Водночас 8 січня він уперше звинуватив Москву в агресії. Тоді він сказав, що війну в Україні веде саме Росія. 24 Канал зібрав усе, що відомо про останню скандальну заяву Папи Римського про війну.

Дивіться також Папа Римський двома словами описав масовані удари Росії по Україні

Слово "переговори" – це слово сміливості. Коли бачиш, що ти програєш, що справи йдуть не так, потрібно мати сміливість сісти за стіл переговорів,
– зазначив понтифік.

Тобто фактично він закликав Україну піти на поклон до Росії. Ці слова пролунали під час інтерв'ю швейцарському мовнику RSI.

Папа пояснив, що не слід соромитися перемовин – натомість слід подумати, скільки ще людей загине, і розпочати діалог.

"Я вважаю, що найсильнішим є той, хто дивиться на ситуацію, думає про людей, має мужність білого прапора та веде переговори… Треба вести діалог вчасно, знайти країну, яка може бути посередником", – додав Франциск.

Далі він повів мову про війну між Ізраїлем і Палестиною. Загалом інтерв'ю було присвячено двом війнам – в Україні та на Близькому Сході.

Швейцарське ЗМІ назвало розмову "епізодом, присвяченим білому – кольору добра, світла, але на якому помилки та бруд виділяються більше". Кумедно, але колір сутани Папи також білий, а одним із питань було ставлення понтифіка до помилок. Дуже знаменний збіг!

Що цікаво, інтерв'ю Папи Римського було записано ще на початку лютого. Але розголосу воно набуло 9 березня, коли на нього звернуло увагу видання Reuters.

Вважається, що Франциск вперше вжив такі терміни, як "білий прапор" або "переможений", обговорюючи війну в Україні, хоча в минулому він говорив про необхідність переговорів,
– акцентували медійники.

Голова католицької церкви натякнув на те, що він міг би стати посередником у таких переговорах. А також це могла би зробити Туреччина.

До речі, Реджеп Таїп Ердоган під час зустрічі із Зеленським 8 березня саме пропонував провести в Туреччині мирний саміт, запросивши туди Росію. Володимир Зеленський різко відреагував на пропозицію, сказавши, що не готовий бачити на такому саміті вбивць.

Директор пресслужби Ватикану Маттео Бруні пояснив, що Папа Франциск підхопив художній образ "білого прапора", запропонований інтерв'юєром.

І справді, запитання буквально звучало так: "В Україні є ті, хто просить мужності здатися, білого прапора. Але інші кажуть, що це легітимізує найсильнішого. Що ви думаєте про це?"

Але ж підхоплювати тезу було необов'язково.

Представник Ватикану сказав, що Папа висловив "глибоку прихильність до змученого українського народу". Утім, потребу в перемовинах Франциск аргументує саме тим, що "українці достатньо настраждалися".

"В іншому місці інтерв'ю, говорячи про іншу конфліктну ситуацію, але маючи на увазі кожну військову ситуацію, Папа чітко заявив: переговори ніколи не є капітуляцією", – зазначив Бруні.

Водночас 11 березня посол України при Святому Престолі Андрій Юраш наголосив, що думка про те, що Україна повинна здатися та піти на переговори з Росією, є особистою лінією Папи Римського, а не позицією Ватикану. Юраш визнав, що ті моделі миру, які пропонує Франциск, є неприйнятними для України.

Президент Латвії Едгарс Рінкевичс написав так: "Не можна капітулювати перед лицем зла, треба боротися з ним і перемогти його, щоб зло підняло білий прапор і капітулювало".

У такий спосіб він обіграв той самий образ білого прапора.

Голова МЗС Польщі Радослав Сікорський відреагував іще елегантніше.

Як щодо того, щоб для балансу закликати Путіна набратися мужності й вивести свою армію з України?
– запитав міністр.

За словами Сікорського, в цьому випадку мир настане негайно, а в переговорах не буде потреби.

У Бундестазі розкритикували заяву Папи, бо "той, хто вимагає, щоб Україна просто здалася, віддає агресору те, що він незаконно відібрав, і таким чином погоджується на знищення України". Також там звернули увагу на те, що понтифік не критикує агресивні вислови патріарха Кіріла.

"Перш ніж українські жертви піднімуть білий прапор, Папа Римський повинен голосно та безпомилково закликати жорстоких російських злочинців зняти свій піратський прапор – символ смерті й сатани", – заявила в інтерв'ю газеті Funke Mediengruppe депутатка Бундестагу Марі-Агнес Штрак-Ціммерманн.

Глава МЗС Німеччини Анналена Бербок заявила Tagesschau, що не розуміє заяву Папи Римського Франциска: "Мені справді цікаво, про що він думав. Я не розумію".

Міністерка додала, що деякі речі можна зрозуміти, тільки побачивши їх на власні очі. За словами Бербок, якби був хоч мінімальний шанс, що Росія буде готова до перемовин, то "ввесь світ був би готовий до них".

Генеральний секретар кабінету міністрів Японії Йосімаса Хаясі заявив Nikkei, що треба поважати волю України.

Те, як ми підходимо до переговорів, які визначать майбутнє України, зокрема й те, як слід вести переговори про припинення вогню, має залежати від волі українського народу,
– запевнив Йосімаса Хаясі.

11 березня під час брифінгу у Брюсселі генсек Альянсу Єнс Столтенберг приховано відповів Папі Римському, не називаючи його ім'я. Він наголосив, що капітуляція України не здатна принести мир. У такий спосіб у НАТО відкинули пропозицію понтифіка щодо мирних переговорів між Україною та Росією.

