Однак, якість останніх залишається під сумнівом – адже проконтролювати її практично неможливо. На розлив пропонується продукція абсолютної різної якості та її переважна більшість є фальшивою. Про те, як не потрапити на гачок шахраїв та обрати якісний сидр ми запитали в фахівців компанії "Квас Бевериджис", які провели аналіз зразків сидру з різних точок продажу.

Результати аналізів – невтішні

Фахівці перевірили в лабораторних умовах десятки різних видів сидру, представлених у масових точках продажу. У більшості з них навіть нічого спільного не виявили з традиційним яблучним напоєм. Під назвою "сидр", зазвичай продають слабоалкогольні напої, які містять чимало синтетичних барвників та ароматизаторів, стверджує Вікторія Іщенко, директор з якості виробництва заводу "Квас Бевериджис":

"Це абсолютно не продукти бродіння. Більшість екземплярів не містять в собі ні яблучного соку, ні екстрактивних речовин, ні сухих речовин. Є навіть продукти з цукрозамінником, які містять барвники, ароматизатори, спирт та воду. Нічого спільного такий продукт не має зі справжнім сидром", – повідомляє Вікторія Іщенко.

Чим яскравіший, тим менш натуральний

Аби розпізнати неякісний продукт, фахівці радять в першу чергу звертати увагу на колір напою. Чим яскравіший та насиченіший він, тим більше в ньому синтетичних барвників. Блакитні, червоні та інші кислотні кольори вже свідчать про наявність у напої хімічних речовин, які не надто добре впливають на організм людини. Справжній сидр повинен мати ненасичений прозорий колір, стверджує Вікторія Іщенко:

"Сам сидровий матеірал – це продукт бродіння яблучного соку. Він вже має свій колір і накласти на нього якісь натуральні барвники й не отримати при цьому осад або спотворення кольору – доволі складно. А от синтетичні барвники прекрасно себе поводять у такій кислотності", – запевняє Вікторія Іщенко.

Сидр не може бути зі смаком "Ром коли"

Нині чимало продавців, аби привернути увагу до напою, вигадують сидру екзотичні назви. Зокрема, на прилавках можна знайти сидр зі смаком популярних коктейлів "Секс на пляжі" або "Ром коли". Проте, фахівці запевняють, що такий маркетинговий хід є ще однією ознакою не натурального продукту:

"Який це має бути натуральний барвник, щоб давати чорний або блакитний колір? Це все хімічні домішки, що негативно впливають на здоров'я людини", – стверджує Вікторія Іщенко.

Як запевняють виробники, у справжньому сидрі повинен переважати яблучний аромат, навіть при додаванні інших ягід та фруктів.

Гарна репутація виробника – запорука якісного продукту

Обов'язково, при виборі сидру, варто звертати увагу на репутацію виробника. Зокрема, за багато років на ринку компанія "Квас Бевериджис" зарекомендувала себе як один із найбільших в Україні виробників квасу із зернової сировини з повним циклом виробництва. А у 2017 році вони випустили сидр "GardenZ", який виготовляють за шотландською технологією, виключно з натуральних інгредієнтів, стверджує Інна Сірченко, маркетинг-директор заводу "Квас Бевериджиз":

"Нашою основною ідеєю було виробництво саме натурального продукту. Ми прагнули зробити такий напій, що є навіть корисним, доступним для споживачів, тому що кількість слабоалкогольних напоїв на штучній основі, які є на українському ринку, нас не порадувала. Тому, спираючись на світовий досвід та враховуючи давні європейські традиції, ми вирішили почати виготовляти такий натуральний продукт в Україні", – зазначила Інна Сірченко.

У будівництво нового цеху з виготовлення сидру, компанія інвестувала понад 17 мільйонів гривень. Нині їхня лінійка нараховує вже 12 видів цього натурального напою.