Шотландія та Каталонія спробували здобути незалежність
У 2014 на карті світу ледь не з'явились дві нові держави. Про суверенітет задумались Шотландія, яка забажала відділитись від Великобританії та Каталонія, де заговорили про від'єднання від Іспанії. На "Туманному Альбіоні" до волевиявлення готувались 4 роки і кількість прибічників та противників незалежності була приблизно рівною.
Проте результат: більшість шотландців – 55 %, захотіли залишитись під патронатом Лондона.
Апелюючи до прецеденту Шотландії свій референдум забажали провести і сепаратисти Каталонії. Кількість прихильників та противників сувернітету тут теж була майже рівною. Волевиявлення запланували на початок листопада, але Конституційний суд Іспанії його проведення заборонив.
На заміну референдуму в Каталонії відбулось опитування, яке не мало жодних юридичних наслідків. Та в ньому більше 80 % учасників висловилось за суверенітет іспанського регіону.
Стосунки між НАТО та Росією охололи
Знову суперники. Понад 400 перехоплень російської авіації біля європейських кордонів, пошуки кремлівського підводного човна у водах Норвегії, заяви європейських країн-членів НАТО про збільшення видатків на оборону та створення нових бойових розрахунків ближче до Росії. Відносини між Північно-Атлантичним Альянсом та Росією знову охололи, а у Москві заговорили про нову хвилю холодної війни – випробовують ракети та проводять масові військові навчання.
Хоч у НАТО і не захотіли постачати Україні озброєння, західні країни не залишились осторонь українського питання.
За півроку ціни на нафту впали майже вдвічі
Затяжне падіння. Починаючи з середини червня ціни на нафту на світових ринках падають. Якщо влітку за чорне золото давали 114 доларів за барель, то до кінця року нафта знецінилась заледве не вдвічі – до 60 умовних одиниць за барель. Зупинити її падіння могли країни ОПЕК. Проте, члени картелю заявили: продовжать видобувати 30 мільйонів барелів на добу, як робили це раніше. Навіть якщо ціна впаде до 40 доларів за барель.
Експерти кажуть, що головна ціль експортерів – задушити видобування сланцевого газу у США, тож нафта продовжить дешевшати і у 2015 році.
Теракт у Грозному: 25 загиблих та 36 поранених
Таких бойових дій Грозний не переживав з часів Чеченської війни. В ніч на 4 грудня 11 бойовиків розстрілявши інспекторів ДПС, забарикадувалась у Будинку друку та у школі. Кадиров оголосив антитерористичну операцію. Важкою зброєю зачищали все під корінь.
За неповну добу силової операції загинуло 14 правоохоронців, майже 30 отримали поранення. Відповідальність за напад на себе взяла організація "Імарат Кавказ". Напад на Грозний вони назвали помстою.
Вже після нападу у Чечні згоріло кілька будинків, в яких жили родичі ймовірних організаторів та учасників нападу на Грозний. Так Кадиров неофіційно покарав рідних бойовиків за їх напад.
Литва переходить у єврозону
Литва стала 19 країною, яка увійшла до єврозони. З 1 січня звичні лити стають історією – в обіг входить валюта Євросоюзу. Офіційний курс – 1 євро до 3,5 литів. Втім, старі гроші будуть вилучати з обігу необмежений період часу. Литва, до речі, найдовше з країн Балтії переходила на Євро.
Молдова отримала безвізовий режим з Європою
Молдаванам стали не потрібними візи для подорожей Європою. З кінця квітня для поїздок до 26-ти країн Шенгену тепер достатньо мати біометричний паспорт. У Європі можна перебувати до 90 днів.
У США протестували через вбивства чорношкірих
США пережило масштабші протести, які спровокувало вбивство темношкірого юнака. Поліцейський застрели його, а суд назвав це самозахистом. Люди зреагували протестами та погромами.
Дві тисячі нацгвардійців стримувати гнів народу. Та протестні настрої розійшлись і в інші куточки Сполучених штатів. Зокрема Лос-Анджелес, Вашингтон, Оукленд та Нью-Йорк. Саме у цьому місті вибухнули нові протести на початку грудня.
Хвиля протестів з новою силою прокотилась через чергове вбивство чорношкірого. Цього разу полісмен задушив підозрюваного через незаконну торгівлю цигарками. І цього разу суд не став висувати звинувачення полісмену.
