Сайт "24" розпочав проект до Дня Незалежності. 25 років самостійного шляху, 25 років досягнень і звершень. Чим запам’ятався кожен рік? Згадайте з нами – як це було!
Здавалося, що після приборкання шаленої інфляції та введення в обіг гривні Україна врешті-решт вийде з економічного піке, однак світова фінансова криза 1998-99 років відтермінувала підйом.
Український уряд прикладав немало зусиль, аби зупинити падіння, однак пакет серйозних реформ у 1996 році заблокував парламент. Лише завдяки низці указів тодішнього президента Леоніда Кучми реформи отримали "зелене світло".
Зміни потрохи почали давати свій ефект, однак зростання довелось чекати аж до 2000 року, адже крах російського фондового ринку, (Москва на той момент була ключовим економічним партнером Києва) боляче вдарив і по Україні. Такий розвиток подій примусив наші підприємства переорієнтуватися на країни Європи та Азії. На це пішло майже два роки, проте результат був вартий того.
Сягнувши дна (валовий внутрішній продукт у 1999 році становив лише 40% від показника 1991 року), українській економіці не залишалось іншого варіанту, як розпочати відвойовувати позиції. Протягом наступних 9 років (2000-2008) українська економіка зростала досить серйозними темпами, причому в першій половині цього періоду на теренах СНД з нашою країною не міг зрівнятись ніхто.
Науковці виділяють кілька причин такого бурхливого росту. Зокрема, у світі зросла ціна на основний експортний продукт України – сталь, а також на продукцію сільського господарства.
Ще однією причиною стало те, що більшість великих підприємств країни на той час знайшли власників, які почали наводити там порядок. Та й у сільському господарстві з'явились інвестори, які ставили на меті реформувати застарілі методи виробництва. В країні з'явились "живі гроші" – як в економіці, так і в простого населення, адже держава та підприємці почали нарешті виплачувати борги із зарплат і пенсій.
Читайте також: 1999 – рік, коли Україна відмовилася від смертної кари
Варто також зазначити, що у 2000 році Україна почала забувати такі слова, як "бартер" та "віялові відключення електроенергії" – не в останню чергу завдяки урядовій команді Ющенка-Тимошенко. Крім цього уряд постарався максимально вивести економічні процеси з "тіні" на світло, зокрема – завдяки поширенню спрощених механізмів оподаткування малого бізнесу.
В 2000-2004 роках Україна росла так швидко, що це відобразилось і на демографічній ситуації – почала зростати народжуваність і відчутно пригальмувались темпи еміграції – результат того, що люди побачили світло в кінці тунелю.
Редакція "24" вітає усіх з прийдешнім Днем Незалежності!