Не писатиму про те, чому нещодавній закон 5655, який здійняв багато галасу, шкідливий для українського містобудування. (Про це вже писано і сказано.) Скажу лиш про те, чому цей документ став дуже токсичним для всього українського суспільства. Сам по собі. Як явище.
Цікаво Росія сама прирікає свою культуру: як пропагандисти запросили вбивць на "Голубой огонек"
Про єдність
Напередодні Нового року, виступаючи у Верховній Раді, президент закликав політиків і суспільство до єдності й запевнив, що "відкату" до старих часів не буде. "Чим сильніша єдність – тим більшою і швидшою буде наша Перемога". Абсолютна правда. Цього не заперечить ніхто при здоровому глузді.
Це також про єдність. Бо коли троє з чотирьох незнайомих між собою людей думають однаково, довіряють місцевій владі – то хіба це не єдність?
І місцева влада як безпосередньо, так і в особі Асоціації міст України закликала президента не підписувати закон 5655. Петиція з вимогою застосувати президентське вето до цього закону набрала понад 42 тисяч голосів. За пару днів. Невже це не схоже на єдність?
Читайте також ЄС без цього нам не світить: яке важливе рішення мають схвалити судді
Окреме звернення до президента щодо вето підписали громадські організації та представники провідних ЗМІ, рух "Чесно" та ще понад 1000 депутатів з 56 сільських, селищних та міських рад, професійна спільнота архітекторів, проєктантів і навіть деякі сміливі будівельні компанії. Посли країн G7 заявляли, що реформа можлива за умови збереження повноважень місцевих рад.
Чи ж це не про єдність?
А тепер про розбрат
Закон 5655 зумів об'єднати все суспільство – українці виступили єдиним фронтом проти цієї псевдореформи. І тільки автори опального закону продовжують наполягати: треба ламати всіх інодумців через коліно, бо "настав момент", бо схематоз, бо всі винуватці проблем в містобудуванні вже "призначені", а чесні та фахові менеджери працюють тільки у центральній владі.
Ідентичні статті – на різних майданчиках практично одночасно. Мабуть, і справді "настав момент" іти ва-банк – для них це зараз або ніколи.
Як наслідок 0 дискредитація середовищ: архітектори не вміють проєктувати, громадським активістам лиш би критикувати, а всі мери – просто корупціонери. Навіть суму віртуальних хабарів у 10 мільярдів порахували! Цікаво, що це за методика, що рахує віртуальну корупцію? Її до Верховної Ради застосувати не можна?
Тонни бруду, маніпуляцій для дискредитації громад, архітекторів, громадських діячів. Все це навіть спростовувати не хочеться, бо гидко. Набіги до військових по лікарнях…
Що ж, закон 5655 сміливо можна називати законом розбрату. Без перебільшень.
Що може зупинити цей розбрат
Одну війну – зовнішню – ми вже маємо. Без єдності український народ її точно програв би ще на початку. Однозначно.
Я просто бачу, як наш спільний ворог сидить і потирає руки з радості: ось вона та сніжка, що з кожним обертом, загрожує перетворитися на цілу лавину – і перш ніж дістатися підніжжя гори, знесе на своєму шляху все. Нічого не залишить після себе…
Єдиним кроком, що зупинить протистояння в суспільстві, збереже підтримку міжнародних партнерів та продовжить реформу децентралізації, є вето президента на цей закон. У мене лише одне запитання: що ж такого заховали у законі його автори, що готові ризикнути критично важливою для Перемоги єдністю народу? Заради чого цей ва-банк?