Ледве не кожен допис у Facebook на тему виборів збирає у коментарях армії прихильників обох кандидатів, які з усіх сил намагаються довести віртуальним опонентам правильність своєї точки зору і помилковість протилежної. Деякі з них прописані наскільки майстерно і переконливо, що їх з легкістю підхоплюють інші користувачі і поширюють вже у власній інтерпретації.
Читайте також: Вибори президента України 2019: перші офіційні результати
Для цього матеріалу ми перечитали кількасот коментарів прихильників обох кандидатів, вибрали найпоширеніші та перевірили "на правдивість".
Які тези просувають "Зе!прихильники"
"Українці масово їдуть працювати за кордон – наслідок правління Порошенка"
За офіційними даними Міністерства соціальної політики, постійно за кордоном перебуває близько 3,2 мільйони українців-заробітчан. І це без урахування громадян України, які їздять до інших країн на сезонні роботи.
Однак, за даними Центру економічної стратегії, існує тенденція до все коротших періодів виїзду за кордон на заробітки: у 2015-2017 роках 47% трудових мігрантів їздили менш ніж на півроку.
З 2009 року (президент України – Віктор Ющенко) міграційний тренд посилився. Але після подій 2014 року кількість українців, які виїздять назавжди, зменшилася вдвічі.
Скільки українців виїжджають за кордон
Експерти зазначають, що на цьому етапі міграція є скоріше позитивною для української економіки. Однак, якщо українські роботодавці не зможуть забезпечити адекватний європейському рівень оплати праці, а якість державних послуг не зростатиме, кількість мігрантів буде збільшуватися. У майбутньому зростання міграції може стати лімітуючим фактором для української економіки.
Також варто додати, що всі нові члени Європейського Союзу свого часу зіткнулися з проблемою масового виїзду своїх громадян на заробітки до інших країн, що відобразилося і на зменшенні зростання ВВП – на 0,6-0,9%.
Один із найпопулярніших аргументів проти Порошенка
"Рейган теж був актором"
Порівнювати Рональда Рейгана з Володимиром Зеленським можна хіба що на рівні "обидва – актори".
Основні відмінності між ними:
- Рональд Рейган став 40-м президентом США у 69 років. Зеленському зараз 40. Рейган наполегливо йшов до найвищого посту понад 15 років. Зокрема, був губернатором штату Каліфорнія. Про Зеленського-політика світ дізнався за три місяці до президентських виборів.
- Рейган починав свій шлях як демократ, але в політику прийшов республіканцем. На момент передвиборної кампанії кожен, хто цікавився політикою, знав, що він збирається робити на посту президента. Погляди Зеленського наразі для виборців є досить абстрактними.
- Рональд Рейган ніколи не був коміком. Він грав ковбоїв, ліричних героїв, солдатів тощо. Акторську кар’єру завершив одразу після того, як всерйоз "взявся" за політику. Тому тема його творчої кар'єри взагалі не відігравала значної ролі.
"Порошенко за час президентства у 140 разів збільшив свої статки, а зарплати в українців з 500 доларів "опустилися" до 300"
Статки чинного президента справді зросли. За даними реєстру доходів, станом на початок листопада 2018 року Порошенко задекларував 123,65 мільйона, його доходи зросли майже у 8 разів.
Щодо зарплат, то тут варто зважати на те, як сильно змінився курс долара. Згідно з даними Держстату, у січні 2019 року (долар по 27,8 грн) середньомісячна зарплата в Україні становила 9223 грн (332 дол.), а у січні 2014 року (долар по 7,9 грн) була 3167 грн (400 дол.).
"Ніхто із корупціонерів не гниє в тюрмі"
В Україні за 2,5 роки (червень-2016 – грудень-2018) за злочини, пов’язані з корупцією, засудили 2 765 людей, за статистичними даними ГПУ. Всього правоохоронці за цей період виявили 22 052 корупційні правопорушення, а 5 471 провадження направили до суду.
Серед службових осіб до відповідальності притягли 6 198 людей, найбільше (612) з поліції.
В "Індексі сприйняття корупції" від організації Transparency International Україна отримала 32 бали та посіла 120 місце серед 180 країн у 2018 році. У 2017-му ми мали 30 балів й 130-е місце.
Але варто також додати, що за корупцію не сів за грати жоден топ-чиновник.
"Бізнес Порошенка у Росії"
У вересні 2018 року Петро Порошенко запевнив, що корпорація "Рошен" закрила на території Росії у Липецьку свою кондитерську фабрику. Однак журналісти-розслідувачі вияснили, що, хоч і справді було вивезено частину обладнання, сама фабрика досі належить Петру Порошенку – вона просто передана в "сліпий траст". Заборони чи арешти майна в Росії для Roshen не працюють.
