Наразі карантин скасовувати не планують. Однак епідемічна ситуація в Україні дещо покращилась: усі області перебувають у зеленій зоні.

Важливо Це не означає скасування карантину,– Ляшко про вихід з червоної зони

Кабінет Міністрів продовжив адаптивний карантин, впроваджений в Україні через коронавірус. Обмеження діятимуть до 30 червня 2021 року. 

В Україні послабили карантин 

7 червня Кабмін послабив карантин в Україні. Ресторанам та кафе дозволили працювати цілодобово. Дозволили й працювати готелям, кемпінгам, хостелам.

Можна буде проводити концерти та масові заходи, проте певні обмеження залишаться. Зокрема, наповненість залу не має перевищувати двох третин місць.

Водночас такі обмеження не діятимуть, якщо у людини є негативний ПЛР-тест, експрес-тест на антиген чи документ про вакцинацію. 

Крім цього, змінили й порядок розсадження людей у кінотеатрах та концертних залах. Тепер два ряди мають бути заповненими, один – порожній.

Вся Україна – у зеленій зоні 

Згідно з даними Міністерства охорони здоров'я, від 9 червня усі області України перейшли у зелену зону карантину. Інших – немає.

Тобто усі регіони тепер відповідають "зеленим" показникам. Наприклад, показник рівня захворюваності по всій Україні становить 74.

Україна - у зеленій зоні
Вся Україна – "зелена" / Таблиця МОЗ

Від 7 травня немає "червоних" областей

Останньою областю, яка покинула червону зону карантину, була Сумщина. Відповідне рішення ухвалили ще 7 травня на позачерговому засіданні Державної комісії з питань ТЕБ та НС.

Адаптивний карантин

Адаптивний карантин / Джерело: МОЗ / Інфографіка 24 каналу

Карантин у Львові

Львівська область з 26 квітня вийшла з червоної карантинної зони. Тож у Львові міська комісія ТЕБ та НС дещо послабила карантинні обмеження, зокрема:

 • дозволили роботу спортивним залам, торговим центрам, непродовольчим магазинам та закладам громадського харчування.
 • працюють заклади культури – театри, усі музеї (зокрема, музей під відкритим небом Шевченківський гай), галереї, кінотеатри тощо.
 • у громадському транспорті знову діють пільги для пасажирів. Режиму спецперевезень не буде з 11:00 до 16:00.
 • почали працювати позашкільні гуртки. Також учні 5 – 11 класів повернулись до шкіл на очне навчання.
 • Водночас у місті досі заборонені робота нічних клубів та проведення масових заходів.

Карантин у Києві

У Києві з послабили карантинні обмеження з 1 травня. Місто перейшло у жовту зону. Віталій Кличко наголосив, якщо люди не будуть дотримуватись правил, то столиця може швидко повернутися до жорстких заходів.

Діють обмеження жовтої зони

 • у транспорті дозволено перевезення пасажирів тільки у межах сидячих місць;
 • у громадських місцях люди зобов'язані носити маски;
 • масові заходи можна проводити, однак приміщення має бути заповнено тільки на 50%;
 • робота кінотеатрів, театрів та інших закладів культури дозволена, але із заповненістю залів до половини;
 • можна проводити офіційні спортивні заходи з глядачами заповненістю до половини місць та за фізичної дистанції не менше ніж 1,5 метра;
 • заклади харчування можуть працювати лише до півночі;
 • заклади освіти можуть відвідувати групи до 20 людей.

Як триває вакцинація в Україні

До Дня Незалежності більшість українців, які потребують щеплення від COVID-19, мають отримати вакцину. Темпи вакцинації необхідно збільшувати,
– сказав глава держави.

До теми Ситуація з коронавірусом покращується, але треба більше щеплень, – Зеленський

Україна вийшла з третьої хвилі COVID-19

Міністр охорони здоров'я Максим Степанов 7 травня заявив, що Україна вийшла з третьої хвилі COVID-19. За його словами, попередні 2 місяці були складними.

Глава МОЗ зазначив, що нині подолана лише чергова хвиля, але не сам вірус. Тож закликав "не розслаблятися", а продовжувати дотримуватися протиепідемічних правил.

Існує загроза четвертої хвилі

Однак днями, 11 травня, він попередив про існування загрози нової, четвертої, хвилі епідемії COVID-19 в Україні, висловивши думку про поширення індійського штаму коронавірусу в державі.

Чергову хвилю коронавірусу подолано, але абсолютно не час розхолоджуватися. Чергова битва з COVID попереду. Ми прогнозуємо, що в нас може бути і четверта хвиля коронавірусу. Тому ми не можемо розхолоджуватися. Ми повинні все зробити, щоб цей удар не був такий жорстокий, – додав міністр.

Важливо Степанов допустив можливість виявлення "індійського" штаму COVID-19 в Україні

Адаптивний карантин продовжать до серпня

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль вважає, що чинний локдаун дає свої результати, але уряд поки не планує вводити загальнодержавний карантин.

За словами глави уряду, якщо вдасться до Дня незалежності провакцинувати більшість населення, то шукатимуть варіанти пом'якшення локдауну. Втім, ймовірно, обмеження триватимуть.

Ми, очевидно, будемо продовжувати його (карантин – 24 канал) до серпня,
– наголосив прем'єр.

Вплив обмежень

Денис Шмигаль зауважив, що адаптивна модель карантину дає певні можливості: якщо показники захворюваності на COVID-19 починають зростати, то обмеження запроваджуються автоматично. Якщо ж ні – то країна живе в зеленій зоні.

"Коли уряд побачить, що епідемію вдалося побороти, то карантин буде скасовано", – запевнив він.

