Нагадаємо, що спочатку сирійські повстанці збили російський літак. Збили ручною ракетою, про яку в Росії одразу заявили, що вона нібито приїхала з України – "український слід" нині є найпопулярнішою темою для будь-яких російських страшилок. Потім – загибель сотень російських найманців, які знахабніли до того, що в похідній колоні, з танками та артилерією, налаштувалися атакувати позиції курдських бійців, яких підтримують США. Американці дали відсіч та знешкодили, за різними оцінками, від 200 до 600 елітних російських контрактників разом із військової технікою.

Читайте також: Представник Кремля в ООН відреагував на вбивство росіян у Сирії

Вас там немає? От і добре!

Варто зазначити, що американці дуже наочно продемонстрували росіянам просту істину: у "гібридну війну" можуть гратися не самі лише хитромудрі кремлівські стратеги, які вкотре стверджують, що російські війська з Сирії виведені, що сумнозвісна ПВК "Вагнера" – це, мовляв, суцільні демобілізовані "дикі гуси", які жодного стосунку не мають до російської армії, і що ці ж найманці діють на власний розсуд, але чомусь завжди так, як це вигідно Кремлю.


Американці ліквідували, за різними оцінками, понад 200 членів приватної військової кампанії "Вагнера" у Сирії

Після винищення майже цілого полку "невідомо чиїх найманців" міністр оборони США Джеймс Меттіс заявив буквально таке:

Справа в тому, що хтось вирішив на нас напасти, а росіяни сказали – "це не ми". Тоді ми (США – "24") почали стріляти по нападниках, аби подавити артилерійський вогонь.

Сам напад "Скажений Пес" (це прізвисько шеф Пентагону заслужив, воюючи у складі морської піхоти США) влучно охарактеризував, як "perplexing situation" – інакше кажучи, незрозумілим "вибриком".

Читайте також: Зробили як дітей – експерт про знищення російських найманців "Вагнера" в Сирії

Справді: росіян двічі попереджали, аби вони не атакували курдів, аби вони зупинилися – один раз це зробили самі курди, другий – вже американці. Але російські командувачі традиційно просто збрехали у вічі своїм недавнім союзникам, відкривши вогонь з артилерії й отримавши практично повне винищення атакуючого угруповання. Саме спробу "психічної атаки" на добре захищену штаб-квартиру повстанців Меттіс і назвав "незрозумілою" та заявив, що "не має жодного пояснення, навіщо це було робити". Якщо вже росіяни сказали, що "їх там не було", то й американський міністр оборони "ввімкнув дурника", заявивши, що це "була самооборона, а взагалі, США не втручаються у громадянську війну в Сирії".


Глава Пентагону Джеймс Меттіс продемонстрував, що американці можуть вести "гібридні війни" не гірше кремлівських стратегів

Мовчання – золото

А наступного дня стався інцидент з іранським безпілотником, якого збив ізраїльський гелікоптер в повітряному просторі цієї країни. На цьому випадкові слід зупинитись окремо. Справа в тому, що це був перший випадок, коли на ізраїльську територію зазіхнули іранці. Їхні війська, які воюють в Сирії, так само, як і російські – підтримуючи режим Башара Асада, загрозливо наблизилися до північного кордону Ізраїлю.

Свою військову присутність в Сирії Іран використовує в тому числі й для того, аби вести розвідку проти Ізраїлю. Досі іранці, щоправда, обмежувались радіолокаційним спостереженням, але цього разу запустили до Ізраїлю дрона власного виробництва. Ізраїльтяни, які останнім часом вкрай уважно спостерігають за прикордонними сирійськими територіями, бо звідти постійно прилітають російські безпілотники (які, знову ж таки, оголошуються не російськими, а сирійськими чи дронами "Хізбалли", щойно їх зіб'ють), "вели" цей БПЛА радаром із самого початку. Окрім того, ізраїльтяни встигли вирахувати місце розташування невеличкого вагончика неподалік від сирійської Пальміри (нагадаємо, саме там розміщена авіабаза "Тіяс", звідки діють російські штурмовики та бомбардувальники), з якого цей дрон був керований.

