Спільно з мужнім брендом Козацька Рада 24 Канал розповідає про головні новинки в арсеналі ЗСУ. У новому випуску проєкту "Зброя перемоги" пропонуємо дізнатися про маневрену та точну техніку із Франції.

Читайте також Сучасна техніка з Великої Британії невдовзі посилить ЗСУ: у чому її особливість

Про особливості бойових броньованих машин AMX-10 RC та чому їх називають легкими танками – дізнавайтесь у матеріалі.

Танки чи броньовані машини: як класифікувати AMX-10 RC

AMX-10 RC – нетипова бронетехніка. Це впливає, зокрема, на множинність визначень. AMX-10 RC часто називають то бойовою машиною піхоти, то розвідувальною машиною, то легким танком. Чим же насправді є ця техніка?

Назва бронетехніки AMX-10 Roues-Canon буквально означає "колісна гармата". Самі французи використовують на її позначення слово "танк", інколи – легкий чи колісний винищувач танків. Однак Договір про звичайні збройні сили в Європі визначає AMX-10 RC бойовою броньованою машиною з важким озброєнням. Та якщо називати їх "легкими танками", помилки не буде, адже французька армія використовує саме цей термін.

Ззовні ця бронетехніка справді дещо схожа на танк. Проте в комплектації є чимало суттєвих відмінностей. Наприклад, замість гусениць у неї 6 коліс.


AMX-10 RC / Міністерство збройних сил Франції

Прототип колісної бронемашини був представлений у 1971 році, як спроба "осучаснити" розвідувальну машину EBR. Головним призначенням новинки стало перевезення піхоти, однак вже за 2 роки на техніку встановили танкову башту.

Після кількох доповнень розробники передали бронетранспортер на тестування військовим. Відомо, що воно тривало декілька років. Й лише у 1981 році Франція взяла БТР на озброєння.

Через 40 років AMX-10RP почали заміняти машинами EBRC Jaguar. Враховуючи це, сьогодні Париж передасть зняту з озброєння техніку Україні.

Основні характеристики AMX-10 RC

Головним завданням AMX-10 RC є розвідка. Проте завдяки своїм характеристикам вона також активно застосовується для підтримки піхоти. Так:

 • вага легкого танка становить 15,8 тонни, а з додатковим бронюванням – 16,6 тонни;
 • довжина корпусу танка без гармати – 6,24 метра, а з гарматою – 9,15 метра;
 • ширина – 2,78 метра;
 • висота – 2,56 метра;
 • екіпаж – 4 особи;
 • головним озброєнням є гармата F2 BK MECA калібром 105 міліметрів із зарядом 38 снарядів;
 • другорядне озброєння – спарений кулемет на 4 000 набоїв, зенітний кулемет на 4 димові міномети;
 • питома потужність – 16 кінських сил на тонну;
 • операційна дальність – 800 кілометрів;
 • швидкість на дорозі – до 85 кілометрів на годину;
 • швидкість по бездоріжжю – 40 кілометрів на годину.

AMX-10 RC / Міністерство збройних сил Франції

AMX-10 RC і бойове застосування: як ця бронетехніка допоможе ЗСУ

AMX-10 RC у своєму послужному списку має низку миротворчих місій, але конкретного бойового застосування у війнах не було. Тому фактично Збройним Силам України доведеться випробувати ці легкі танки у справжніх бойових умовах.

Серед переваг, які дає ця бронетехніка, – можливість маневру, виявлення та знищення ворожої бронетехніки, зокрема танків. Однак варто розуміти, що ці бронемашини не є танками у класичному розумінні:

 • вони значно легші,
 • менш броньовані,
 • більш маневрені, але менш прохідні, адже замість гусениць, якими обладнані танки, у французьких бронемашин – колеса.

ці бронемашини не є танками у класичному розумінні
Ці бронемашини не є танками у класичному розумінні / Фото Міністерство збройних сил Франції

Технічні характеристики дозволяють діяти за принципом "маневр – вогонь – маневр" і AMX-10 RC можуть швидко змінювати позиції. За наявності обладнання нічного бачення ця бронетехніка ідеально підійде для кошмарення ворога в темну пору доби.

Якщо говорити про глибокі прориви фронту, то ця бронетехніка буде найбільш ефективною як розвідувальна машина, яка самостійно може виявляти та знищувати ворожі цілі.