Президент Туреччини готується вмовляти Путіна відновити зернову ініціативу. Ердоган впевнений, що зерновий коридор не зможе функціонувати без Росії.
Дивіться також В Ердогана завжди лише одна мета: навіщо йому зустріч з Путіним
Коли саме Ердоган прибуде до Росії
Довгоочікувана зустріч турецького лідера з очільником Кремля може відбутися вже наступного тижня. У ЗМІ називають датою ймовірного візиту Ердогана до Росії 8 вересня.
Президент Туреччини має намір "заскочити на вогник" до Путіна перед тим, як вирушити до Індії для участі в саміті "Групи 20", який пройде 9 – 10 вересня у Нью-Делі.
Прессекретар Путіна Дмітрій Пєсков теж наголосив, що приїзд Ердогана запланований на найближчий час, втім, не уточнив, який саме.
В Анкарі підтвердили візит Ердогана
У правлячій партії підтвердили, що Ердоган приїде до Росії наступного тижня, пише турецьке видання Daily Sabah.
"Президент Ердоган досі провадив інтенсивну дипломатію, щоб запобігти глобальній продовольчій кризі", — заявив речник "Партії справедливості та розвитку" Омер Челік. Він також уточнив, що зустріч президентів відбудеться у Сочі.
Чого домагається Ердоган
Президент Туреччини впевнений, що альтернативного шляху, крім чорноморського, для експорту українського зерна не існує. І допоки Україна разом із союзниками перебуває у пошуку інших способів для транспортування свого збіжжя без участі Росії, Ердоган хоче повернути Путіна до старої угоди.
Минулого тижня на саміті Кримської платформи Ердоган закликав у цей період уникати дій, які б могли посилити напруженість і порушити мир у Чорному морі.
Слід зазначити, що експерти доволі оптимістично позирають на ініціативу Ердогана. Оскільки глава Туреччини навіть після початку повномасштабної війни підтримував із Путіним міцний контакт. Зокрема, у 2023 році вони мали щонайменше 10 телефонних розмов, а також провели відеоконференцію, присвячену доставці російського ядерного палива на турецький завод "Аккую" у квітні.
Зернова угода: Туреччина і Росія
- 17 липня Росія оголосила про свій вихід із зернової угоди. З того часу вона била ракетами та дронами по українських портах та сховищах із зерном. У такий спосіб країна-агресорка хотіла, аби її "благали" повернутися до угоди, попередньо виконавши її вимоги, зокрема, щодо зняття санкцій.
- В Україні заявили, що зерновий коридор може працювати без Росії. Там вже почали пошуки альтернативних шляхів. Втім, президент Туреччини вважає більш раціональним відновлення старої угоди. За для цього він запланував поговорити з Путіним особисто.
- Голова аналітично-адвокаційної організації "Центр спільних дій" Олег Рибачук пояснив, для чого Ердоган хоче повернути Путіна до зернової ініціативи. За словами Рибачука, спочатку президент Туреччини даремно сподівався, що зернова угода дозволить посадити за стіл переговорів Володимира Зеленського та Владіміра Путіна. Наразі Ердоган переслідує власні геополітичні, регіональні інтереси, хоче набрати додаткові бали, як перемовник між країнами, що перебувають у стані війни.