Які характеристики цієї техніки – розповідаємо у новому випуску "Зброї перемоги". Спецпроєкт 24 канал публікує у співпраці з мужнім брендом Козацька Рада.

До теми Уже в арсеналі ЗСУ: яка польська техніка посилює нашу артилерію

А поки ми ділимось цікавими деталями про арсенал ЗСУ, наші земляки активно його збільшують.

Кожен внесок українців конвертується у найнеобхідніше – спорядження та техніку нашим захисникам. І саме з ними ЗСУ можуть вправно протистояти ворогу. А сучасні самохідні артилерійські установки Zuzana 2 допомагають їм у цьому.

Розробка Zuzana 2

Zuzana 2 – це зброя нового покоління, адже її розробкою почали займатися зовсім нещодавно – у 2009 році. Після тривалих випробувань та покращень цю артилерійську систему запустили у серійне виробництво, і лише у 2021-у вона стала на озброєння армії Словаччини. Таке відтягування випуску пішло на користь: інженерам фактично вдалося, без перебільшень, створити ідеальну САУ.

З початком повномасштабного вторгнення Росії на територію України словацька Zuzana 2 поповнила арсенал ЗСУ та суттєво допомагає нашим артилеристам.

Словацька Zuzana 2 – сучасна зброя артилерії / Фото DMD Group

Настільки сучасних систем, як у ​​Zuzana 2, не має жодна артилерійська установка у світі, адже вона:

  • практично повністю автоматизована: цифровий комп'ютер сам обраховує всі показники, необхідні для ведення вогню;
  • швидка у використанні: всього лише за хвилину ця САУ може дати залп із 6 снарядів;
  • нереально потужна і що найголовніше – далекобійна: Zuzana 2 може діставати до ворога з відстані в 40 кілометрів!

Однак і коштує словацька САУ немало: ціна однієї Zuzana 2 стартує від 6 мільйонів євро.

Читайте також Комплекс, що став легендою: як британсько-шведська розробка допомагає ЗСУ

Тактико-технічні характеристики та особливості САУ

У конструкції Zuzana 2 передбачене автоматичне перезаряджання, що дозволяє підвищити темп стрільби. Бортовий компʼютер дає змогу не лише швидко наводитися на ціль, але й працювати з цифровими картами, обмінюватися даними з іншими САУ такого ж типу і самостійно обчислювати погодні умови. Найголовніше, що всі ці розрахунки Zuzana 2 проводить за лічені секунди.

Поєднання таких унікальних і сучасних технологій перетворили цю САУ на смертельний інструмент в умілих руках.

Zuzana 2 має потужні переваги порівняно з іншими САУ / Фото Міністерство оборони Словаччини

Калібр тут стандартний для країн НАТО – 155 міліметрів, а дальність ведення вогню – 40 кілометрів. Тому Zuzana 2 чудово підходить для контрбатарейної боротьби.

Крім цього, пускова установка має в запасі 40 снарядів. Для обслуговування цього "звіра" знадобиться 4 осіб.

Подбали інженери і про колісну базу, яка у словацькій техніці – 8х8. Це дає не тільки хороші показники прохідності (як для колісної САУ), а й робить її доволі швидкою пусковою установкою. Максимальна швидкість, яку може розвивати Zuzana 2, становить 80 кілометрів на годину. При цьому запас ходу – аж 600 кілометрів. І це попри те, що важить вся машина доволі немало – цілих 32 тонни.

Словацька Zuzana 2 важить 32 тонни / Фото DMD Group

Розробники надали ще кілька особливостей Zuzana 2. Зокрема, її башта може обертатися на 360 градусів, що є суттєвою перевагою над іншими артилерійськими установками, адже її не потрібно переставляти на інше місце для ведення вогню. Відтак з однієї вогневої позиції Zuzana 2 може обстрілювати все в радіусі 40 кілометрів. При цьому компʼютерні системи гармати можуть випускати одразу кілька снарядів різними траєкторіями, які в кінцевому результаті одночасно вразять ціль.

Цікаво Велика Британія передала українцям автомобілі Husky: як вони допомагають ЗСУ

Можливості стрільби Zuzana 2

155-міліметровий калібр дає унікальну можливість комбінувати різні типи й види боєприпасів: починаючи від звичайних та активно-реактивних і закінчуючи керованими GPS-системами, як-от американські M982 Excalibur. Все залежить від цілей, які завдяки Zuzana 2 потрібно знищити.

За потреби цю артилерійську систему можна використовувати для стрільби прямим наведенням. Для цього в запасі є протитанкові снаряди. Така опція потрібна на випадок, якщо ворожа бронетехніка підбереться практично впритул. Звісно, це малоймовірно, що ворог одним ривком зможе подолати аж 40 кілометрів шляху, але все ж розробники САУ передбачили навіть гіпотетичні варіанти.

Для більш реалістичних сценаріїв на полі бою екіпаж Zuzana 2 може скористатись кулеметом, що встановлений на даху установки. Крім цього, військові мають у своєму розпорядженні тепловізійний приціл та різні прилади нічного бачення, тож працювати з цієї САУ можна у будь-який час доби.

Більше про переваги Zuzana 2 та як цю САУ можуть використати в Україні: дивіться відео

У 21 столітті головним інструментом під час бойових дій є авіація та різноманітні безпілотні системи. Однак коли в протистоянні сходяться такі країни, як-от Україна і Росія, в хід йдуть старіші методи, зокрема, артилерія.

Саме тому у нашому протистоянні кремлівським окупантам артилерійські установки – це головний інструмент. Тож чим більше Zuzana 2 стоятиме на озброєнні ЗСУ, тим легше буде нашим артилеристам протистояти російській агресії.