Про це сайту "24" розповів представник омбудсмена Михайло Чаплига.

Він нагадав, що указ президента про необхідність евакуації ув'язнених із зони проведення АТО був підписаний ще 14 листопада 2014 року. Цим документом Міністерству юстиції доручалося невідкладно вжити заходів для забезпечення переміщення осіб, які перебувають в місцях несвободи. Однак через відсутність дієвих механізмів, які б могли забезпечити вирішення цієї проблеми та нерішучість чиновників дуже гальмували процес реалізації цього рішення.

За словами Чаплиги, за цей час було кілька спроб вивести в’язнів, але це були не передачі. "Це були ситуації, коли співробітники Пенітенціарної служби Донецької та Луганської областей, які залишилися вірними присязі, при переїзді на свій страх і ризик забирали з собою ув'язнених. Назвати це системним підходом ніяк не можна. Якби не геройство цих хлопців, то і цього б не було", — сказав він.

Зрештою навесні під час зустрічі з представниками Комісії ООН з прав людини представники омбудсмена озвучили готовність прийняти всіх ув’язнених. Місія ООН озвучила готовність української сторони терористам. Після цього "люди, які називають себе представниками тамтешнього "міністерства юстиції" вийшли на зв'язок із співробітниками офісу Уповноваженого. Переговори тривали два місяці. Зрештою, сторони погодили умови передачі.

Головна складність переговорів була у самому моменті передачі, який буде здійснюватися на нульовому кілометрі.

Уявіть, що група озброєних людей, які будуть супроводжувати цих осіб на непідконтрольній території, повинна висунутися на нульовий кілометр. Група озброєних осіб з підконтрольного уряду боку повинна висунутися на нульовий кілометр. Там вони зустрінуться обличчям до обличчя. Питання: що станеться, коли вони зустрінуться? Де гарантії безпеки?
— розказав Чаплига.

У результаті українська сторона запропонувала, що гарантією буде служити особиста присутність Уповноваженого ВРУ з прав людини Валерії Лутковської та співробітників її Секретаріату без засобів спецзахисту і без зброї.

Перша передача в’язнів відбулася у липні поточного року. Тоді українська сторона прийняла 9 в’язнів. Під час другої передачі на початку серпня до України потрапили вже 20 осіб.

Більше читайте у повній версії інтерв’ю: Представник омбудсмена про долю в'язнів на окупованих територіях

Раніше повідомлялося, що в українських в`язницях не надають належної медичної допомоги. А за міжнародними стандартами — це прирівнюється до катувань, стверджують правозахисники.