За словами Олексія Шалайського, кілька днів тому до ВРП обирали нових членів, і дива не відбулося: як і в "старі добрі" часи, як сказали зверху – так і проголосували.

Читайте також: Чому рішення суду щодо Насірова порушує права українців

– Звідки беруться судді і як формуються органи відбору суддів – довгий ланцюг нюансів, але якщо розібратися, то стає зрозумілою природа речей. Ми з вами обираємо президента і парламент, а вони разом стараються, щоб сформувати для нас судову гілку влади. Тобто, "Кощеєва голка" закопана саме в історії влади, яку ми маємо в Україні. Адже влада була побудована через олігархічні монополії у 90-х роках, і досі чинна. Ми обираємо, по суті, президента олігархів. А з кого вони зацікавлені формувати суди?

– Закони, які стосуються добору суддів, є дуже якісними. Та маємо проблему намірів тих людей, які будуть обирати суддів. Адже ж і Гітлер прийшов до влади законно, не порушивши жодної норми, а знищив 70 мільйонів людей. Тож і ті, хто зараз мають владу, прагнуть мати і підконтрольних суддів, щоби зберегти власну безкарність і награбоване. Тож чи може Верховна Рада, яка дбає про збереження олігархічного консенсусу, делегувати "цнотливих" людей до Вищої ради правосуддя?

ВРП
Як формується Вища рада правосуддя

– Система кругової поруки в суддівстві не була зруйнована, а лише очолена новими людьми. Отож вони прийшли на поклон, поцілували перстень і пішли далі на службу. Система відтворилася. Чи є шанси це змінити? Так. А раптом нас, нормальних людей, у парламенті буде не 60, а хоч би 150, і нам пощастить мати президента, який не залежить від олігархів?

– Є критична маса суддів-рабів. Найбільш залежні – найшвидше просувається у кар'єрі. Але є й частка бунтарів, яких не зламає система за жодних обставин. Проте найбільша частина суддів – просто ходить на роботу і тримає ніс за вітром. Така реальність.

Читайте також: Як обирають суддів до Вищої ради правосуддя і чи будуть "узгоджені" кандидати

– Вони об'єднані злочином. Злочином несправедливості. Так, як сьогодні чинять багато суддів стосовно людей – це наче б хірург навмисне зарізав людину.

Більше про залаштункові інтриги суддівства і шляхи реформування судової гілки влади – дивіться у програмі.