З 1 січня шахту "Зарічну" на Львівщині законсервували. Кілька років тому на ній кипіло життя. Однак, коли вона стала нерентабельною – майже усіх шахтарів перевели на сусідню копальню.
Після Нового року шахта остаточно зупинилась. З однієї тисячі робітників частину відправили на пенсію, а майже сотню скоротили. Одак більшості знайшли аналогічні вакансії на сусідніх шахтах "Львіввугілля", тож без перекваліфікації вони перейшли на інші місця.
Після окупації Донбасу з майже 90 державних шахт на контрольованій території залишилось 35. І третину з них через нерентабельність планують закрити або законсервувати у найближчі роки.
Читайте також: Україна заборгували шахтарям сотні мільйонів гривень зарплати
Однак з конкретним переліком, ще не визначились. Якщо це відбудеться, то під звільнення потрапить близько 8 тисяч шахтарів.
Міністр енергетики Ігор Насалик ж заявляє, що людей вони не розпускають, лише закривають шахти та створюють на їх місці виробництво. Яке саме виробництво в міністерстві ще не знають, однак таланти шахтарів розхвалюють.
На місці закритих шахт можна відкрити приватні виробничі цехи. Для цього досвід Великобританії, Німеччини та Польщі буде саме враз. Олексій Зволинський разом з українськими та іноземними експертами кілька місяців розробляв програму зайнятості для шахтарів.
Шахта – це 20-30 гектарів земель, це залізнична гілка, це підключення 25 мегават електроенергії. Туди можуть увійти інвестори з різними бізнесами. І тоді ці шахти можна перетворити в енергетичний парк або розвивати сільське тепличне господарство,
– вважає директор Центру моніторингу праці Олексій Зволинський.
Однак для пошуку інвесторів та розробки проектів треба в середньому півроку. Бо приклади невдалої перекваліфікації вже були.
Лише цього року роботу повинні припинити 5 шахт, а це 2,5 тисячі робочих місць. Частину людей переведуть на інші копальні. Однак і така кількість безробітних – велике навантаження для маленьких містечок, де шахти часто є основним місцем роботи.
Окрім перекваліфікації, для шахтарів планую відкрити підприємницькі курси і навіть виділити невеликі гранти на відкриття бізнесу. Частину коштів готові дати британські та німецькі посольства. Однак програма вже як півроку "зависла" на розгляді в міністерстві енергетики.
Однак місцева влада такі об'єкти на свій баланс приймає не охоче. Пояснюють, що грошей на їх утримання немає. Та й коли саме запрацює програма перекваліфікації теж невідомо.