Багатьох приваблюють можливості економії та незалежності, які відкриває власна СЕС. Однак мало хто знає, як виробляються фотомодулі та за яким принципом вони працюють. Тим, хто розмірковує про встановлення СЕС у себе на подвір'ї чи на підприємстві, варто дізнатись більше про їхню роботу.

Читайте також Тренд на сонячну енергію: чому водоканали та великі підприємства-монополісти інвестують у сонце

З чого складаються фотомодулі

Фотомодуль — основа СЕС. Завдяки напівпровідникам, які входять до його складу, він вловлює сонячне світло та перетворює його на електричну енергію.

Вчені постійно шукають інноваційні способи генерувати сонячну енергію. Нещодавно корейські науковці з Національного університету Інчхон розробили перші повністю прозорі сонячні панелі, які в майбутньому можна буде використовувати на вікнах та смартфонах. Однак сьогодні головною сировиною для виробництва фотомодулів є кремній.

Залежно від якості кремнієвої сировини є два види панелей: монокристалічні й полікристалічні.

  • Монокристалічні дорожчі, їх виготовляють з кремнію високого ступеня очищення. Такі панелі здатні забезпечувати до 22,5% ККД.
  • При виробництві полікристалічних використовується і вторсировина, що робить їх дешевшими. ККД таких панелей складає до 16%, тому вони не користуються популярністю.

За допомогою високих температур та додавання хімічних речовин кремній очищують, після чого розрізають на тонкі пластини. Пластини зварюють металевими смужками-провідниками, які зніматимуть з них струм.

Важливо Чому сонячні станції – це фінансово вигідно

Скріплені кремнієві пластини ламінують спеціальним захисним покриттям і розміщують під склом, яке слугуватиме їм міцною основою й пропускатиме сонячні промені. Кожну панель тестують: направляють спалах світла і вимірюють, скільки електроенергії вона виробила.

На останньому етапі на сонячну панель монтується металевий каркас і сполучна коробка, яка з'єднує панелі з інвертором.

Головними й незмінними компонентами фотомодуля є:

  1. Кремнієві пластини.
  2. Загартоване скло.
  3. Герметики.
  4. Металевий каркас.
  5. Сполучна коробка.

До теми Як нові технології змінюють ринок сонячної енергетики

Яке ще обладнання потрібне?

Будь-яка СЕС складається не лише з сонячних панелей.

Однак сучасні інвертори настільки технологічно оснащені, що вони не обмежуються лише однією функцією. Цей прилад направляє надлишкову енергію в акумулятори чи в мережу, а також здатен працювати за індивідуальними алгоритмами. Наприклад, інвертору можна поставити задачу автоматично заряджати електромобіль, коли сонце виходить з-за хмар і СЕС починає генерувати енергію.

Зображення ThingsCloud

Домогосподарства, які прагнуть повної незалежності від зростаючих тарифів і перебоїв в мережі, обладнують свої СЕС акумуляторами. Це збільшує вартість станції, проте дає впевненість, що навіть під час відключень світла будинок буде забезпечений енергією.

ЄС готовий до можливої зупинки Росією постачання газу – дивіться відео

ЄС готовий до можливої зупинки Росією постачання газу – дивіться відео