Суттєвий внесок у посилення української протиповітряної оборони зробили Італія та Франція, які надали нам найкращу у своєму арсеналі зброю – зенітно-ракетні комплекси SAMP/T. У новому випуску проєкту "Зброя перемоги" 24 Канал спільно з мужнім брендом Козацька Рада розповість про особливості та можливості наданої системи, яка захищатиме українське небо.

Читайте також Польські Rosomak здатні рятувати життя: чому ці БТР є такими важливими на фронті

Система для захисту НАТО: історія створення ЗРК SAMP/T

Назва ЗРК FSAF – SAMP/T є абревіатурою від Famille de Sol-Air Futurs Sol-Air Moyenne – Portée / Terrestre, що у перекладі означає "наземна платформа для ракет "земля – повітря". Попри те, що на озброєнні Франції та Італії ця система з’явилася не так давно, її історія розпочалася ще у 1989 році. Тоді Париж та Рим підписали угоду про початок "фази 1" – так званої "Оборони наземного базування НАТО". У рамках цієї угоди компанії MBDA Italy, MBDA France та Thales утворили консорціум Eurosam, який і взявся за розробку нової системи ППО.

У результаті тривалих розробок та успішних випробувань протягом 2010 – 2011 років нові системи ППО SAMP/T, також відомі як Mamba, з’явилися на озброєнні Італії та Франції.


ЗРК SAMP/T – спільна розробка Італії та Франції / Фото Eurosam

Першочерговим задумом розробника було створення механізованих підрозділів для відбиття повітряних атак, однак під час випробувань було виявлено, що новий комплекс може бути не лише захистом від точкових ударів, але фактично щитом, що покриватиме певну територію від масованих ворожих атак.

Консорціум Eurosam виготовив 40 комплексів для Франції, 20 для Італії та 3 системи, які продали Сінгапуру. Тобто реального випробування в бойових умовах у ЗРК SAMP/T ще не було. І все змінилося, коли Рим та Париж вирішили посилити захист українського неба і зробити нашу державу четвертим у світі оператором однієї з найновіших систем ППО.

Одночасне виявлення 100 цілей: характеристики та можливості SAMP/T

ЗРК складається з пункту управління, пускових установок та радарів. Пускова установка оснащена 8 ракетами Aster-15 (малого радіусу) або Aster-30 (середнього радіусу). Якщо говорити про ракети Aster-15, то їхня вага становить 330 кілограмів при діаметрі 180 міліметрів. При цьому в ракет Aster-30 вага становить 450 кілограмів, а діаметр – 540 міліметрів.

Водночас маса бойової частини коливається у межах від 15 до 20 кілограмів.


Пускова установка ЗРК SAMP/T / Фото Eurosam

Перевагою цього ЗРК є автоматизація низки процесів, завдяки чому для застосування комплексу потрібно суттєво менше людей. Для стандартного набору комплексу (пункт управління та 4 пускові установки) достатньо 14 осіб.

Зазначимо, що сам пункт та установки можуть бути розміщені на відстані до 10 кілометрів одне від одного. Крім того, SAMP/T здатні поєднуватися з іншими ЗРК, що дозволяє створювати єдину систему протиповітряної та протиракетної оборони.

Система оснащена потужними радарами, які здатні одночасно виявити до 130 ворожих цілей і по 16 із них вести вогонь. Усі 8 ракет з однієї пускової установки система здатна запустити за 10 секунд.


ЗРК SAMP/T оснащений потужними радарами, які виявляють до 130 цілей / Фото Eurosam

Ба більше, ЗРК SAMP/T здатен уражати ворожі літаки на відстані від 3 до 100 кілометрів. А на відстані до 35 кілометрів ці системи дозволяють збивати ворожу балістику. Фактично французько-італійська система здатна перехоплювати майже усі види ракет, якими росіяни атакують Україну.

Наведення відбувається за комбінованою схемою: на більшій частині траекторії використовується командно-інерційна система, на кінцевій ділянці польоту – самонаведення від активної радіолокаційної ГСН.

Чому SAMP/T такі важливі для України

У червні 2023 року президент Франції Емануель Макрон заявив, що ЗРК SAMP/T уже розгорнутий в Україні, однак поки що про роботу цього комплексу відомо не до кінця.

Ця система є важливим внеском у захист нашого неба, особливо прифронтових територій, адже вони страждають від ударів балістикою чи скидання авіабомб. ЗРК SAMP/T здатні відігнати ворожу авіацію на 100 кілометрів та знищувати балістичні ракети, такі як “Іскандер”, якою росіяни вдарили по селі Гроза на Харківщині та по інших населених пунктах.

Єдиним недоліком цієї системи є мала кількість виготовлених одиниць. Відповідно Франція та Італія надають нам обмежену кількість пускових установок, тож кожна надана система є серйозним ударом по обороноздатності західних держав-партнерів.

З іншого боку, ця допомога дозволить Франції та Італії протестувати ППО на практиці. Адже Україна стане першою державою, що випробує цей ЗРК у бойових умовах. Таке засвідчення ефективності техніки буде найкращою промоцією на світовому ринку, що призведе до збільшення обсягів виробництва через запити на купівлю з боку інших країн.