У такому разі втрачається сенс будь-яких нових домовленостей, про це написав виконавчий директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко на своїй фейсбук-сторінці.
Важливо: "Нафтогаз" завершив чергові переговори з "Газпромом" – результати
Вітренко наголосив, що виконання арбітражу – це частина "домовленостей", яких досягнули у 2009 році.
"Нафтогаз" і "Газпром" погодилися в контракті, що рішення арбітражу є остаточним і обов'язковим для виконання". Тому "нульовий варіант" – це перш за все виконати рішення арбітражу, щоб заборгованість "Газпрому" перед "Нафтогазом" дорівнює нулю,
– додав він.
Виконавчий директор "Газпрому" також вкотре зазначив, що Україна згодна взяти цей борг газом. Однак він наголосив, що "забути про невиконання домовленостей з боку Газпрому, простити борг та забрати позовні вимоги в новому арбітражі без адекватної компенсації є неможливим варіантом"
"При цьому втрачається сенс будь-яких нових домовленостей. Ну як домовлятися зі стороною, яка не виконує свої домовленості і не хоче нести за це відповідальність?", – зазначив Вітренко.
Що заявив Дмитро Медведєв?
Російський прем’єр стверджує, що укладення угоди буде неможливим, якщо Україна вимагатиме від "Газпрому" виплати 3 мільярдів доларів.
На думку Медведєва, під час газових перемовин неможливо казати "ви нам ще заплатіть гроші за всілякими судовими рішеннями".
Як коментують ситуацію в "Нафтогазі":
- У компанії готові розглядати можливість отримати газ від "Газпрому" у рахунок погашення заборгованості за рішенням минулого Стокгольмського арбітражу (3 мільярдів доларів).
- Розглядають також відмову від позовних вимог у новому арбітражі. Умова – укладення довгострокового контракту на транзит, який буде покривати всі витрати. При цьому "Газпром" повинен компенсувати Україні невиконання своїх зобов’язань за поточними контрактами.
На останніх газових перемовинах 6 грудня Європейська комісія попросила сторони обговорити врегулювання питань минулого і поточного Стокгольмського арбітражу, оскільки "Газпром" включає це в "пакет" для переговорів щодо транзиту. Водночас у "Нафтогазі" розуміють, що деякі країни ЄС будуть тиснути на Україну для того, аби вона уклала договір про транзит російського газу на умовах Росії.
Що ще кажуть у Росії: Газові переговори: "Газпром" скаржиться на високі тарифи від України
На якому етапі газові переговори між Україною та Росією?Вони тривають. Договір мають укласти вже найближчим часом, оскільки теперішній закінчується 31 грудня. У "Нафтогазі" називають дедлайн – 13 грудня. Україна хоче укласти контракт на 10 років, але у Росії пропонують лише на 1 рік.
Окрім тристоронніх переговорів, учасниками яких є Україна, Росія та Єврокомісія, відбулися ще двосторонні перемовини. Так, 28 листопада у Відні представники України та Росії провели переговори щодо "співпраці у газовій сфері". Цей раунд перемовин раніше ніхто не анонсував, однак обидві сторони відзначають – перемовини були досить конструктивними.
Наразі Україна володіє рекордними запасами газу у власних підземних сховищах – 21,7 мільярда метрів кубічних. Європейські країни-партнери теж накопичили рекордні для себе запаси газу – 100 мільярдів метрів кубічних.