Дискусії під час розгляду документа не припинялися, а особливо багато питань виникло, коли із закону вилучили положення про демобілізацію. Як розповів 24 Каналу командир роти ударних дронів Ігор Луценко, ще раніше було зрозуміло, що ця норма нереалістична.

До теми Рада прийняла закон про мобілізацію: коли набуде чинності та в Україні запрацюють зміни

Чому вилучили правку про демобілізацію

За словами військового, ця норма була абсолютно нереалістичною у виконанні, тому її вирішили одразу прибрати. Зрозуміло, що людей, які могли б замінити тих, хто на фронті, – бракує. Тож населенню пояснили, що це питання планують врегулювати в інший спосіб, можливо, іншим законопроєктом.

Очевидно, що немає людей, а чому немає? Тому що система, яка дозволяє готувати тих, котрі можуть замінити воюючих, – відсутня, якщо говоримо про масштаби, які нам потрібні. Тоді виходить, що люди, які мають необхідні навички, зараз на вагу золота. Замінити їх не можна ні кількісно, ні якісно, в тих умовах, які склалися,
– прокоментував командир роти ударних дронів.

Тобто зараз мовиться не про терміни 36 чи 24 місяці, а насамперед про функціонування системи, яка має готувати заміну бійцям, які є на фронті. Якщо такої системи немає, очевидно, що демобілізації також не буде, бо тоді фронт "посиплеться".

Чому таку систему досі не створили

Ймовірно, питання в тому, що це дуже складно для управлінської вертикалі Збройних Сил України та інших силових структур. До того ж є інші завдання, які зараз на порядку денному. Напевно, вони здаються більш нагальними й потрібними.

"Є інші задачі, які теж не реалізують. Хоча вони навіть простіші у виконанні, наприклад, у тій же галузі БпЛА, я бачу їх багато. Але це не робиться, бо надто великий елемент хаосу у війні та взагалі з української сторони в управлінні", – додав Ігор Луценко.

Закон про мобілізацію ухвалений: що відомо

  • Верховна рада проголосувала за закон 11 квітня 2024 року. За таке рішення віддали свій голос 283 депутати, проти був один народний обранець, ще 49 утримались. У партії "Слуга народу" пояснили, що на змінах у мобілізації наполягали в Міністерстві оборони та в Генеральному штабі. А також наголосили, що у документі є чітке розмежування, хто працює у тилу, а хто може воювати.
  • До законопроєкту подали понад 4 тисячі правок. Для того, щоб їх розглянути депутатам знадобилося 11 годин. До кінця розгляду у залі залишилося тільки 30 народних обранців. Уже вранці 11 квітня відбулося голосування за 31 правку, яку врахували.
  • З нового закону вилучили положення про демобілізацію. Причини такого рішення – побажання Генштабу та ситуація на полі бою. Тепер упродовж восьми місяців мають розробити новий законопроєкт про демобілізацію. Речник Міноборони додав, що Україна не може дозволити собі послабити Сили оборони.