Столтенберг підкреслив, що війну розпочав Путін. Завершити її російський диктатор може вже сьогодні. Тим часом Україна не має іншого вибору, як продовжувати відбиватися від агресора. Генсек закликав союзників надалі продовжувати військову підтримку Києва.

Дмитро Кулеба виклав сильний допис у соцмережі Х.

Найсильніший той, хто у битві добра зі злом стає на бік добра, а не намагається зрівняти їх, назвавши це "переговорами". Що стосується білого прапора, то з історії першої половини ХХ століття нам відома ця стратегія Ватикану. Закликаю не повторювати історичних помилок і послідовно підтримувати Україну та її народ у справедливій боротьбі за власне життя. Наш прапор – синьо-жовтий. Під ним ми живемо, помираємо та перемагаємо. Ми не підніматимемо інших прапорів,
– написав дипломат.

Глава дипломатії додав: він продовжує сподіватися, що Папа "знайде можливість здійснити Апостольський візит в Україну, щоб підтримати понад мільйон українців-католиків, понад п'ять мільйонів греко-католиків, усіх християн і всіх українців".

А голова УГКЦ Блаженніший Святослав під час молитви в Нью-Йорку закликав піти до сповіді тих, хто не вірить у перемогу України.

Україна зранена, але нескорена! Україна змучена, але стоїть і вистоїть! Повірте мені, нікому й на гадку не спадає здатися, навіть там, де сьогодні йдуть бойові дії: послухайте наших людей у Херсоні, Запоріжжі, Одесі, Харкові, Сумах!
– сказав отець Святослав.

Також голова греко-католицької церкви нагадав: усі українці знають – якщо Україна була б хоча б частково завойована, це означало би, що межа смерті розширилася.

"Всі ви бачили страшні кадри з Бучі. Це був лише вступ. Вони так хотіли залити кров'ю весь Київ", – сказав очільник УГКЦ.

Згодом слова Папи Римського прокоментував Володимир Зеленський у своєму зверненні. Його реакція була досить різка.

"Коли російське зло 24 лютого розпочало цю війну, усі українці стали на захист. Християни, мусульмани, юдеї – всі. І я дякую кожному українському капелану, які – з армією, в Силах оборони. Там, на передовій. Захищають життя й людяність. Підтримують і молитвою, і розмовою, і справою. Ось що таке церква – з людьми. А не за дві з половиною тисячі кілометрів – десь там займатись віртуальним посередництвом між тим, хто хоче жити, і тим, хто хоче тебе знищити", – сказав президент.

Всеукраїнська рада церков і релігійних організацій 11 березня спільно відповіла Папі, що ніхто і ніколи не примусить наш народ капітулювати. Усі конфесії заявили, що вони щоденно моляться за мир в Україні, за повернення наших бійців з фронту, заручників з полону, біженців з чужини, за порозуміння між народами та зцілення ран, нанесених війною.

Але, здатися на милість цього ворога – це не про мир. Це про перемогу рабства над свободою, мороку над світлом, про зверхність права сильного над силою права. Ми це гірко і неодноразово досвідчили впродовж минулих століть,
– заявили в раді церков.

Там додали, що капітулювати перед торжествуючим злом рівнозначно крахові загальнолюдського задуму про справедливість.

Про це він сказав у коментарі "Радіо Свобода". Зустріч має донести "кілька моментів, які є базовими".

Звертатися варто не до України, а до Росії. Україна – жертва. Україна не може в жодному випадку прийняти модель підняття білого прапора – бо це питання життя і смерті,
– сказав Андрій Юраш.

Він додав: наша держава постійно працює над запрошенням Папи Римського до України, а нещодавні заяви виражають не позицію Ватикану, а особисті погляди Папи.

Після скандальної заяви Папи про "білий прапор" в УГКЦ запросили Понтифіка приїхати в Україну і на власні очі побачити, що її народ не планує здаватися, що він вистоїть. Посол України при Святому Престолі Андрій Юраш зазначив, що Папа неодноразово вже отримував запрошення приїхати в Україну від різних представників уряду, зокрема, від президента Володимира Зеленського.

За словами Юраша, Папа не проти того, щоб прибути до Києва. Однак свою потенційну поїздку до української столиці він пов’язує з візитом до Москви. Водночас у Росії його не чекають. Понтифік не отримував навіть формального запрошення.

11 березня до Міністерства закордонних справ запросили Апостольського нунція в Україні Вісвальдаса Кульбокаса. Зробили це після заяви Папи Римського про "відвагу білого прапора" для України.

Йому повідомили, що в Україні розчаровані словами Понтифіка. Мовиться про заяву про "відвагу білого прапора" та необхідність "проявити хоробрість та вести переговори" з російськими загарбниками.

У відомстві також зазначили, що Папа Римський мав би не робити закликів, які легалізують право сильного та заохочують його до подальшого нехтування нормами міжнародного права. Натомість від нього очікували б сигналів до світової спільноти. Щоб вона негайно об'єдналася для забезпечення перемоги добра над злом. А також, щоб він апелював до російських військових, а не до їхньої жертви.

У МЗС України також зробили особливий наголос на тому, що наша держава, як ніхто інший, прагне миру. Але він має бути справедливим і заснованим на принципах Статуту ООН та Формули миру, запропованої Президентом України Володимиром Зеленським.