Чим відповідають виборці Порошенка
"Зеленський – "обличчя" Коломойського"
Хоча й Ігор Коломойський, і Володимир Зеленський наголошують на виключно ділових стосунках, проте є факти, які говорять про те, що об’єднує їх дещо більше. Так, журналісти програми розслідувань "Схеми" зазначили, що у обох – "спільні" охоронці, бізнес-партнери та юрист. Тут згадується і про конфлікт між Коломойський та Порошенком. Як пишуть у соцмережах, олігарх за допомогою більш лояльної до нього влади України хоче повернути контроль над Укрнафтою та націоналізований у 2016 році ПриватБанк (або отримати компнсацію 2 млрд доларів).
"Повернення під вплив Росії у випадку програшу Порошенка"
Як українські, так і західні експерти зазначають: з двох кандидатів Зеленський є вигіднішим для Путіна – буцімто він уже не раз заявляв про можливі переговори з лідером країни-агресора. Але наразі говорити, якими будуть зовнішньополітичні вектори Зеленського зарано. Хоча б тому, що він ще не робив програмних заяв про свій план дій, а лише декларував загальні сентенції: "Донбас – це Україна" і "Про НАТО і ЄС потрібні референдуми".
"У Зе!команді є колишні "регіонали"
У штабі Зеленського заперечили співпрацю з Оленою Лукаш і Андрієм Портновим – юристами, які працювали на команду колишнього президента-втікача Віктора Януковича. Обоє відкрито виступають проти чинного президента, Олена Лукаш на своїй Facebook-сторінці активно агітує за Зеленського.
Однак політичним консультантом Зеленського є Дмитро Разумков, який свою політичну кар’єру розпочав саме у "Партії регіонів".
Цю інформацію у штабі Зеленського спростували
"Зеленський виступає проти української мови"
У березні 2014 року Зеленський заявляв, що жителі Криму та Сходу України повинні мати "законні підстави" для того, аби мати змогу спілкуватись російською мовою: "відчепіться від них". А у грудні 2018 року в інтерв’ю Дмитру Гордону він закликав "не ламати" тих, хто в Україні не спілкується державною мовою, додавши, що люди мусять прийти до цього самі.
У березні 2019 року в інтерв'ю західним ЗМІ він заявив, що українська – єдина державна мова, але завдання влади – "підтримувати і розвивати" російську і мови меншин, на які "не треба тиснути". При цьому кандидат зазначив, що українська мова прекрасна, коли нею говорять грамотно.
Читайте також: Чи повинен кандидат у президенти добре володіти українською мовою
Сам кандидат спілкується російською, цією ж мовою він веде свої соціальні мережі.
У команді Володимира Зеленського, говорячи про законопроект про українську мову, зазначили, що поки що "треба винести за дужки те, що роз'єднує українців". Також додали, що спершу їм "треба сісти і детально розібратися", а тоді вже визначатися, підтримувати його чи ні.
У соцмережах зазначають, що як у популярному серіалі "Слуга народу", так і в багатьох номерах шоу "Квартал-95", українську мову використовують як засіб комічного: спілкуються нею персонажі менш освічені, з яких глядач мав би насміхатися. Або ті, хто має говорити державною, зважаючи на посаду, наприклад, судді. Дотепні та розумні герої розмовляють російською, як і сам "президент".
Як виглядали б віртуальні баталії у реальності
"Зеленський зневажає Україну і українців – це можна зрозуміти з його жартів"
У виступах шоу "Квартал-95" з уст Володимира Зеленського лунало чимало висловів стосовно України та українців, які багатьом можуть здатися образливими та примітивними.
Так, Зеленський зі сцени порівнював Україну з порноактрисою, яка "готова прийняти у будь-якій кількості, з будь-якого боку". У команді Зеленського такий "гумор" пояснили "болем людини, яка їздить по світу і бачить ставлення до українців і до заробітчан з України".
"Жартував" він і про війну: "Росіяни, нарешті, відсувають свої війська від кордону з Україною. Проте, якщо вірити чуткам, то російські війська стоять на українському кордоні, просто посувають його трішки вперед".
Читайте також: Порошенко запропонував провести дебати з Зеленським у три етапи
Також у одному з виступів Зеленський-комік "випадково" назвав Томос "термосом", а намагаючись вимовити "автокефалія", почав гавкати.
У грудні 2013 року актори шоу "жартували" і про Євромайдан: "Вікторе Федоровичу, у мене питання з фізики. Якщо беркутівцям видати ебонітові палички, а майданівців одягнути у шерстяний одяг – так ми зможемо видобувати електрику (коли їх будуть бити – Прим. 24.)?"