Зеленський підписав закон про демобілізацію строковиків, ініціатором, якого сам виступав, передає 24 Канал.
Дивіться також Весна на польському кордоні розпочнеться з "чорної" п’ятниці: перевізники відновлюють протести
Що означає підпис Зеленського
Ще 22 лютого президент України вніс до парламенту законопроєкт під номером 11035 "Про внесення змін до глави ХІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" щодо строків строкової військової служби.
У ньому глава держави пропонував звільнити з військової служби військових-строковиків. Йдеться про тих "військовослужбовців строкової служби, строк військової служби яких, встановлений частиною першою статті 23 цього Закону, закінчився під час дії воєнного стану, та військову службу яких продовжено понад встановлені строки відповідно до частини дев'ятої статті 23 цього Закону. Вони звільняються з військової служби в запас у строки, визначені Указом Президента України.
Слід зауважити, що у поданому Зеленським варіанті не було вказано чітких термінів демобілізації.
Поданий президентом законопроєкт потім відправили на розгляд до Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки. Там підтримали документ про демобілізацію строковиків з доданням норми про відстрочку від подальшої мобілізації в 12 місяців. Згодом Верховна Рада також проголосувала за законопроєкт.
Отже, він передбачає негайне звільнення строковиків. Такі особи не можуть бути призвані на військову службу під час мобілізації протягом дванадцяти місяців з дня звільнення з військової служби в запас, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу.
Новий закон про мобілізацію: коли буде друге читання
7 лютого Верховна Рада підтримала оновлену версію законопроєкту про мобілізацію у першому читанні. Кілька днів тому завершився термін, коли депутати могли подавати правки до документа, який розглядатимуть у другому читанні. У парламенті сказали, що загалом було подано понад 4 000 правок.
Зокрема, у "Слузі народу" розповіли про основні правки, які пропонували депутати. Йдеться про:
- збільшення термінів бронювання працівників з 6 до 12 місяців, а також ввести можливість автоматичного продовження "броні".
- узаконення мобілізації засуджених осіб, які звільнені від відбування покарання, крім тих, хто засуджений за вчинення злочинів проти основ нацбезпеки України, а також злочинів, передбачених статтями 402-406, 408-411, 426-433, 437-442 ККУ;
- дозвіл громадянам знімати роботу працівників ТЦК під час виконання ними повноважень;
- звільнення від призову саперів та демінерів на час навчання та роботи з гуманітарного розмінування.
За словами нардепа Ярослава Железняка, вже з 27 лютого Комітет з питань нацбезпеки почне готувати законопроєкт до другого читання. А з 6 березня законопроєкт почнуть розглядати в Раді.