Ізраїль вперше за 5 років увів війська до Сектора Гази
Ще один гарячий Близький Схід, де точиться ще одна війна. Ізраїль вперше за 5 років увів війська до Сектора Гази, звинувативши Хамас у викраденні підлітків. Наземна операція отримала назву "Непорушна скеля". Викрадених підлітків знайшли пізніше мертвими. Головною метою операції стало знищення підземних тунелів Хамасу.
У відповідь на введення військ палестинці почали ракетні обстріли. Тож протистояння в анклаві тривало майже 2 місяці. Збройний конфлікт забрав життя більше 2 тисяч осіб. Він завершився переговорами між Ізраїлем та Палестиною у Каїрі наприкінці літа.
Міжнародні правозахисники з Емнесті Інтернешинал звинуватили Ізраїль у військових злочинах через атаки цивільних будинків, але останні звинувачення відкинули.
У Мексиці тривали протести та безлади через зникнення 43 студентів
Страшний злочин підірвав до протестів Мексику. Наприкінці вересня у місті Ігуала поліція викрала 43 студенти, ще шістьох убили на місці. Молоді люди планували демонстрації проти реформ освіти. Момент їх зникнення став детонатором для масових протестів.
У штаті, де зникли студенти, почали знаходити масові поховання. Частину останків вже упізнали, підтвердивши, що це один зі зниклих студентів. Все ж масові протести у північноамериканській країні не стихали – студенти вимагали відставки президента.
Щоб хоч якось втихомирити протестувальників, президент Мексики оголосив конституційну реформу.
Світ протистоїть новій терористичній загрозі – "Ісламській державі"
Нова терористична загроза. Саме так у світі відреагували на угрупування "Ісламська держава". По суті – це найпотужніше терористичне угрупування у світі. Влітку минулого року бойовики ІДІЛ захопили частину території Сирії та Іраку. Їхня мета – "ісламський халіфат" – об'єднана держава для усіх мусульман. У результаті війни, яку розв'язали ісламісти – лише в Іраку загинуло більше 10 тисяч осіб.
Ісламська держава стала головним ворогом для США. Білий дім почав наносити ракетні удари по позиціях бойовиків в Іраку та Сирії. Дії Вашингтону підтримують і його союзники – Канада, Австралія та Великобританія.
Таліби влаштували теракт у Пакистані
Події у Пакистані жахнули весь світ: наприкінці року у місті Пешвар ісламісти напали на школу, в якій навчаються діти пакистанський військових. Екстремісти розстріляли впритул 132 дитини та ще вісьмох дорослих.
Терористи були переодягнені у форму пакистанської армії. Після нападу, президент вирішив скасувати мораторій на смертну кару.
"Революція парасольок" у Гонконгу
Наприкінці вересня тисячі людей вийшли протестувати на вулиці Гонконгу. Барикади, поліція, сутички. Все це спонукало світову пресу називати події у Гонконгу – китайським Майданом. Молодь протестувала через рішення уряду перевіряти та відфільтровувати кандидатів на виборах у Гонконгу в 2017 році. Поліція неодноразово намагалася розігнати демонстрантів.
Протести у Гонконгу затягнулись на 3 місяці, однак результату все ж не дали. В грудні барикади розібрали.
За рік від лихоманки Ебола померло майже 7500 осіб
В лексиконі людей з'явилось нове слово – Ебола. Назва страшної хвороби, що скосила близько 8-ми тисяч людей, найбільше лютує у Африці, зокрема Гвінеї, Сьєра-Леоне та ЛІберії. Хоча кілька жертв еболи були і у США та Європі. Здебільшого – це медики.
До слова, саме медика, який бореться із Еболою журнал Тайм визнав людиною року. Наразі дієвої вакцини проти вірусу не існує.
Посадка на комету та багаторазові польоти в космос
Людство продовжує підкорювати космос. Вперше в історії лабораторний модуль "Філа" сів на поверхню комети, щоб дослідити її структуру. Подорож модуля тривала 10 років, за які модуль подолав 6 мільярдів кілометрів. Комету, до слова, відкрили українські науковці.
На цьому космічні досягнення не закінчились. NASA запустило "Оріон".
Цей багаторазовий космічний апарат в агентстві сподіваються використати для майбутнього польоту на Марс. Перший політ був пробний – апарат кілька разів облетів Землю і приземлився у Тихому океані. Кораблі такого типу американці не запускали 40 років.
А от приватні польоти в космос опинились під питанням. Дітище мільярдера Річарда Бренсона човник Спейс шип ту зазнав аварії під час випробувань в пустелі Мохаве – тоді загинув один пілот. Інцидент загрожує заморозити приватні польоти на орбіту Землі. Хоча квитки вартістю у 250 тис доларів придбало вже понад 800 осіб.