У День Гідності та Свободи 24 Канал пропонує пригадати історію цього свята та як правильно відзначати його в час, поки боротьба за суверенітет і цінності триває.
До слова Свято наближається: скільки днів залишилось до Нового 2025 року
Історія Дня Гідності та Свободи
Українці виходили на акції протесту наприкінці листопада: так сталося й у 2004 році, коли суспільство вимагало повторних виборів, і у 2013, щоб підтримати євроінтеграцію. Невдоволення українців в обох випадках стосувалися Віктора Януковича.
Помаранчева революція зібрала сотні тисяч мітингувальників на підтримку Ющенка після того, як 21 листопада відбувся другий тур голосування на виборах президента, а лідерство отримав Янукович. Протести привели до скасування цих підсумків та перемоги Віктора Ющенка на виборах.
Помаранчева революція / Фото АрміяInform
21 листопада 2013 року уряд Азарова відмовився від підписання угоди про асоціацію з Європейським союзом. Ввечері того самого дня розпочалися перші акції протестів.
Добре, давайте серйозно. От хто сьогодні до півночі готовий вийти на Майдан? Лайки не рахуються. Лише коментарі під цим постом зі словами "Я готовий". Як тільки набереться більше тисячі, будемо організовуватися,
– з цього допису Мустафи Наєма почався організовуватися Майдан.
Щодня кількість протестувальників зростала, і вже 24 листопада близько 100 тисяч українців вийшли у центр Києва. Коли у ніч з 29 на 30 листопада силовики розігнали активістів, протести з проєвропейських стали антиурядовими.
Революція Гідності / Фото Мстислава Чернова
На Майдані та головних вулицях Києва три місяці тривали мітинги та жорстокі бої, це понад сотня вбитих та тисячі поранених. 22 лютого 2014 року Янукович втік з України, а згодом розпочалась російсько-українська війна.
Яке свято передувало Дню Гідності та Свободи
22 листопада 2005 року, через рік після Помаранчевої революції, Віктор Ющенко заснував День свободи. Його відзначали до скасування Януковичем у 2011 році. Тоді експрезидент скасував і День соборності, встановивши День соборності та свободи на 22 січня. Його натомість скасував Порошенко, відновивши святкування Дня Соборності України.
День Гідності та Свободи почали відзначати з 2014 року, у річницю початку Євромайдану. Пам'ятний день встановив п'ятий президент Петро Порошенко.
"З метою утвердження в Україні ідеалів свободи й демократії, збереження та донесення до сучасного і майбутніх поколінь об'єктивної інформації про доленосні події в Україні початку XXI століття, а також віддання належної шани патріотизму й мужності громадян, які восени 2004 року та у листопаді 2013 року — лютому 2014 року постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини й громадянина, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору", – мовиться в указі.
Як відзначати День Гідності та Свободи
У день Гідності та Свободи є традиція – вшановувати пам'ять тих, хто став на захист національних інтересів держави й демократичних цінностей. Тому в цю дату до пам'ятників загиблим учасникам Революції Гідності приносять квіти.
У багатьох містах проходить поминальне віче, вечори-реквієми у пам'ять про Героїв Небесної Сотні. У церквах моляться за Україну, у школах проходять виховні години. Учасники акцій збираються біля ватри та співають стрілецьких і повстанських пісень, щоб знову об'єднатися та знайти сили на подальшу боротьбу.