А родичам загиблих - компенсації, передбачені законом. Комусь відмовляють, бо він доброволець. Когось чиновники називають самогубцем. Родини зниклих безвісти просто чекають. З надією таки побачити своїх рідних і без надії отримати належну допомогу від держави.
Вдові добровольця відмовили у компенсації
Чоловік Валентини Королько Микола загинув у липні під Луганськом. Зараз вдова героя з двома маленькими дітьми на руках отримує щомісяця допомогу 300 гривень за втратою годувальника.. Вдови військовий отримують іншу допомогу.
Є декілька варіантів допомоги, перше це одноразово допомога, яка встановлюється окремим законом і постановою 575 Кабінету Міністрів України. Вона виплачується 500 прожиткових мінімумів громадян, це трохи більше як 600 тисяч гривень. Також є соціальні пільги, які передбачені законом України про захист ветеранів війни та їх соціальні гарантії,
- розповів юрист Володимир Войтенко.
Для добровольців допомога не передбачена
Щоб отримати допомогу треба представити витяг наказу про виключення загиблого зі списків особового складу частини. Микола не був закріплений за жодною з частин - він доброволець. До добровольців та їхніх родин закон невблаганний.
Поки що в Україні є один прецедент, коли родині загиблого добровольця вдалось через суд довести, що чоловік таки загинув на війні. Олександр Петрушов воював у "Правому секторі".
Але саме по собі рішення суду не передбачає отримання пільг та виплат. І схоже на те, що вдова їх так і не отримає.
Вирішити проблему міг би закон, який би передбачив офіційний статус добровольців. У стінах парламенту вже є кілька законопроектів. Зокрема розроблений головою Товариства ветеранів АТО Кирилом Сергєєвим. А ще народним депутатом і "Донбасівцем" Семеном Семенченком. Однак поки процес триває вкрай повільно.
Дружина зниклого безвісти бійця також залишилась без допомоги
Марина Ковальова з Нікополя вірить: її чоловік Василь, який зник безвісти у Ілловайському котлі, досі живий. Марина вагітна двійнею. У неї складна вагітність. У однією з дівчаток - серйозна патологія розвитку. Допомоги від держави добитися не може.
Навіть формулювання безвісти зниклий жінка вибивала з боєм. Після зникнення чоловіка, їй відмовились видати його зарплату.
Доки солдати та їхні родини намагаються вибити у держави хоч якусь допомогу, статус учасника без жодних проблем отримують чиновники. Вони не воювали, а просто побували у зоні АТО у відрядженні. За посвідченням ветерана хочуть сховатися від люстрації. Приміром, такого "псевдобійця" - заступника міністра ЖКГ Дмитра Ісаєнка від статусу змусили відмовитися депутати.
На початок січня, за інформацією Мін'юсту 6% осіб, яких визнали учасниками бойових дій, насправді у бойових діях участі не брали. Щоправда, на сайті відомства ця інформацію подається з приставкою лише.