Кількість київських пам'ятників радянської доби, які підпадають під дію закону про декомунізацію, постійно уточнюється і здебільшого мова зараз вже йде про меморіальні таблиці, а не про пам'ятники, зазначає голова Інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович в інтерв'ю сайту "24".

Повну версію інтерв'ю читайте тут: Володимир В'ятрович: У пошкодженні Щорса винні ті, хто заважає його демонтажу

Серед пам'ятників, які мають бути демонтовані, є і монумент на честь Карла Маркса, розташований на території фабрики "Рошен". Відповідаючи на питання, чи не стане на заваді цього та обставина, що дана фабрика є приватною власністю, В'ятрович сказав, що "форма власності не має жодного значення. Мова йде про публічний простір. Маркс не в когось в кабінеті під столом стоїть, а у публічному місці. Тому цей пам'ятник має бути демонтований".

Це необхідно. Тут жодних дискусій бути не може,
– додав він.

Разом з тим, коментуючи ситуацію довкола пошкодженого пам'ятника Щорсу, В'ятрович переклав відповідальність за вандалізм "на тих, хто зараз стоїть на заваді тому, щоб пам'ятник було благополучно демонтовано та усунуто з громадського простору".

Читайте також: В'ятрович назвав ймовірного замовника нападів на нього

"Подібні акти вандалізму якраз і привертають до нього увагу. Закон прописано таким чином, щоб подібні пам'ятники зберегти. Дискусія довкола нього, на жаль, стосувалася того, чи демонтувати його взагалі, а не того, яким чином це робити. Це абсолютно неправильна позиція, яка призведе до того, що цей пам'ятник може бути просто знищений. І тоді говорити про якусь його художню цінність буде надто пізно", – вважає В'ятрович.

"Для мене особисто пам'ятник Щорсу – це мозоль, котрий нагадує, що декомунізація ще не завершена. Це пам'ятник, який мусить бути усунений з громадського простору. І те, що говорить київська влада, а також міністерство культури про знаходження цього монументу в Реєстрі пам'яток національного значення (що нібито ставить його поза законом про декомунізацію), не відповідає дійсності. Цей пам'ятник має бути демонтований. А зважаючи на те, що він несе якусь культурну цінність, пам'ятник може бути збережений для експонування його у відповідних музеях чи заповідниках", – резюмує історик.

Читайте також: Декомунізація: назвали ще один пам’ятник, який демонтують у Києві