Stryker є одними з найновіших бронетранспортерів в американській армії, які вражають мобільністю та здатністю долати перешкоди. У новому випуску спецпроєкту "Зброя перемоги" 24 Канал спільно з мужнім брендом Козацька Рада розповість, чому ці БТР назвали "броньованими таксі", і чому вони мають всі шанси стати незамінними для ЗСУ.

Читайте також Захист прифронтових міст від російської балістики: чому для України важливі ЗРК SAMP/T

Частина реформи армії США: історія появи БТР Stryker

Наприкінці 1999 року в США схвалили амбітний план модернізації сухопутних військ, який передбачав оснащення бригад новими бронетранспортерами, які були б мобільними не лише у питанні безпосереднього пересування на фронті, але й у переміщенні. Так зародилася ідея зробити легкі БТР, які б запросто можна було транспортувати вантажними літаками.

General Motors Defence Canada запропонувала США адаптувати канадський БТР LAW III, який своєю чергою був адаптацією швейцарського Piranha III.


БТР Stryker має канадсько-швейцарське походження / Фото Пентагону

Уже в 2002 році були представлені перші прототипи одразу двох варіантів машин – бронетранспортери та бойові машини з важким озброєнням, які обладнали 105-міліметровою гарматою танка M1 Abrams.

До 2007 року на озброєнні американської армії з’явилися понад 4 000 бронетранспортерів, що мають ім’я Стюарта та Роберта Страйкерів – видатних американських військових, які загинули під час Другої світової та війни у В’єтнамі. Вартість одного БТР коливається в межах від 1,2 до 1,9 мільйона доларів залежно від модифікації. А модифікацій є чимало.

На озброєнні США є 10 різновидів Stryker, а саме: бронетранспортери, бойові розвідувальні машини, 105-міліметрові самохідні артилерійські установки (вони ж винищувачі танків), 120-міліметрові самохідні міномети, командно-штабні машини, машини управління вогнем артилерії, броньовані інженерні машини, машини медичної евакуації, самохідні протитанкові ракетні комплекси M113, машини РХБ-розвідки.

Броньоване таксі, яке долає усі перешкоди: характеристика та можливості БТР Stryker

США пообіцяли надати Україні вже щонайменше 189 БТР Stryker, і перші машини вже на фронті, проте інформація щодо їхніх модифікацій не уточнюється. Цілком ймовірно, що всі або більшість Stryker, які отримає Україна, будуть базової версії M1126 ICV – найбільш масової у плані виробництва, адже Пентагон замовив 1 972 машини. Тому характеристики розглядатимемо на її прикладі.

В основної версії БТР Stryker колісна формула така ж, як і в канадських та швейцарських "предків" – 8х8. Машина має довжину майже 7 метрів та висоту 2,6 метра. Вага БТР відносно невелика – 16,7 тонни. Всередині бронетранспортера може розміститись 11 осіб, з яких 9 – десантники. Тобто членів екіпажу потрібно лише двоє – командир та водій. За допомогою цього БТР бійці можуть не лише переміщатися з точки А до точки Б, але й виконувати такі завдання, як просування колонами, вхід у ліс, десантування, підтримка спішеної піхоти, розвідка, протитанкова боротьба, нічні марші та бій у темну пору доби.


БТР Stryker здатен перевозити 9 десантників / Фото Пентагону

M1126 ICV може бути оснащений різними типами озброєння, зокрема, гранатометами, кулеметами, славнозвісними ПТРК Javelin чи навіть мобільними засобами ППО.

Для захисту БТР Stryker використали диференційований захист з рознесеної та модульної композитної броні, що захищає від бронебійних куль калібру 14,5 міліметра та уламків снарядів калібру 152 міліметри. Бронетранспортер обладнаний двигуном Caterpillar 3126, потужністю 350 кінських сил. Такий двигун у відносно легкому БТР дозволяє розганяти машину до швидкості 101 кілометр на годину по шосе та до 64 кілометрів на бездоріжжі. До слова, про бездоріжжя: БТР Stryker здатні ефективно перевозити екіпаж навіть в найбільш непрохідних зонах. Вони не бояться снігу, піску чи багнюки та впевнено долають всі ці перешкоди. Єдиний мінус – цей БТР не є плавучим, а тому долати водні перешкоди не може.


Stryker може долати чимало перешкод на суші, але не пересувається по воді / Фото Пентагону

Надійний захист, перевірений боями: як БТР Stryker допоможуть ЗСУ

Бойове хрещення БТР Stryker відбулося під час війни в Іраку, хоч і підрозділи, оснащені цими бронетранспортерами, прибули на Близький Схід після завершення активної фази бойових дій. Проте, тривала партизанська війна, в умовах якої проти американської армії використовували не лише кулемети чи гранатомети, але й РПГ та вибухові пристрої. Попри пошкодження кількох бронемашин, американські БТР відзначились тим, що навіть після підриву на міні екіпаж залишався живим.


Україна отримає майже 200 БТР Stryker / Фото Пентагону

Що це означає для нас? Бронетранспортери – засіб безпечного пересування для військових на позиції та для виконання тих чи інших завдань. Надійний захист у вигляді БТР – це збереження життя наших захисників та захисниць, які продовжують давати відсіч агресору. Крім того, це і про ефективність, адже легкі та мобільні бронетранспортери дозволяють переміщатися та виконувати завдання в рази швидше.

Поки ще немає відгуків від наших військовослужбовців про роботу на БТР Stryker, однак можна сказати напевно, що ця бронетехніка – один із важливих аспектів наближення перемоги.