Річ у тім, що 17 вересня Верховна Рада сформувала новий склад української делегації в ПАРЄ. Вона складатиметься з 12 народних депутатів, а очолила делегацію народна депутатка від найбільшої парламентської фракції "Слуга народу" Єлизавета Ясько.
Зверніть увагу! Кулеба пояснив ситуацію з відмовою України від участі в осінній сесії ПАРЄ
Згодом стало відомим, що українська делегація не братиме участь у черговій сесії у Парламентській асамблеї Ради Європи, що проходитиме з 30 вересня по 4 жовтня. Щоправда, Україна проводитиме консультації з метою повернення довіри до ПАРЄ. Крім того, у Раді підкреслювали, що представники старої делегації за звичною для Асамблеї практикою зберігають право брати участь у роботі сесії.
Проте, на адресу нової делегації надійшов лист з роз'ясненнями від секретаріату ПАРЄ, в якому ставлять під сумнів повноваження старої делегації. Як наголосив член делегації, нардеп від "Європейської солідарності" Олексій Гончаренко, якщо Україна на осінню сесію не відправить до ПАРЄ склад нової делегації, то стара делегація в 11.30 30 вересня втратить свої повноваження та нова їх не отримає. Тобто в України не буде жодної делегації в ПАРЄ.
За словами нардепа, якщо зараз Україна не подасть повноваження, то такий крок вона вже зможе зробити наприкінці листопада у так званий Постійний комітет Асамблеї або вже 27 січня на початку зимової сесії. Про це вже офіційно повідомили Україну, зокрема генеральний секретар ПАРЄ Войцех Савіцькі під час телефонної розмови з Гончаренком і головою попередньої делегації України в ПАРЄ Володимиром Ар’євим.
За такого розвитку подій представники України не зможуть брати участі в роботі не тільки сесії, але і комітетів ПАРЄ до моменту подачі складу нової делегації,
– наголошує Гончаренко.
Наразі невідомо, чи реалізують таку позицію секретаріату. Важливо, що за правилами організації подати список делегації в ПАРЄ потрібно протягом шести місяців після парламентських виборів, тому попередній склад повинен втратити свої повноваження 21 січня. А публікації на сайтах держорганів не мають юридичної ваги.
Цікаво! Партія Медведчука відправить сестру Льовочкіна на сесію ПАРЄ попри демарш України
Про затвердження делегації український парламент мав повідомити ПАРЄ офіційно, але відповідне повідомлення не надсилав. Це підтвердили, як у Раді, так і у МЗС, пише "Європейська правда".
Тому, якщо секретаріат ПАРЄ все ж позбавить Україну чинної делегації, то депутати все одно зможуть приїхати в ПАРЄ на запрошення колег з інших делегацій, щоправда тоді українські парламентарі не зможуть брати участі в роботі комітетів, бути присутніми в залі на пленарній сесії та ставити питання спікерам.
Чому Україна відмовилася від участі в осінній сесії ПАРЄ
Таке рішення стало реакцією на повернення Росії до сесійної зали ПАРЄ На переконання України, це сталося без виконання вимог резолюцій Асамблеї, схвалених у відповідь на російську агресію. Окрім того, українська делегація приєдналася до заяв делегацій держав-партнерів України, що повідомили про свою неучасть в урочистостях з нагоди 70-річчя Ради Європи.
З огляду на те, що значна частина території нашої держави залишається окупованою, а збройна агресія РФ не припиняється, вважаємо неможливою участь української делегації в урочистостях з нагоди святкування 70-річчя Ради Європи та вважаємо таке святкування не на часі,
– мовиться у заяві України.
Чому виникла така ситуація
25 червня 2019 року більшість євродепутатів проголосували за ухвалення резолюції, що передбачала зміну санкційного режиму та повернення Росії до роботи у ПАРЄ без обмежень права голосу. За це висловились 118 депутатів, 62 були проти, 10 – утримались.
Які країни повернули Росію до ПАРЄ / Інфографіка 24 каналу
До цього Росія через свою агресію на Донбасі та окупацію Криму упродовж п’яти років не брала участь у засіданнях ПАРЄ. На знак протесту припинив свою участь в організації та припинив платити відповідні внески.
Радимо ознайоимтися! Росія закріпила своє членство у ПАРЄ і вже сплатила необхідні внески
Зауважимо, що увесь цей час українська делегація робила все можливе, аби не допустити повернення Росії в ПАРЄ.
Що таке Парламентська асамблея Ради Європи (скорочено ПАРЄ)? Це міжнародний європейський консультаційний орган, що складається з парламентарів усіх держав-членів.
Серед важливих повноважень Асамблеї можна виділити вибори Генерального секретаря Ради Європи та його заступника, суддів Європейського суду з прав людини, ухвалення висновків щодо кандидатур нових держав-членів, моніторинг виконання ними зобов'язань, взятих під час вступу.
Також організація ухвалює висновки щодо проектів усіх міжнародних конвенцій, які розробляють в Раді Європи. А сесії Асамблеї традиційно стають форумами для обговорення актуальних проблем європейської політики та на них регулярно запрошують очільників держав і урядів.