Про це 24 каналу розповів журналіст "Донбас. Реалії" Роман Пагулич. Він зазначив, що на острові також є дуже багато протипіхотних та протитанкових мін та іншого озброєння.
Зверніть увагу Розбитий причал, уламки та коти: у СNN показали нові кадри зі Зміїного
За його словами, до 24 лютого на острові був комплекс будівель, зокрема маяк, будівлі, які використовувала "Держприкордонслужба".
"До війни острів мав статус закритого, враховуючи присутність прикордонників, а згодом і гарнізону українських морпіхів, коли вже було очікування можливого вторгнення", – наголосив журналіст.
Акваторія моря та острів були заміновані
Зі слів військових, окупанти залишили на Зміїному величезні запаси зброї, їжі, прісної води. Її немає на острові і він залежний від постачання її з берега. Цих запасів вистачило для того, щоб вести тривалі бойові дії.
Першими після того, як втекли окупанти, на острів заходили сили спецоперації – 73 морський центр, які спеціалізуються на спецопераціях на воді зокрема. За їх словами, акваторія моря та сам Зміїний були заміновані – для того, щоб була утруднена висадка на нього.
Яку зброю залишили окупанти
Пагулич розповів щодо залишеної росіянами техніки:
- перш за все це три комплекси протиповітряної оборони "Панцирь-С1";
- два "Тори" – той самий сегмент;
"Один повністю вигорілий, інший візуально цілий. Військові казали, що всередині є ракети", – зауважив журналіст.
- спалені транспортно-заряджаючі машини для "Панциря";
"Це ті, які заряджають ракети в комплекси ППО після того, як вони відстріляли свій боєкомплект", – наголосив він.
- кілька паливозаправників.
"Не було можливості оглянути місце, де була система "Торнадо" – це модифікований "Град", – зазначив співрозмовник.
Як виглядає деокупований острів Зміїний: дивіться відео
ЗСУ використали нову тактику
Українські військові розповіли, чому росіяни не евакуювали свою техніку – ЗСУ використали нову тактику.
Спочатку обстрілювали острів з українського боку реактивною артилерією, але російські комплекси ППО виявилися доволі ефективними.
Острів обстрілювали системою "Ураган", яка стріляє на відстань 35 кілометрів, а до острова була більша. Тому "Ураган" ставили на баржу, виводили її в море і стріляли з цієї баржі,
– розповів Пагулич.
Він зазначив, що за словами військових, так само стріляла українська система "Богдан", але вона більше ламалася, ніж працювала. Також використовували "Цезар" – на дистанцію понад 40 кілометрів. І за рахунок комбінації ударів реактивною артилерією і ствольною вдалось змусити окупантів піти зі Зміїного.
Деокупація острова Зміїний: що відомо
- Російські загарбники захопили український острів у перший день повномасштабної війни 24 лютого.
- Операція звільнення острова тривала понад 2 місяці. ЗСУ вираховували тактику та стратегію ворога, вибудовували власну, більш ефективну, доцільну й часто нестандартну.
- У Головному управлінні розвідки показали, як підіймали український прапор на острові Зміїний. Наш стяг гордо розвівається над Зміїним, а от триколор буквально став килимком, об який наші військові витерли своє новеньке взуття.
- Зазнавши поразки та отримавши значну кількість ударів від Збройних Сил України, російські окупанти вирішили знайти виправдання своєму виходу зі Зміїного. Вони знову сказали про "жест доброї волі".