Тематичні експозиції про лихоліття війни та героїзм предків — саме так у Бельгії вшановували пам’ять полеглих у другій світовій.
Але для європейців існують такі повтори історії, які вони радо приймають: мода, танго і дух епохи 1945 року — все це вирішили відтворити організатори стилізованої вечірки "День перемоги в Європі" у бельгійському місті Гент. Між пафосними військовими парадами імперії й камерним карнавалом у колі друзів сучасні європейці вибирають останній.
Читайте також: Як святкували День Перемоги на окупованих територіях
День Перемоги у Європі — жодних ознак церемоній вшанування пам'яті загиблих. На роковини вшанування полеглих у війні європейці влаштовують ретровечірки. Організатори вечірки переконані, що в такий спосіб вони зберігають історичну пам'ять.
Поруч із розвагами й карнавальним антуражем на вечірці влаштували експозицію, присвячену польським воякам. Саме вони звільняли Гент від гітлерівської армії. Але й досі не всім відомо про внесок Східної Європи у звільнення Західної.
Брюссельське кладовище "Евер". Могила радянських солдатів, які загинули в Другій світовій війні, визволяючи Західну Європу. Сюди разом покладають квіти українські, литовські та польські дипломати.
Читайте також: День Перемоги у Росії: палаючий "Бук", парад полонених "німців" та масштабна пожежа
Цьогоріч українська делегація вшановувала пам'ять загиблих окремо від російської. Українські військові кажуть, що це тільки на краще — вшановувати День перемоги над нацизмом і фашизмом без парадів, з квітами на кладовищі. До того ж — сприйняття цього дня для українців змінилося.
Жанна Безп’ятчук, кореспондент "Радіо "Свободи".