Таку заяву зробив радник президента США з національної безпеки у ефірі радіостанції "Ехо Москви".
Читайте також: Покарання Росії та конфлікт з Європою, – західні ЗМІ про вихід США з ракетного договору
За його словами, у Росії він з російською стороною провів "щільні дискусії" щодо питання про обмеження озброєнь.
"Були зауваження щодо Невади (саме тут президент США Дональд Трамп заявив, що його країна має намір вийти з ракетного договору з Росією – 24 канал). Було висловлено серйозні заяви щодо нашої позиції. Ми консультувалися з цього питання, і будемо продовжувати ці консультації з іншими учасниками цього переговорного процесу", – зазначив він.
За його словами, до кроку вийти з ракетних угод у США готувалися упродовж щонайменше 5 років.
Тому що Росія порушувала договір щодо СНО (Договір про скорочення стратегічних наступальних озброєнь) і щодо ПРО (Договір про обмеження систем протиракетної оборони). І це була позиція Адміністрації Обами, що потрібно змінювати взаємини з Росією в цьому питанні. І ми дійшли висновку, що Росія має намір розвивати ракети середнього радіусу дальності. І з огляду на цю позицію Росії, її наміри, це одне з можливих обмежень і порушень договору щодо обмеження стратегічних озброєнь. Тому що якщо Росія говорить, що вона не порушує договір щодо СНО, то треба уточнювати, чи так це?
– зауважив Болтон.
Водночас представник Білого Дому додав, зараз так складається ситуація, що двосторонній договір між США та Росією тепер уже не є монопольним договором, оскільки є низка країн, які виробляють ракети середнього радіусу дальності, крилаті ракети – це, зокрема, Північна Корея та Китай.
"Зараз Росія – один із гравців цього процесу. Тому США вважають, що загалом лише дві країни не зможуть вирішити цю проблему повністю, і проект Обами полягав в тому, що російські порушення договору – це тільки одна з частин того процесу, який вимагає перегляду. Яким буде наступний крок? Це, звичайно, консультації з нашими друзями в Європі та в Азії. Подальші консультації з Росією, які ми безперечно будемо їх продовжувати. І за іншими стратегічними питань. Буде багато дипломатії упродовж найближчих місяці", – переконує радник американського президент.
Як додає він, однією з причин початку консультацій з європейськими країнами – стала їхня негативна позиція щодо виходу США з ракетного договору.
Читайте також: Капітуляція Путіна: Портников про новий виклик Трампа господарю Кремля
А що буде з договором щодо СНО? Розумієте, американський уряд зараз розглядає свою позицію щодо нового договору "Старт" і СНО. І ми обговорювали це питання з Миколою Патрушевим (Секретар Ради безпеки РФ – 24 канал). У нас були переговори у Женеві в серпні щодо цього питання. Ми обговорювали різні варіанти нового договору щодо СНО, але американський уряд поки що не виробив свою позицію. Ми є готовими вести переговори, ось, поки зараз є час для цього процесу. Ми розуміємо російську позицію зараз краще, і хочемо ще її уточнити, бачити її деталі. Договір діє до 2021-го року, тому у нас ще є багато часу,
– констатував Болтон.
Нагадаємо, раніше американські ЗМІ з посиланням на джерела писали, під час найближчих зустрічей з російськими чиновниками радник президента з національної безпеки Джон Болтон повідомить Росії, що США мають намір вийти з Договору про ліквідацію ракет середньої та малої дальності. Згодом можливий вихід із ядерного договору анонсував президент США Дональд Трамп. У Москві, зі свого боку, заявили, що американці, роблячи такі заяви, "діять незграбно та грубо", відтак їм доведеться вжити заходи "військово-технічного характеру", якщо США все ж ухвалять це рішення. Також у Кремлі вважають, що такий крок зробив би світ більш небезпечним.
Про який договір мовиться? Договір між СРСР і США про ліквідацію ракет середньої та малої дальності підписали Михайло Горбачов та Рональд Рейган у Вашингтоні 8 грудня 1987 року під час радянсько-американський саміту.
Договір є безстроковим і забороняє виробляти, випробовувати, розгортати балістичні та крилаті ракети наземного базування середньої (від 1000 до 5500 км) та малої (від 500 до 1000 км) дальності. Сторони повинні були протягом 3 років знищити всі пускові установки та ракети наземного базування із відповідним радіусом, включно з ракетами як у європейській, так і в азійській частині СРСР. Ця домовленість про реальне скорочення наявних озброєнь стала першою в історії.