Про знахідку повідомив науковий співробітник Кам'янець-Подільського державного історичного музею-заповідника Петро Болтанюк. За його словами, розкопки проводили на місці, де залишки поселення вже виявляли.

Також цікаво Турецькі археологи розкопали найдавніше поховання епохи неоліту в Західній Анатолії

Стародавня трипільська культура: нова знахідка в Україні

Утім, це було понад 70 років тому – ще в 1947 році. Тоді краєзнавець Микола Бурковський знайшов ознаки трипільської культури. Але досліджень цієї території відтоді не проводив ніхто.

  • Мовиться про землю біля села Голосків Кам'янець-Подільського району. У 2021 там зібралися на археологічну експедицію науковці, студенти та магістранти-історики.

У траншеї посеред поля археологи на глибині у півтора метра знайшли кам'яну кладку з червоних цеглин.

Трипілля
Залишки житла трипільців знайшли на глибині у півтора метра / Фото Суспільного

Учасник експедиції Євгеній Левінзон розповів, що ці цеглини – характерне для трипільського поселення перекриття між поверхами. Власне, трипільці будували наземні глинобитні двоповерхові хати з дерев'яними каркасами.

Трипільці часто переселялися з місця на місце, раз на 50 – 80 років. Свої поселення вони спалювали перед переїздом. Науковці називають різні причини цього – і виснаження ґрунтів, і якісь ритуальні речі, і запобігання спалахам епідемій,
– пояснив науковець.

Інша учасниця експедиції Олександра Бєлік підрахувала, що знайдене трипільське поселення розташовувалося на площі приблизно в 10 гектарів.

  • Петро Болтанюк додав, що про наукову цінність знайденого говоритимуть пізніше – коли матеріал пройде камеральне опрацювання на предмет цікавості та унікальності.

Нагадаємо Старший, ніж Стоунхендж: на розкопках кургану українські археологи знайшли древній кромлех