Повідомляє 24 Канал з посиланням на Greater Good Magazine. Цей парадокс ще більш виразний у порівнянні з Європою: наприклад, німці працюють у середньому 1 354 години на рік, тоді як американці – 1 767 годин.
Дивіться також В Україні різко зріс попит на IT-спеціалістів: кого шукають найбільше
Прогнози, які не збулися
Ще у 1930-х роках відомий економіст Джон Мейнард Кейнс передбачав, що завдяки зростанню продуктивності люди працюватимуть лише 15 годин на тиждень.
Проте цього не сталося. Реклама, яка зосередилася на емоціях, а не на практичності, сформувала нові потреби. Плановане моральне старіння скоротило термін служби товарів, спонукаючи до частіших покупок, а нові, кращі, але дорожчі товари та послуги підтримували споживацтво на плаву.
У результаті працівники продовжували працювати довгі години, щоб мати можливість задовольняти ці потреби.
Також із зростанням зарплат збільшувалася й економічна цінність часу, проведеного поза роботою. Це робило додатковий вільний час менш привабливим, оскільки він втрачав фінансову вигоду. У суспільстві, орієнтованому на споживання, час, не витрачений на виробництво чи придбання товарів, дедалі частіше сприймався як даремний.
Захоплення повільнішими та доступнішими заняттями – наприклад, читанням книги чи розмовою з другом за кавою – почали відступати на другий план перед більш витратними розвагами, такими як покупка нового автомобіля чи відвідування казино.
Чому робочий тиждень не став коротшим / Фото Unsplash
Як з'явився 40-годинний робочий тиждень
Майже всі, хто працює 40 і більше годин на тиждень, роблять це з необхідності. Потрібно оплачувати рахунки, забезпечувати медичне страхування та відкладати кошти на пенсію. Багато робіт нестабільні, і чимало працівників навіть відмовляються від заслуженої відпустки, побоюючись втратити шанси на підвищення.
Водночас 40-годинний робочий тиждень виник не через індивідуальний вибір чи розрахунок між витратами і вигодами. Він став результатом тривалої політичної боротьби, яка вилилася в ухвалення Закону про справедливі трудові стандарти 1938 року. Цей закон встановив стандартний тиждень у 40 годин і запровадив мінімальну зарплату.
Це було радше екстрене рішення для запобігання експлуатації, ніж свідомий вибір між доходом і вільним часом. Ба більше, це аж ніяк не стало кроком до поступового скорочення робочих годин, як передбачав Джон Мейнард Кейнс.
Як виник 40-годинний робочий тиждень / Фото Unspalsh
Чи скоротиться робочий тиждень в майбутньому
Протягом багатьох десятиліть тривалість робочого часу сприймалася як "даність". Проте це свідчить про необхідність переосмислення соціальних контрактів, закладених у минулому.
Скорочення стандартного робочого тижня, наприклад, запровадження чотириденного графіка, могло б знизити рівень стресу для перевантажених роботою родин. Однак такі зміни вимагають не лише особистих рішень, а й активних політичних дій.
Ідея, що значне підвищення продуктивності могло б забезпечити людям більше часу для життя, є цілком обґрунтованою. Але для цього необхідний справжній перегляд суспільних пріоритетів.