Про це 24 Каналу розповів військовий експерт, льотчик-інструктор та полковник ЗСУ в запасі Роман Світан. На його думку, надання Україні ATACMS допоможе Збройним Силам відігнати ворожу авіацію якомога далі від фронту.
Дивіться також Яка країна, така й армія, – росіянин поскаржився на шалені втрати та відсутність їжі
Російська ППО проти ATACMS
Особливість ракети ATACMS полягає в тому, що вона є "псевдобалістичною". Інакше кажучи, американська ракета "ковзає" по балістичній траєкторії, час від часу змінюючи напрямок руху.
"Протиповітряна оборона здатна помітити ATACMS і навіть запустити ракету для перехвату, але через цю "псевдобалістичну" траєкторію вона просто може не влучити по своїй цілі. Це пов'язано із тим, що на фінальній стадії ATACMS змінює напрямок руху (на відміну від класичної балістичної ракети, яка рухається рівно – 24 Канал)", – пояснив Світан.
Більшість ракет ППО розраховують точку "зустрічі" з ударною ракетою з огляду на прогнозовану траєкторію. Однак у випадку з ATACMS, який "ковзає" по балістичній траєкторії, ракета ППО, випущена по ній, може просто її "не знайти". На думку Світана, це дозволяє робити оптимістичні припущення про те, що ATACMS будуть здатні долати російське ППО.
Як відреагує Росія на загрозу ATACMS
Разом із повідомленням про перше успішне застосування американської "товстої ракети" стала відомим і тип ATACMS, переданий Україні. Йдеться про ракети з касетними боєприпасами з радіусом дії в 160 кілометрів.
"Скоріш за все, після атак на бердянський та луганський аеродроми росіяни будуть змушені відвести свою авіацію на відстань, з якої її не зможуть уражати ATACMS", – припустив військовий експерт.
Роман Світан про те, як вплинуть ATACMS на хід бойових дій: дивіться відео
Це означає, що російська армійська авіація більше не базуватиметься на українському Приазов'ї, а можливо навіть і у Криму. Адже скільки б у Росії не було гвинтокрилів, якщо вони перебуватимуть у зоні ураження ATACMS, вони будуть знищені.
На мою думку, зараз російська авіація буде виходити з окупованих територій України й перебазовуватиме її до російських міст поблизу Азовського моря, наприклад у той же Єйськ,
– зазначив Світан.
Росія має достатньо аеродромів у прикордонних з Україною областях. Однак, якщо окупанти приймуть рішення перебазувати на них свою авіацію, це суттєво допоможе Україні, адже це збільшить підльотний час для техніки агресора. Отже, використання ATACMS дозволить Україні відігнати окупаційну техніку від фронту.
Що відомо про ракети ATACMS
- Як і у випадку з "Хаймарсами", що були здатними бити на 70 кілометрів вглиб лінії фронту, ATACMS можуть суттєво вплинути на хід бойових дій. Через це Росія погрожувала застосувати ядерну зброю у випадку надання Україні цих ракет, а Вашингтон довго не погоджувався на це.
- Однак цієї осені "крига скресла" й у ЗМІ почали з'являтися натяки, що США, попри свою обережність, все ж наважаться надати Україні чи не найефективніші ракети з ураженням до 300 кілометрів. Щоправда, кількість наданих ракет, за попередньою інформацією, є невеликою.
- За повідомленням американських посадовців, інформацію про надання ATACMS Україні тримали в секреті, щоб досягти ефекту несподіванки. Водночас Володимир Зеленський зазначив, що американська зброя добре себе проявила під час атак в ніч на 17 серпня.