Схоже, що вкрай необхідна та важлива реформа правоохоронної системи нині трансформується в черговий політичний дерибан ключових посад. Адже до конкурсу були дотичні ну дуже неоднозначні особи, а переможці – добре перевірені "гвинтики" класичної прокурорської системи, яка працювала десятиріччями. Випадкових людей там нема.
Уперше увагу на Романа Трубу журналісти звернули увагу рівно рік тому. Тоді він уперше з'явився на співбесіду, як кандидат лишень на посаду заступника ДБР. Послужний список львівського прокурора просто розсмішив соцмережі, адже за майже 15 років служби тепер вже очільник однієї з найпотужніших структур країни може похизуватися хіба трудовою звитягою дільничого поліцейського.
Читайте також: Хто із прокурорів має успішну кар'єру після злочинів, вчинених проти активістів Євромайдану
Буремні часи 2013 року. Поки у Києві студенти збираються під стеллою, молоді люди з усієї України їдуть до них на підтримку. 24 листопада того року, траса Київ – Чоп. Автобус зі студентами на виїзді зі Львова опиняється в полоні силовиків. У відповідь студенти починають імпровізовану акцію протесту. Чотири години автобуси тримають на трасі і таки розвертають назад до Львова, а інцидент ніби вважається вичерпаним. Але мирне вирішення конфлікту виявилося ілюзією. У прокуратурі вирішили принципово знайти винних та довести справу до суду. Тодішній прокурор Пустомитівського району Роман Труба особисто прийшов до суду просити покарання для активіста Шевціва, хоча цілком міг це доручити підлеглим.
Лютий 2014 року. Обурені мешканці Пустомитівського району прийшли по правду до Львова. Одного дня селяни прокинулися і дізналися, що поля довкола двох сіл роздали рішенням Держгеокадастру невідомим "нужденним". Прокуратура Пустомитівського району неначе води в рота набрала. За рік не зреагувала на жодне звернення. Саме тому люди відчайдушно шукали правди і захисту вже в обласній прокуратурі. Лише тоді пан Труба наважився вийти до людей та пообіцяв вирішити їхні проблеми.
Я більш ніж переконаний, що Труба свідомо на замовлення тих осіб, тих структур, які були зацікавлені в тому, щоб не повертати людям землю, саботував кримінальне провадження і розслідування в тій справі,
– заявив правозахисник Андрій Петрішин.
Юрист і зараз не вірить, що на посаді директора ДБР Роман Труба буде повністю незалежний. Не вірить, бо під час своєї прокурорської каденції у Пустомитівському районі той навіть не приховував, чиїм ставлеником був і чиї вказівки виконував.
Роман Труба – доволі ярий прихильник самої інституції Пшонки та Януковича. Ось тут навіть в газетній вирізці ми це маємо. Це є шістка системи, яка ладна виконувати будь-які вказівки, зокрема, злочинні,
– запевнив Андрій Петрішин.
За роки роботи в прокуратурі Роман Труба з дружиною заробив на три квартири та два будинки у Львові, півгектара землі на Львівщині та акції двох заводів. А ще на ось цей затишний будинок у передмісті, записаний на матір. Його чомусь в декларації, яку подав пан Труба, претендуючи на посаду в ДБР, вказати забув.
Яке минуле приховують заступники голови ДБР та чи проходив новообраний глава відомства Роман Труба люстраційну перевірку – дивіться у резонансному розслідуванні журналістів програми "ЦРУ".