Ще напередодні масових акцій підтримку молоді висловив Президент країни.
"Ми не повинні заробляти на цьому. Нам треба, навпаки, спрощувати цю систему. Краще платити більше тим людям, хто надає ці послуги - щоб вони надавали їх якісно, ніж ставити умови студентам", - каже Президент України Віктор Янукович.
Однак студенти обіцянкам влади віри не ймуть, тим більше, кажуть, напередодні виборів. Тож акцію не скасовували.
"Президент просто зняв з себе відповідальність за цю постанову. Сьогодні буде багато критики в адресу влади, напевно, він хоче, щоб в його адресу її звучало менше", - каже учасник акції Олексій Румянов.
Студенти Києва, Львова, Луцька, Харкова, Луганська та інших міст вийшли на вулиці з гаслами "За вільну освіту". У Києві, підтримати своїх вихованців під стіни Кабінету міністрів та Адміністрації Президента прийшли і викладачі.
"Так як навчаючись навіть на бюджеті, ти повинен сплачувати незрозуміло за що, за те, що ти не прийшов, за те, що ти здав залік на три, немає ніякого права перездачі і ймовірність того, що тебе спеціально будуть завалювати взагалі зростає в два рази як мінімум", - каже студентка п'ятого курсу Оксана.
"Студент як домовлявся з викладачами, так і буде домовлятися з викладачами і це ніяким чином не зменшить чи не збільшить кількість студентів на заняттях. Я вам з власного досвіду можу сказати", - каже викладач Олеся Применко.
Та якщо київські студенти вимагали скасування лише частини поборів, то студенти Криму щодо вимог були категоричними - наполягали на цілковитому скасуванні урядової постанови.
"Поки конкретна ухвала не буде відмінена, ми не можемо відчувати себе спокійно, ми не можемо відчувати себе соціально захищеними", - каже учасник акції Роман Пілепський.
Та найревніше свої права відстоювали у Львові. Там кілька тисяч спудеїв прийшли пікетувати Обласну державну адміністрацію. Кажуть, платити за бібліотеку, відвідування спортзалу, прогули і перездачі - задорого. Відтак протестували з неабияким завзяттям.
"Я би просто платив 6 тисяч. А який сенс вчитися на державному і таку саму суму заносити їм туди?" – каже студент Львівського інституту економіки і туризму Любомир.
Колишній міністр освіти та науки, ректор Львівського національного університету Іван Вакарчук вважає, платні послуги - дискусійне питання. Він певен: платити треба, принаймні за те, що на студента задурно витратила держава. Зокрема за відпрацювання прогулів.
"Разом з тим це праця вченого, праця викладача, який знов приходить в час, який він не передбачав для себе, і знов ці створює установи", - каже ректор Львівського національного університету ім. І. Франка Іван Вакарчук.
Чиновники до студентів дослухалися частково. Кажуть, повністю скандальну постанову не скасують, та найпринциповіші для студентів питання зняли.
"Ті питання, які взагалі виникали проблеми - це користування Інтернетом, це фінансування лабораторних робіт, коли мова йде про витрачання суттєвих коштів і так далі. Це питання буде постійно під контролем. Ще багато треба переглядати", - каже голова державного комітету інформатизації Володимир Семиноженко.
При цьому чому саме Інтернет та лабораторні визнали найсуттєвішими проблемами, пояснити не змогли. Як і не пояснили як фінансові експерименти уряду перекликаються з Конституцією, за якою вища освіта в Україні - безкоштовна. Як у новій, так і у попередній редакції.