Найважливіші новини України та світу за понеділок, 24 лютого:

Насіров – знову голова ДФС

Як мовиться у реєстрі судових рішень, Шостий апеляційний адміністративний суд, 17 лютого, підтвердив рішення Окружного адміністративного суду Києва від 11 грудня 2018 року про поновлення Романа Насірова на посаді керівника Державної фіскальної служби України.

Радимо ознайомитися! Насіров поновився на посаді голови ДФС: що відомо про одіозного екснардепа

Окружний адмінсуд визнав, що відсторонення Насірова від виконання посадових обов'язків у березні 2017 року та його звільнення 31 січня 2018 року були незаконними. А апеляційний суд залишив без змін рішення Окржного в частині скасування розпорядження уряду про звільнення Насірова.

Постанова набирає чинність з дати ухвалення. Щоправда, її можна оскаржити у Верховному Суді протягом 30 днів після складання повного судового рішення.

За словами адвокатки Олени Грицаєнко, вважати Насірова чинним фіскалом – незаконно, тому що Кабмін таке рішення планує оскаржити. Адже в Україні не може перебувати на державній службі людина, яка має іноземне громадянство.

Вона додала, що раніше Мінфін отримав інормацію про те, що Роман Насіров має громадянство Великобританії. Відповідно до закону, якщо є така інформація, Кабмін протягом трьох днів має звільнити особу із займаної посади, що і було зроблено.

Водночас Гиценко підкреслила, що ми маємо патову ситуацію, тому що фактично є три розпорядження Кабміну:

  • розпорядження, яким Насірова призначили на посаду, і воно діюче – ніхто його не скасовував;
  • розпорядження про звільнення, яке скасував суд;
  • розпорядження про відсторонення від займаної посади – однак це розпорядження Кабімн сам скасував після розпорядження про звільнення з посади.

У чому саме підозрювали Романа Насірова? Його підозрювали в ухваленні низки незаконних рішень щодо розтермінування рентних платежів на суму у понад 2 мільярди гривень для компаній, підконтрольних нардепу-втікачу Олександру Онищенку. Сам Насіров запевняв, що таким чином "зміг детінізувати частину збору податків і заробити державі 170 мільярдів гривень".

Насірова звинувачують у тому, що рішення ухвалювали заднім числом і без узгодження з Міністерством фінансів. Крім того, слідство стверджує, що він збрехав "Укргазвидобуванню" та Державній службі геології та надр про відсутність у цих компаній податкового боргу. Цим він приховав факт невиконання ними умов договорів про спільну діяльність в частині сплати ренти, що могло б стати підставою для розірвання договорів.

До теми! Справа Насірова: чи платитимуть компенсацію та чи законно звільнили чиновника

Буревій розбушувався на півдні: є жертви

Південь України накрили складні погодні умови. Зокрема, буревій вирував на Одещині, Херсонщині та Миколаївщині. Відомо про щонайменше одну загиблу. Також дерево впало на дитину. Причина такої негоди – циклони Ксантипп і Юлія.

Одеса

В Одесі пориви вітру сягали 25 – 28 метрів за секунду. Тому на Чорному морі здійнявся потужний шторм: висота хвиль подекуди сягала 4 метрів. У результаті сильно затопило й Окружну дорогу в Одесі. Також шторм вирував на двох одеських лиманах – Хаджибейському та Куяльницькому.

Шторм на Чорному морі в Одесі: відео

У самій Одесі наразі вирував шквальний вітер. Внаслідок негоди в місті повалило дерева, білборди, металеві конструкції, зірвало дахи з будівель та потрощило автомобілі. Окрім того, в центрі Одеси на 60-річну жінку впало дерево – вона загинула на місці.

Окрім того, через сильний вітер на Одесу пішла потужна піщана буря. Видимість на дорогах скоротилася до кількох метрів.

Пилова буря під Одесою: відео

Миколаїв

У Миколаєві штормовий вітер обвалив один із прольотів пішохідного мосту через ріку Інгул. У результаті він відірвався від пішохідної частини та впав у воду.

З оприлюднених кадрів видно, що міст наче поділився навпіл. За інформацією місцевих ЗМІ, вітер обірвав трос, що утримував частину конструкції. НА щастя, внаслідок інциденту ніхто не постраждав. Додамо, що цей міст з’єднує місто з півостровом Аляуди.

Вітер повалив міст через річку Інгул у Миколаєві: відео

Загалом у Миколаєві пориви вітру сягали 29 метрів за секунду. Негода повалила дерева у місті, а ті, зі свого боку. пошкодили автомобілі та перекрили дороги. Окрім того, вітер позривав лінії електропередач, повалив білборди та позривав дахи з будинків.

Херсон

На Херсонщині швидкість поривів вітру в степу сягала 30 метрів за секунду, у решті області – 16 – 17 метрів за секунду. У самому обласному центрі через сильний поривчастий вітер у місті оголосили ІІ рівень небезпеки. Станом на 16:00 було відомо про 60 повалених дерев та пошкодження ліній електромереж. Крім того, сильний вітер повалив рекламні щити. Водночас селище Геологів, що розміщується у передмісті Херсона, залишилося без світла. Також тут у деяких місцях пошкодило дахи.

