Що відбулося?

19 вересня Управління держохорони на подвір’ї біля відділення лікарні Охматдит виявило кабель для прослуховування Холодницького. Кабель, за твердженням САП, проклали працівники НАБУ. При цьому водія Холодницького побив спецназ Національного антикорупційного бюро України. За словами Холодницького, представники НАБУ намагалися забрати мікроавтобус, який належить САП.

НАБУ САП
В САП вирішили, що НАБУ не проводило навчання, а встановлювало прослушку

В НАБУ повідомили, що інформація про спроби встановити обладнання для прослуховування кабінету керівника САП не відповідає дійсності.

У відповідь на заяви Назара Холодницького повідомляємо, що співробітники НАБУ не перебували та не проводили жодних дій на території Антикорупційної прокуратури та у її внутрішньому дворі. На території лікарні мали місце законні та санкціоновані заходи, суть яких НАБУ наразі розголошувати не може без шкоди для досягнення цілей кримінального провадження,
– зазначено в повідомленні.

Читайте також: Поліція відкрила справу через конфлікт між працівниками НАБУ та САП

При цьому, мовиться в повідомленні, Управління спеціальних операцій НАБУ проводили планові заняття з тактико-спеціальної підготовки, під час яких їхній мікроавтобус без будь-яких пояснень заблокували кілька автівок та близько десятка невідомих осіб. Невідомими були працівники Управління державної охорони та САП. Співробітники НАБУ розцінили цей крок як можливу провокацію, тому викликали поліцію та вжили заходів до розблокування машини.

ЗМІ повідомили, що детективів НАБУ було затримано за спробу встановити прослуховування кабінету Холодницького. Проте в НАБУ заявили, що їхніх детективів "ніхто не затримував" і спроби встановити "жучок" не було.

Холодницький згодом звинуватив голову НАБУ Артема Ситника у політичних іграх. А Ситник подякував Холодницького за пильність.

Які причини конфлікту?

Конфлікт між Ситником і Холодницьким виник давно. Ситник скаржився, що Холодницький затягує підписання підозр фігурантам гучних розслідувань. В САП вважали, що НАБУ займається політикою та піаром замість реальних розслідувань.

Перший публічний скандал стався навесні. В кабінеті Назара Холодницького було знайдено обладнання для прослуховування, закладене в акваріум. Як з’ясувалося, прослушку здійснювала ГПУ на прохання НАБУ, яке відкрило провадження на Холодницького. Скандал зам’яли, а Ситник і Холодницький заявили, що не мають один до одного претензій.

При цьому Юрій Луценко звернувся до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів за розглядом питання щодо зняття Назара Холодницького з посади заступника генпрокурора та керівника Спеціальної антикорупційної прокуратури. Причина – розслідування справи щодо вчинення Холодницьким дисциплінарних проступків. Втім Холодницький заявив, що у відставку не піде.

Ситник Холодницький
Владні політики бояться резонансних корупційних справ

Нещодавно Ситник теж потрапив у досить неприємну ситуацію, і теж через прослушку ГПУ. За словами Юрія Луценка, керівник НАБУ в закритій розмові з журналістами, яку хтось записав, а потім виклав в інтернет, розповів інтимні подробиці про фігуранта одного з кримінальних проваджень. Генеральна прокуратура відкрила справу проти голови Антикорупційного бюро. Ситника підозрюють у розголошенні даних, що становлять державну таємницю та таємницю слідства. За що він може отримати три роки.

За словами голови правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимира Фесенка, одна з причин загострення конфлікту між НАБУ і САП – наближення президентських виборів і взаємне загострення страхів.

З боку влади побоюються, що Ситник може відкрити гучні справи проти представників президентської команди та інших високопосадовців. Навмисно провокується конфлікт між НАБУ і впливовими фігурами, в тому числі в "Народному фронті", як у випадку з підозрою проти міністра інфраструктури Омеляна. Через гачки на Ситника його хочуть зробити вразливим, залежним, можливо, створити передумови, щоб він пішов,
– зауважує Володимир Фесенко.

На думку експерта, Ситник боїться, що проти нього відкриють кримінальні справи і можуть взяти під варту на час розслідування. Тому хоче грати на загострення і атакувати першим.

"Різні політичні сили, які побоювалися НАБУ і САП, теж провокували конфлікт. А Ситник і Холодницький піддалися і стали його жертвами. Ситник зараз під великим пресингом, його намагаються підсадити на гачок у справі про розголошення таємниці слідства. Додалася історія з Холодницьким, через що, скоріше, теж відкриють кілька кримінальних справ. У нього непроста ситуація", – вважає Фесенко.

Наслідки

На думку Фесенка, конфлікти між Ситником і Холодницьким неминуче закінчаться звільненням обох. Питання тільки – коли. Швидше за все, після президентських виборів. Тому що процедура складна.

Порошенко може захотіти продемонструвати українцям свою рішучість. Але американці, які патронують ситуацію з НАБУ, не дозволять, аби прибрали Ситника. Тоді повинен піти і Холодницький. Така буде умова. Щоб повністю зняти конфлікт, і не було навіть осаду, який би заважав нормальній роботі НАБУ і САП,
– зазначає експерт.

Ситник Холодницький
Ситника і Холодницького звільнять. Це питання часу

Водночас, за його словами, з точки зору тактики для Порошенка було б вигідно, щоб перші вироки по корупційних справах з'явилися зараз. Треба показувати боротьбу з корупцією – це фактор залучення голосів. Але виборці вже хочуть і вироків.

Висновки

Конфлікт між Ситником і Холодницьким, наголошує Фесенко, починає серйозно перешкоджати нормальній роботі НАБУ і САП. Обидва відомства можуть ефективно працювати за умови тісної взаємодії. А САП зараз, скоріше, підрозділ ГПУ, хоча створювався як функціональна частина НАБУ.

НАБУ САП корупція
Конфлікт НАБУ і САП знизить рівень боротьби з корупцією

Тепер Ситник і Холодницький – вороги. Градус взаємної ненависті дуже високий. НАБУ і САП працювати в тісній взаємодії не можуть. Це, по-перше, перешкоджає ефективній роботі. По-друге, численні скандали послаблюють позиції обох органів. Частково їх дискредитують, формують недовіру. Головне, що страждає боротьба з корупцією,
– підкреслює Володимир Фесенко.

Читайте також: Депутати і недоторканність: кого позбавили імунітету і де зараз опальні слуги народу