Глава Кабміну наголосив, що можливість нових локдаунів залежить від кількох речей:

 • дисципліни;
 • вакцинації;
 • від того, як буде розвиватися ця пандемія взагалі у світі – чи будуть з'являтися нові штами.

Це основні показники, я думаю, що інших показників, які вплинуть на адаптивну модель карантину, немає,
– уточнив прем'єр-міністр.

Він також додав, що уряд не планує вводити загальнодержавний локдаун. Якщо ж буде потреба – закриватимуть окремі області, як це було відбувалося у попередню хвилю захворюваності.

До слова Оновлені кольорові зони: в Україні більше нема "червоних" областей

Чи було виправданим введення зимового локдауну в Україні

Фахівці прогнозували збільшення кількості випадків COVID-19 після різдвяних свят. Зросте, як очікується, і навантаження на заклади охорони здоров'я. Тому рішення уряду було певною мірою логічним.

У будь-якому разі, якщо люди зберуться разом вже після локдауну, все одно може бути певне зростання захворюваності. Тому що повернення спілкування та контактів між людьми завжди призводить до цього,
– пояснила нам епідеміологиня Людмила Мухарська.

Президент Українського медичного клубу, заслужений працівник охорони здоров'я та практикуючий лікар Іван Сорока також вважав що стовідсоткових ознак для введення жорсткого локдауну, крім політичних, саме не було.

Які результати локдауну

Кількість нових хворих на коронавірус під час локдауну справді поступово зменшувалась. Степанов наголосив, що посилений карантин допоміг стабілізувати ситуацію з коронавірусом в Україні та подякував за його дотримання.

На початку грудня кількість пацієнтів у лікарнях з COVID-19 становила на 10 тисяч більше хворих, ніж зараз. Крім цього, 30 612 випадків захворювання за тиждень – це майже на 14 тисяч менше, ніж минулого.

Коли ж можна буде забути про дистанцію й маски

З початком вакцинації проти COVID-19, світ все більше набуває впевненості у тому, що завершення пандемії і скасування карантинних обмежень зокрема – не за горами.

За словами Дениса Шмигаля, наразі жодна країна не здатна спрогнозувати, коли це все остаточно закінчиться – "схоже, це станеться не у 2021 році":

Щоб сказати, що літом все завершиться? Я впевнений, що не завершиться. З коронавірусом ми проживемо, за прогнозами, наступних два роки. Питання: який формат нашого співіснування буде, але він поки залишається секретом.

Людмила Мухарська своєю чергою нагадує, що Україна – це лише частина світу, в якому існує пандемія. Тому, якщо ситуація поліпшиться скрізь, тоді вже можна буде говорити про те, що і у нас пом'якшать рекомендації щодо дистанції та масок.

Читайте також До літа: у МОЗ розповіли, коли в аптеках з'явиться вакцина проти COVID-19

Звичайно, вакцина має поліпшити ситуацію. Але, за словами експертки, це не буде дуже швидко. Адже сам процес вакцинації такої великої кількості людей, щоб виник певний колективний імунітет – тривалий.

Кажуть про два роки, але ми поки що не знаємо, скільки цієї вакцини буде. Тобто, можливо, через рік ситуація якось проясниться – якщо будуть у нас робити щеплення. Зараз же говорити про терміни, коли знімуть масочний режим, дистанцію тощо – зарано,
– підсумовує епідеміологиня.

Президент Українського медичного клубу Іван Сорока переконаний: ми ніколи вже не повернемося до таких спокійних часів, які були до 2020 року, і певні карантинні обмеження все одно будуть залишатися з нами. Крім того, з'явилися нові штами вірусу і нам слід стежити, чи будуть вакцини, які зараз пропонуються на ринку, ефективними і проти них, чи будуть вони давати стовідсотковий імунітет і чи потребуватимуть оновлення вакцинальних штамів щороку, як ми це робимо з вірусами грипу.

Чим швидше ми почнемо вакцинувати населення, тим швидше зможемо говорити про реальну стабілізацію ситуації,
– пояснив фахівець.

вакцинація
Терміни залежать від ефективності і темпів розповсюдження вакцини / Фото Getty Images

Найімовірніший сценарій завершення пандемії, базований на інтерв'ю POLITICO з провідними вірусологами, виглядає так:

 • постійне зниження кількості випадків COVID-19 – до осені 2021 року;
 • нормалізація щоденного життя – протягом двох років.

Точний час залежить від низки чинників, таких як доступність швидких тестів на COVID-19, ефективність вакцини та дотримання людьми вимог щодо носіння масок і збереження дистанції.

Вакцина повинна бути достатньо ефективною та широко розповсюдженою, щоб досягти колективного імунітету – коли люди, теоретично, зможуть безпечно знімати маски та відвідувати масові заходи. Це станеться, коли близько 60 – 70% населення матиме імунітет до хвороби – вірус тоді просто не зможе розмножуватися.

Все ж, імовірно, світ житиме з COVID-19 завжди, навіть після масової вакцинації. Проте, якщо її рівень буде достатньо високим, ковід стане просто черговою хворобою, до якої більшість населення має певний рівень імунітету.

Хронологія карантину в Україні

 • 11 березня 2020 року – уряд ввів жорсткий карантин на території всієї держави;
 • 12 березня – 11 травня 2020 року – жорсткий карантин в Україні;
 • 12 травня – 13 листопада 2020 року – адаптивний карантин;
 • 14 листопада – 30 листопада 2020 року – карантин вихідного дня;
 • 30 листопада 2020 року – 28 лютого 2021 року – запланований адаптивний карантин;
 • 8 січня – 24 січня 2021 року – запланований жорсткий карантин;
 • З 25 січня 2021 – загальнонаціональний карантин з обмеженнями помаранчевої зони;
 • З 24 лютого 2021 року – загальнонаціональний карантин з обмеженнями жовтої зони.