До нинішньої боргової кризи, на думку експертів, призвела неефективність державного апарату, що невпинно збільшує бюджетні витрати, а за ними — і податки. Тому не обмеживши апетити та функції державного сектору, реанімувати економіку не вдасться.

«Якщо не зменшувати видатки, то борги сьогоднішнього дня будуть сплачувати майбутні покоління. Тобто сьогоднішні борги — це майбутні податки. Нам потрібно зменшувати державні витрати, корупцію й марнотратство. Це єдиний правильний шлях».
— генсек Асоціації платників податків Європи Майкл Єгер

Американські фахівці також наголошують на супервеликих витратах.

«Головна проблема — надмірні витрати. Уряди надто великі і вони витрачають забагато. Це потрібно змінювати. Умовно кажучи, сьогоднішня боргова яма — це лише симптом, а справжньою хворобою є роздуті державні витрати».
— експерт з податкової політики США Деніел Мітчелл


Потірбно зробити висновки
Фахівці підкреслюють, щоб не стати на шлях Греції, яка зараз переживає не найкращі часи, Україні потрібно проводити кардинальні реформи. Зокрема й податковій сфері, в якій влада досі робить кроки "назад".

«На жаль, речі, які, здавалося, уже пішли в минуле, “маски-шоу”, останнім часом в Україні знову починають діяти. Хоча насправді проблеми стягнення податків мають вирішувати “білі комірці”, де не треба автомата. Автомат — це рідкісне явище, і потрібен не для того, щоб лякати працівників компанії, а для того, щоб у разі потреби захищати “білих комірців”».
— голова Українського фонду підтримки реформ Віктор Пинзеник


Витрати лише збільшуються
В Україні державні видатки, за словами експертів, лише збільшуються, а податкова реформа не виправдовує сподівань як іноземних інвесторів, так і вітчизняного малого та середнього бізнесу.

Податкова реформа у її теперішньому стані, наголошують фахівці, захищає переважно великий бізнес. Це, природно, наштовхує на ідеї щодо кардинального перегляду податкової політики.

Зокрема, у недалекому майбутньому у світі функції держави максимально обмежать — аж до ліквідації пенсійного забезпечення. Єдиний спосіб уникнути цього — повернутися до справедливої соціальної політики.

«Теоретично можна сказати: я не буду платити пенсійні внески, краще кожен пенсійний внесок я буду віддавати своїм батькам. Але при солідарній системі одні заробляють одну суму, інші — іншу. І функція держави — вирівнювати цей дисбаланс між багатими та бідними. Якщо ці функції не виконуватимуться, це призведе до революції».
— президент аналітичного центру «Відкрита політика» Ігор Жданов


Треба зменшити тиск
Альтернативи зменшенню податкового тиску немає, упевнені аналітики. Інакше багатьом країнам уникнути дефолту так і не вдасться.

Україна — не виняток. Натомість бюджетна економія й послаблення фіскального тиску оздоровлять бізнес-середовище й стимулюватимуть економічне зростання.

Як доказ такій теорії фахівці наводять приклад Гонконгу та Сінгапуру, де при малому держсекторі вдалося збудувати вражаючу економіку.