Читайте також: Війна в Сирії: Авіація Асада завдала удару по мирним жителям

Далі відбулася стандартна в таких випадках процедура: ізраїльський бойовий гелікоптер "Апачі", дочекавшись, коли іранська машина перетне кордон, збив її ракетою (загалом, дрон перебував в ізраїльському повітряному просторі аж півтори хвилини). Після цього ескадрілья з чотирьох ізраїльських літаків F-16 підлетіла до кордону та, перебуваючи вже на ізраїльській території, завдала ракетного удару, знищивши цей пункт управління. Але тут раптом "прокинулися" російські (офіційно – сирійські, але, як було доведено згодом – саме російські) ракетно-зенітні комплекси, які охороняють базу "Тіяс". Зазвичай, коли ізраїльтяни розносять з повітря черговий склад "Хізбалли" – росіяни мовчать, пояснюючи потім, що не могли стріляти: чи то земна поверхня була надто крива, чи то руки, але так вже вийшло, що вистрілити не вийшло... Цього ж разу вони випустили кілька ракет. Одна з них підбила ізраїльський літак – наголошуємо, над ізраїльською територією. Літак впав, пілоти катапультувалися: один зазнав легких ушкоджень, іншого важко поранило. Експертиза показала, що атакуюча ракета належить до класу SA17 (за класифікацією НАТО) – інакше кажучи, це був Бук-М3 останньої модифікації та російського виробництва. До слова, ці ракети Росія ніколи офіційно Сирії не поставляла. Отже, ізраїльський літак збили саме росіяни, а не сирійці чи іранці.


Cаме росіяни, а не сирійці чи іранці, збили ізраїльський винищувач F-16

У відповідь ізраїльські ВПС задіяли вже другий ступінь реагування – вони розбомбили понад десяток військових об'єктів – як сирійських, так і іранських, а також три зенітно-ракетні комплекси росіян, які насмілилися збити F-16. Всі три – цілий дивізіон – були знищені разом із екіпажами, командним пунктом та диспетчерською вишкою на летовищі. Кількість загиблих невідома. Окрім того, було розбито кілька складів зброї. А промовчали б – живі б були.

Догралися?

Ізраїльські військові навіть не приховують, що незабаром в цієї історії буде серйозне продовження. Постійно зростаюча напруга на північних кордонах країни має бути зупинена і заяви російського МЗС про те, що "Ізраїль нібито потребує російського посередництва" в цій справі, сприймаються не інакше, як знущання. Ізраїль та Іран обмінюються загрозливими заявами. Прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу наголосив, що його країна буде протидіяти "будь-якій спробі Ірану закріпитися військовим шляхом в Сирії або де-небудь іще". Тегеран, у свою чергу, проголосив, що "терпець увірвався" і відтепер іранці будуть щоразу "відповідати на ізраїльську агресію", щоправда – незрозуміло, як вони це робитимуть, якщо офіційно іранці в Сирії є аж ніяк не військовими підрозділами, а "радниками".


Загострення на усіх фронтах: конфронтація між Ізраїлем та Іраном щодо Сирії посилюється

Справді, Іран роки поспіль виступає в ролі прямого ворога Ізраїлю і той факт, що Росія є союзницею Ірану в сирійській війні, аж ніяк не додає ізраїльтянам симпатій до росіян. Але суть в тому, що нинішній інцидент відкриває новий фронт у багатосторонньому сирійському конфлікті. Це – перший раз із початку сирійської громадянської війни (2011), коли Ізраїль відкрито заявив, що атакував іранські військові цілі в Сирії. Іран підтримує Асада – отже, Ізраїль напряму виступив проти сирійського режиму, а разом з ним – і проти його російських союзників. Проти Кремля. Прем'єр Нетаньягу провів телефонну розмову з Путіним, яка, здається, завершилася пшиком: офіційно повідомляється, що "сторони домовилися продовжити обмін військовою інформацією". "Іду на ви!", зрештою – це теж військова інформація, чи не так?

Читайте також: Вища справедливість: росіяни в Сирії пережили те, що українці під Зеленопіллям, – волонтер

Щодо Москви, то вона вчергове проявила "серйозну заклопотаність" ситуацією та закликала всі сторони поважати територіальну цілісність та суверенітет Сирії. В перекладі з дипломатичної мови це означає: "Не стріляйте по Асаду, що б він не чинив". На таке навряд чи хто погодиться, а вже ізраїльтяни – точно ні.

Щодо американців – то вони підтримали Ізраїль.

США рішуче підтримають право Ізраїля на самооборону,
– наголосив Держдепартамент після розмови Нетаньягу з Рексом Тіллерсоном.

Водночас Сполучені Штати висунули звинувачення проти Тегерана. За словами речниці Держдепу, іранці "створюють загрозу всім у цьому регіоні – від Ємена до Лівана". Окрім того, США й надалі продовжуватимуть "протидіяти зловісній активності Ірану в регіоні".

Щодо Росії, то, здається, її роль у цій історії – аж ніяк не посередницька. Швидше, російські "іхтамнєти" раптом перетворилися на таких собі "хлопчиків для биття": курди воюють проти Асада, Ізраїль свариться з Іраном, а при цьому сотнями гинуть саме російські найманці "Вагнера" (чи то пак – контрактники), яких там офіційно взагалі нема, тому їх просто нікому не шкода. Ні чужим, ані своїм.

Читайте також: США висунули Росії нові звинувачення щодо Сирії

Що таке ПВК "Вагнер"? Це російська нелегальна приватна військова структура. Її військові брали участь у бойових діях на Донбасі і в Сирії на боці Росії. При цьому бійці компанії неодноразово отримували державні нагороди.