Внаслідок негоди постраждала щонайменше одна людина. На жаль, мовиться про дитину – її госпіталізували. Наразі нічого невідомо про стан її здоров’я.

Також через негоду довелося призупинити роботу Херсонського аеропорту. За словами очільника Херсонського обласного Гідрометцентру Юрія Кирияка, у його районі пориви вітру були найсильнішими, якщо порівнювати з рештою області, – 25 – 29 метрів за секунду.

Напрямок вітру – бічний, і через нього літак може не втриматися на злітно-посадковій смузі. Це є вкрай небезпечним для повітряних суден, тому до кінця дня жодних рейсів ані приймати, ані відправляти не будемо,
– зауважив директор комунального підприємства "Херсонські авіалінії" Віталій Кучерук.

Наслідки негоди в Херсоні

Зверніть увагу! Прогноз від синоптика: як довго протримається негода

Коронавірус у Італії

В Італії зафіксували найбільший у Європі спалах коронавірусу. Наразі відомо про понад 200 людей, заражених Covid-19. Вже сім осіб померли. Зауважимо, що серед заражених українців немає. Найбільша кількість хворих – в італійських регіонах Ломбардії та Венето.

Через ситуацію, що склалася, у країні запровадили обмеження пересування у деяких регіонах. Також зупинив роботу знаменитий театр "Ла Скала" в Мілані, припинили Венеціанський карнавал, а Австрія обмежила залізничне сполучення з Італією. У соцмережах люди діляться фотографіями порожніх стелажів у супермаркетах.

Щоправда, українці, які проживають в Італії у коментарях заспокоюють: всі заходи в Італії – лише превентивні. А паніка в країні лише тому, що це нове, там раніше ніколи не закривали школи і інші заклади на карантин.

В Україні ж введуть додаткові заходи безпеки. Зокрема, в аеропортах "Бориспіль" та "Жуляни" в пасажирів прямих рейсів з Італії перевірятимуть температуру. Українське МЗС, зі свого боку, радить поки що утриматися від поїздок на північ Італії.

Читайте більше! Коронавірус в Італії та можливість поширення: що пишуть іноземні ЗМІ

Смертельний наїзд на натовп у Німеччині

У німецькому Фолькмарзені в натовп людей в’їхав автомобіль. Інцидент трапився під час карнавалу Розенмонтаг. За свідченнями очевидців, авто переїхало кількох людей, серед них були діти. Згодом карнавал скасували.

Кількість потерпілих уже зросла до 30, а більше третини людей отримали серйозні травми. Водія затримали та він уже дав свідчення. Зловмисником виявився 29-річний місцевий. Чоловік стверджує, що також отримав поранення.

Згодом у поліції повідомили, що чоловіку висунуто обвинувачення у навмисному наїзді. Мотиви вчинку – наразі невідомі, адже підозрілий перебуває "не в тому стані, щоби бути допитаним". Слідчі вивчають всі варіанти. За словами свідків, водій ніби навмисно переслідував дітей.

Дивіться відео з місця наїзду на людей у німецькому Фолькмарзені

Що таке Розенмонтаг? Це традиційне завершення карнавального сезону, який розпочинається у країні 11 листопада. У багатьох німецьких містах у цей день (24 лютого) відбуваються святкові заходи, зокрема, – парад. У святкуваннях зазвичай бере участь велика кількість людей.

До речі! Стрілянина на Титова в Дніпрі: постраждала родина місцевого бізнесмена – усе, що відомо, відео

Червоний сніг у Антарктиді

Українську антарктичну станцію "Академік Вернадський" уже протягом кількох тижнів оточено "малиновим" снігом. Таке цікаве забарвлення виникає через мікроскопічні снігові водорості. Водорості хламідомонади розмножуються спорами, які не бояться екстремальних температур і зберігаються в снігу протягом всієї тривалої зими.

Спори починають проростати, коли погодні умови стають більш сприятливими. А зараз в Антарктиді, як і в усій південній півкулі Землі, – саме кінець літа.

Оскільки, крім зеленого пігменту хлорофілу, клітини водоростей містять ще й червоний каротиновий шар, на снігу виникають червоні плями, наче від малинового джему,
– зазначають у Міністерстві освіти та науки.

Додамо, що такий шар захищає водорості від ультрафіолетового випромінювання. Водночас "цвітіння" снігу сприяє зміні клімату – через червоно-малинове забарвлення сніг менше відбиває сонячного світла та швидше тане. Внаслідок цього у снігу з'являється все більше яскравих водоростей. Втім з настанням холодів хламідомонада готується до зимового спокою, а сніг припиняє "цвісти".

Зауважимо, таке явище буває не лише в Антарктиді. Зміну кольору снігу можна також спостерігати ще і в Арктиці, а також в Альпах та інших високогірних екосистемах.