Вартість гелікоптерів та бронетранспортерів, що були втрачені під час операції, сягає десятків мільйонів доларів.

Спорядження одного військового - 15 до 16 тисяч гривень

"Повне спорядження військовослужбовця з урахуванням засобів зв'язку - це від 15 до 16 тисяч гривень. Це бронежилет, каска. Ми зараз намагаємося закуповувати тільки кевларові каски, які дають можливість більшого захисту, ніж металеві радянського зразка", - сказав радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко.

"Нормальний бронежилет десь 8 тисяч гривень. Якщо ми говоримо про каску – десь 500-600 гривень або до 1000 гривень. Це вже 9 тисяч. Якщо ми говоримо про інше спорядження – це ще 2-3 тисячі гривень. Приблизно можемо вийти на 12-13 тисяч спорядження без зброї. Якщо ми говоримо про весь комплекс, але про високотехнологічний, який потрібно для військовослужбовця, це може тягнути до 15-16 тисяч гривень", - зазначив голова Служби зовнішньої розвідки (2005-2010) Микола Маломуж.

День АТО - від 2 до 7 мільйонів доларів

У Міноборони, МВС, СБУ та Держприкордонслужбі поки витрат не рахують. За оцінками різних експертів, залежно від інтенсивності збройних зіткнень кожен день антитерористичної операції може коштувати від 2 до 7 мільйонів доларів. За цей час вартість вогнепальної зброї, яку можна придбати легально – зросла в рази. Торговці зброєю підраховують надприбутки.

"Люди наживаються на зброї. Тим більше, що попит на неї зараз великий. І необхідність в озброєнні – дуже велика. Автомат Калашнікова, який раніше коштував 5 тисяч 200 – 6 тисяч гривень. Зараз він коштує у середньому 13-14 тисяч гривень", - розповів військовий інструктор Андрій.

Ситуація використовується підприємствами, які торгують зброєю, для збагачення

"Створився потужний попит. Майже три місяці діє ембарго на постачання зброї і набоїв в Україну з боку ЄС. Відповідно певних моделей не існує. На ті, які залишились торговці підняли ціни. Ситуація використовується підприємствами, які торгують зброєю, для збагачення. Подорожчання – неадекватне", - наголосив голова наглядової ради Української асоціації власників зброї Георгій Учайкін.

Набої стали дефіцитним товаром

Після того, як сепаратисти захопили Луганський патронний завод, набої стали дефіцитним товаром. Силовики використовують резерви. Кожен постріл тепер може коштувати декілька десятків гривень.

"Дуже суттєво виросли ціни на набої. Якщо раніше набої під автомат Калашнікова можна було купити десь за 3 гривні – 3,4 (один набій), то зараз продають за 15-19 гривень один набій. Якщо поїхати у сусідню Чехію, де виробляють набої для автомата Калашнікова, то набій виходить 2 гривні 40 копійок. У нас вони чомусь ті ж чеські коштують 19 гривень", - повідомив військовий інструктор Андрій.

Терористи озброєні на мільйони доларів

Мільйони доларів витрачають і спонсори російських найманців. На озброєнні в сепаратистів – не лише легка стрілецька зброя, а й крупнокаліберні кулемети, гранатомети, міномети, високотехнологічні протитанкові та зенітно-ракетні комплекси, броньовані вантажівки, бронетранспортери і навіть танки. Захисне спорядження бойовиків часто краще, аніж в українських солдатів.

Вартість озброєння та спорядження терористів коливається десь у межах від 400 до 450 мільйонів доларів

"Загальна вартість озброєння та спорядження, наприклад, терористів, які зараз оперують на південному сході України коливається десь у межах від 400 до 450 мільйонів доларів. Спонтанно такі гроші нізвідки взятися не могли. У районі Слов'янська створена ціла система протиракетної оборони сепаратистами. Це - знову ж таки досить відчутні витрати", - зауважив експерт Центру військово-політичних досліджень Костянтин Машовець.

