Таку думку 24 каналу озвучила експертка з ядерної енергетики та безпеки Ольга Кошарна. Раніше повідомлялось про те, що через викрадення директора ЗАЕС глава Магате відвідає Київ і Москву.
Важливо З ним працює ФСБ, щоб він переконав персонал, – Кошарна про затримання гендиректора ЗАЕС
Окупанти намагаються приєднати ЗАЕС до Криму
Кошарна розповіла, що після проведення "референдумів" з'явились представники Росатома для того, щоб украсти ЗАЕС, а також усі генератори потужностей на окупованих територіях, і об'єднати їх у межах так званого Кримського федерального округу. Також створити для цього окрему компанію, бо Росатом боїться санкцій і під себе забирати не буде.
Крім того, Росатом присвоює собі заслуги персоналу ЗАЕС з ремонту ліній електропередач, героїчної роботи, зокрема, на 6 енергоблоці. Енергоатом доправив туди запасні частини й дизельне паливо в середині вересня,
– зазначила експертка з ядерної енергетики та безпеки.
Вона додала, що Росія повідомила, що це вона доставила ці частини. Це вона оберігає станцію від українських "нацистів". Це ї заслуга, що на станції перебувають 2 представники МАГАТЕ.
"Мене розчарувала позиція української офіційної делегації на генеральній конференції МАГАТЕ, яка завершилась 30 вересня. Коли можна було розробити конкретні пропозиції, зокрема, не обирати Росію в раду керівників, як її не обрали в Міжнародний союз цивільної авіації", – зауважила Кошарна.
Персонал ЗАЕС працює в умовах терору
Експертка з ядерної енергетики та безпеки продовжила, що працівникам ЗАЕС прикро від того, що Росія присвоює заслуги собі. Вони перебувають там в умовах терору:
- деякі працівники перебувають у нелюдських умовах за надуманими приводами;
- їх б'ють;
- їх катують струмом;
- у них стріляють травматичною зброєю;
- їх практично не годують.
Це персонал ЗАЕС, від роботи якого залежить ядерна й радіаційна безпека не лише України, а й найближчих сусідніх країн,
– наголосила вона.
Кошарна про те, яка ситуація на ЗАЕС: дивіться відео
Поки змін ніяких немає
За словами Кошарної, поки ще змін ніяких немає. ЗАЕС живиться для внутрішніх потреб з енергосистеми України. Ніяких фізичних рухів щодо перепідключення поки немає.
"Їм зараз не до цього. Вони ось такі рухи роблять, як-от організаційна система, щоб усі потужності Херсонської і Запорізької областей об'єднати. Однак фізично на лініях електропередач поки нічого не відбувається", – підкреслила експертка з ядерної енергетики та безпеки.
ЗСУ можуть завадити цьому
Вона розказала, що окупанти відновили лінії електропередач на перешийку. Ще вони відремонтували Джанкойську підстанцію, де була "бавовна".
Утім, я думаю, в нас є методи зробити так, щоб там знову опори впали. І на новій Каховській підстанції також можна "покурити" поруч. Є методи протидії,
– зазначила Кошарна.
Україна продовжує експортувати електроенергію
Експертка з ядерної енергетики та безпеки зауважила, що ЗАЕС не працює з середини вересня. Однак Україна продовжує експортувати електроенергію в Польщу, Словаччину, Румунію тощо. При всіх втратах станцій, у нас надлишок електроенергії. Зруйновані великі міста, як-от Маріуполь, заводи не працюють. Утім в Україні розроблені всі сценарії, і з ЗАЕС і без неї.
"Я думаю, що ЗСУ не допустять перепідключення ЗАЕС. Демілітаризацію і деокупацію зроблять вони. Поки міжнародні організації "роздупляться", наші війська зроблять Лиман біля Енергодару", – підсумувала вона.
Ситуація на ЗАЕС: останні новини
- Російські військові 30 вересня викрали гендиректора Запорізької АЕС. Окупанти вивезли Ігоря Мурашова у невідомому напрямку.
- МЗС України закликали МАГАТЕ, ООН та Групу Семи вжити рішучих заходів через викрадення росіянами гендиректора ЗАЕС. Міжнародне агентство з атомної енергії звернулося до Росії з проханням пояснити ситуацію.
- Вибух наземної міни біля Запорізької атомної електростанції пошкодив низьковольтний електричний кабель. Це вже шостий вибух за тиждень.