Родичі ігромана мають зібрати докази, що він програє останнє

Попри те, що азартні ігри, як і наркотики в Україні заборонені, ігроманія, як і наркоманія офіційно існує. Невдовзі, згідно із новим законодавством, родичі ігромана зможуть зібрати докази, що він програє останнє та звернутися до суду, аби частково обмежити марнотрата у дієздатності. Суд призначатиме ігроману піклувальника, без дозволу якого той не зможе продати своє майно.

"Коли ми говоримо про те, що особа програла все майно, яке було і в результаті страждає сім’я, тоді зрозуміло, що звертається до суду зацікавлена особа - дружина, батько, мати, родичі’, - пояснює юрист Олег Березюк.

"Ця заборона буде висіти у нотаріусів і нотаріуси ніколи не зроблять після цієї заборони відносно майна цієї хворої людини, а це хвора людина, якісь угоди. Таким чином ми зберігаємо сім’ю і те майно, яке має належати всім в сім’ї", - вважає народний депутат, співавтор законопроекту Сергій Міщенко.

"Ігроманів" визначатимуть за міжнародним класифікатором хвороб

Окрім показань свідків та інших доказів необхідна медична експертиза. За словами психолога Ірини Ромашкан хворобу "ігроман" можна визначити за симптомами, які прописані у міжнародному класифікаторі хвороб. Там вона прирівнюється до психічних розладів.

"Це нав'язливі думки, нав'язливі ідеї, тобто людина навіть може думає, що він більше не буде грати, він все одно буде продовжувати це робити, це продовження гри, незважаючи на абсолютно очевидні згубні наслідки як для здоров'я, так і для роботи, сім'ї. Це пристрасть, згубний потяг, патологічне бажання, якісь спонтанні ремісії, потім такі ж спонтанні рецидиви до гри", - пояснює директор реабілітаційного центру Ірина Ромашкан.

Серед симптомів - нав'язливі думки та ідеї

Колишній ігроман Олександр вважає такий закон позитивним. Мовляв, якби його ухвалили раніше, його сім'я могла б вберегтися від злиднів. Сам пригадує, як програвав десятки тисяч доларів на гральних автоматах.

"Людина, яка в же в азарті, вона не розуміє, що вона робить", - ділиться пережитим колишній ігроман Олександр.

В Україні немає системи лікування ігроманів

Наміри депутатів хороші, але не доведені до логічного завершення, - кажуть психологи. Мовляв, зробити хворого з ігромана ще можна, а відповідної системи лікування в Україні немає. В реабілітаційних центрах лікують від алкогольної та наркотичної залежності. Часто такі люди є також і ігроманами.

"Фактично ці люди позбавлені можливості отримати допомогу, де б це не було, не кажучи вже про те, що як лікувати цих людей, у нас в країні абсолютно не зрозуміло. Медикаментозно це не лікується, це лікується таким психотерапевтичними методами, підходами, але не медикаментами, тому ці люди в принципі не отримують ніякої допомоги", - пояснює директор реабілітаційного центру Ірина Ромашкан.

Як лікувати ігроманів в Україні - невідомо

Закон не має зворотньої дії

Обурюється такими недопрацюваннями депутатів і правозахисник Максим Щербатюк. Каже найгірше, що закон зворотної дії немає.

"Якщо суд приймає це рішення, людина, якщо вона вже вилікувалася і не страждає, то надзвичайно складно поновити цю дієздатність, бо по суті цю заяву про поновлення має подати той опікун, піклувальник, який фактично звертався, а дуже часто піклувальники не зацікавлені в тому", - каже правозахисник Максим Щербатюк.

В Україні судової практики вирішення таких справ немає. А тому здебільшого намагання родичів через суд визнати частково дієздатним алкоголіка чи наркомана прирівнюються до нуля, оскільки зібрати всі докази важко і дорого. У випадку з ігроманією це буде ще важче.