День перший

Одразу ж після прильоту Володимир Зеленський взяв участь у покладанні вінка у мавзолеї імені Ататюрка.

Важливо: Зеленський зустрівся з Варфоломієм: фото та деталі

Після цього Володимир Зеленський разом з Мустафою Джемілєвим і Рефатом Чубаровим взяли участь у відкритті Об'єднанного центру кримськотатарської діаспори Туреччини у столиці Анкарі.

Під час церемонії відкриття Центру Володимир Зеленський зустрівся з кримськотатарською громадою Туреччини. Під час зустрічі він пообіцяв корінному народу Криму спростити отримання дозволу на відвідування півострова.

Віктриття центру кримськотатарської діаспори: дивіться фото

Зустріч Зеленського та Ердогана

Офіційна церемонія заходу відбувалася в Анкарі. Лідери вийшли на площу перед Палацом Президента Туреччини під гімни двох держав.


Зеленський з Едоганом під час офіційної церемонії / фото з сайту Президента України

Одразу після церемонції розпочалися перемовини Зеленського та Ердогана у форматі "віч-на-віч". Вони тривали майже дві години. Лідери обворили війну на Донбасі, окупацію Криму та проблему переслідування кримських татар, економічне співробітництво та співпрацю у будівництві доріг і аеропортів.

Цікаво: Гучні перемоги будуть: Зеленський у Туреччині натякнув на повернення Криму

Під час брифінгу Ердоган висловив співчуття у зв'язку з загибеллю чотирьох українських військових на Донбасі і назвав українського президента Зеленського другом.

Український президент у відповідь запропонував присутнім вшанувати хвилиною мовчання загиблих морпіхів. Він наголосив, що сумні події останніх днів показали, хто насправді хоче й робить усе для настання миру.

Зеленський з Ердоганом вшанували хвилиною мовчання загиблих на Донбасі морпіхів:

Ключовими темами переговорів президентів України та Туреччини були: загрози мілітаризації, що триває в окупованому Криму, порушення прав людини на півострові та переслідування кримськотатарського народу.

Ми разом обов’язково знайдемо шлях, який змусить Росію поважати міжнародне право, поверне мир і стабільність у регіон, захистить права та свободи кримських татар і звільнить політичних в’язнів Кремля. Впевнений, що спільними зусиллями України й Туреччини ми змінимо ситуацію в Чорноморському регіоні та в Криму у свій бік,
– сказав гарант.

Ердоган у відповідь наголосив, що Туреччина ніколи не визнавала та не визнає незаконне приєднання Криму до Росії і підтримує територіальну цілісність України. Він нагадав, що його країна вважає кримських татар співвітчизниками, і важливо, аби вони могли вільно жити в Криму, зберігали свою ідентичність та культуру. Зеленський подякував Ердогану за таку позицію.

Вам буде цікаво: Зеленський у Туреччині пообіцяв спростити отримання дозволу на відвідини Криму

Окрім того, Ердоган заявив, що прийшов час завершити переговори про створення зони вільної торгівлі між Україною і Туреччиною.

Настав час фіналізувати переговори про створення зони вільної торгівлі між Україною та Туреччиною, які тривають вже багато років,
– сказав він.

За словами турецького лідера, у 2018 році товарообіг між Україною та Туреччиною склав близько 4 мільярдів доларів. Тепер обидві держави будуть прагнути, аби ця цифра збільшилась до 10 мільярдів.

Зеленський, зі свого боку, висловив сподівання, що обсяги торгівлі між країнами збільшаться та запросив турецький бізнес працювати і Україні.

За підсумками переговорів, Зеленський та Ердоган дають спільну прес-конференцію:

Після завершення двосторонніх перемовин за присутності чільників держав було підписано протокол про домовленості щодо використання й вивчення космосу між Національним космічним агентством України та Національним космічним агентством Турецької Республіки.

День другий

Другий день перебування президента України у Туреччині розпочався з відвідин українсько-турецького бізнес-форуму. На ньому гарант зробив кілька цікавих і важливих заяв. Зокрема, він анонсував проведення земельної реформи ще у 2019 році. У наступному ж році завдяки цій реформі чинна влада планує створити ринок землі на 40 мільйонів гектарів.

За словами президента, в Україні уже на сьогодні є турецькі компанії, які володіють землею. Відтак, він закликав інші фірми з Туреччини заходи на український ринок, особливо на південь, де є необхідність створення та розвитку меліоративних систем.

До речі, Україна відкриває нові візові центри за кордоном, зокрема в Туреччині

Також Зеленський заявив про намір частково легалізувати азартні ігри в Україні – мовиться про роботу казино у 5-зіркових готелях. Як пояснив президент, такий крок стимулюватиме розвиток туристичного кластеру Чорноморського регіону. Водночас він закликав турецький бізнес спільно розвивати туристичний бренд Чорного моря.

Щодо інших ініціатив, то Зеленський анонсував запровадження мережі мобільного інтернету 5G в Україні та запросив турецький бізнес до участі у проектах із запровадження цієї технології.

Зустріч із Варфоломієм

Під час зустрічі із Володимиром Зеленським Вселенський патріарх показав главі держави собор Святого Георгія у Стамбулі. Варфоломій вкотре підтвердив підтримку територіальної цілісності та суверенітету України.


Зустріч Зеленського та Варфоломія/ Фото ОПУ

З нагоди зустрічі із Зеленським Вселенський патріарх дав ланч, а по завершенні зустрічі провів президента до кортежу. Зі свого боку, глава держави зазначив, що на зустрічі з Варфоломієм говорив "про все".

Про все, що бентежить всіх, говорили. Я дуже радий, що ми маємо тут потужну підтримку не тільки на політичному рівні,
– сказав він.

Глава держави також матиме зустріч у компанії Baykar Aerospace and Defense, яка випускає безпілотники. Там він ознайомиться з виробничими потужностями та поспілкується з українськими пілотами, які проходять навчання на тренувальній базі цього підприємства.