Про це 24 каналу розповів голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко.
Читайте також: Зеленський: Питанням звільнення полонених займаюся особисто, результати будуть найближчими днями
Експерт нагадує: були ситуації в 2018 році щодо обміну українського кінорежисера Олега Сенцова. В липні цього року анонсували звільнення захоплених Росією у Керченській протоці моряків. І також в липні була домовленість про обмін військовополоненими між Україною і ОРДЛО. Але обміну так і не відбулося.
Читайте також: Повернення Росії до G8: про причини пропозиції і що це означає для України
Втім, зауважує Володимир Фесенко, процес переговорів, судячи з усього, почався з моменту приходу Зеленського до влади. Процес закритий і йде по кількох каналах. Офіційні – під час візиту Зеленського в Париж і Берлін. Підключені український і російський омбудсмени. Є й таємні канали. Тому домовленості про обмін, судячи з усього, є.
Зеленський продемонстрував активізацію переговорів особливо зі звільнення моряків, виконання ряду позицій, чого не було протягом останніх трьох років. Зокрема, розведення озброєння в Станиці Луганській. І Москва також повинна здійснити якісь жести у відповідь. Захід – Макрон, Меркель, Трамп Путіну про це постійно нагадували,
– говорить Володимир Фесенко.
Політолог додає: обмін полоненими треба також розглядати в контексті обговорення Заходом теми повернення Росії в G7.
Розмова про повернення Росії у "Велику сімку" – сигнал про те, що ставлення Заходу до Москви стає більш гнучким. Кремлю показують: якщо Росія робитиме жести, то будуть відповідні кроки. У перспективі, про що говорив колишній міністр зовнішніх справ ФРН Штайнмайєр: якщо буде просування по Донбасу, то можливе зниження антиросійських санкцій,
– зауважує Фесенко.
Що відомо про обмін полоненими? Росія і Україна близькі до завершення процесу двостороннього обміну полоненими. За останніми даними, Москва і Київ обговорюють формулу обміну "33 на 33 людини". Про це з посиланням на власні джерела, "близькі до переговорів", повідомило російське видання РБК. Обмін може відбутися 28-29 серпня.
Відомо, що в списку не буде українського журналіста із подвійним громадянством Кирила Вишинського, якого в Україні звинувачують у державній зраді. Вишинського можуть звільнити за іншою – "особливою" – схемою. Москва начебто не наполягає на обов'язковому обміні Вишинського – для Росії лиш є принциповим факт його звільнення. Чи звільнять цього разу українського режисера Олега Сенцова – наближеним до переговорів особам невідомо.
Українські моряки, які перебувають у російському полоні: інфографіка 24 каналу