"Ми точно знаємо з розвідки, що терористи фінансуються сім'єю Януковича, яка зараз всі награбовані в Україні гроші витрачає на те, щоб підтримувати зону дестабілізації в Україні. І все це робиться за погодженням з президентом Росії Володимиром Володимировичем Путіним", - зауважив радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко.

"Бойовики отримують 2-3 тисячі доларів на місяць рядові. Тобто тисячі бойовиків - це 2-3 мільйони доларів в місяць тільки заробітна плата. Кілька мільйонів доларів день для терористів - це цілком реальна цифра", - додав він.

Бойовики вбивають українців російською зброєю

Окремі види зброї, з якої бойовики вбивають українських військових, є на озброєнні лише Російської Федерації. За даними МВФ, засекречені видатки російського бюджету, зокрема на національну безпеку й оборону, склали минулого року майже 14% всіх державних витрат. Це майже 60 мільярдів доларів. У Ростовській області та в окупованому Криму російські військові інструктори готують майбутніх вбивць.

Терористи отримують до 10 тисяч

"Якщо ми говоримо про дрібних вербувальників, їм дають, наприклад, аванс 500 доларів, а якщо ми говоримо про находження на території України – це 2,5-3 тисячі доларів. Бойовики високого рівня, вони на початковому етапі при вербуванні отримують від 2 до 3 тисяч доларів, а під час вже проведення операції це в три рази збільшується як правило. Це від 6,8 до 10-ти тисяч", - сказав голова Служби зовнішньої розвідки (2005-2010) Микола Маломуж.

Учасники АТО отримають винагороду

Фінансові можливості української держави – скромніші. Лише на початку червня ухвалене рішення про виплату грошової винагороди учасникам антитерористичної операції.

"Стрілець, який на сьогодні одержує грошове забезпечення 2700 гривень, буде одержувати грошове забезпечення 5700 гривень. Командир відділення десантного підрозділу у нього заробітна платня складає на сьогодні 4100 гривень. З урахуванням винагороди він буде мати 8200 гривень", - повідомив заступник директора департаменту фінансів Міноборони Сергій Винник.

Бюджет Міністерства оборони збільшили з 15,5 до 20 мільярдів гривень. Втім, за рівнем оборонних витрат Україна катастрофічно поступається своїй небезпечній сусідці.

Росія тратить у 18 разів більше оборону, ніж Україна

"Різниця бюджету оборонної системи Росії і України - 56 разів не на нашу користь. 56 разів! Хоча по населенню Росія від нас більша всього лише у 3 рази. Якщо поділити 56 на три, то грубо кажучи ми отримуємо, що Росія приблизно в 18 разів витрачає на душу населення більше на оборону, ніж витрачає Україна", - сказав радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко.

"У Росії співвідносять вартість геополітичних цілей, поставлених перед собою з сумами, які вони витрачають на методику. На методи досягнення цих цілей. Залучення танкового батальйону у загальновійськовому бою буде набагато дорожче, ніж наприклад групи спецназу з 10-15 чоловік, хоча по ефективності досягнення результату цілком співвідноситься", - сказав експерт Центру військово-політичних досліджень Костянтин Машовець.

Водночас, гібридна війна дозволяє Росії економити. Використовуючи найманців, вона не бере формальних зобов'язань ані перед ними, ані перед світовою спільнотою. Від захисту, який могло дати членство в НАТО, Україна відмовилась ще в 2010 році.

"Збройний конфлікт високої інтенсивності протягом тривалого часу ми не можемо собі дозволити. Самостійно. Тобто за наявності підтримки наших партнерів, союзників, певної компенсації витрат теоретично це можливо, але практично це вельми складно", - сказав експерт Центру військово-політичних досліджень Костянтин Машовець.

Все це ляже на плечі громадян України


"Довго, тим більше з слабкою економікою, Україна може не витримати якраз таке навантаження. Тому ми говоримо про місяці. Зрозуміло, що навантаження надзвичайно високе. Але якщо це протягнеться ще два-три місяці, ми вже матимемо величезні проблеми з економікою. Відповідно і з бюджетом. Все це ляже на плечі громадян України", - сказав голова Служби зовнішньої розвідки (2005-2010) Микола Маломуж.