Про це йдеться у статті для DT.UA.

Як мінімум, ще є незабезпечена емісія НБУ через монетизацію ОВДП для покриття дефіциту держбюджету (який не наважується скоротити уряд); квазіфіскальні платежі центробанку до держскарбниці (за статтею перевищення доходів над видатками торік); падіння економіки на тлі війни в Донбасі; скорочення припливу валютної виручки експортерів; раніше сформований попит імпортерів на валюту; виведення валюти за кордон з допомогою фіктивних імпортних контрактів; панічні настрої на ринку тощо,
— зазначають автори.

Таким чином, однією рукою вводячи адміністративні обмеження на ринку, іншою Нацбанк підливає пальне у вогонь девальвації.

Згідно з офіційний повідомленням НБУ, 19 лютого правління установи прийняло рішення про виділення АК "ПриватБанк" стабілізаційного кредиту на 2,28 млрд гривень на 2 роки "для забезпечення своєчасного виконання банком своїх зобов'язань перед вкладниками – фізичними особами".

При цьому в центробанку уточнюють, що минулого тижня два банки отримали стабкредити на 2,665 млрд гривень.

Причому "ПриватБанк" — черговий транш стабілізаційного кредиту (згідно з рішенням НБУ від 4 грудня 2014 року) – на 309 млн гривень.

Як повідомлялося раніше, в січні поточного року Нацбанк вже надав "Привату" стабкредити на 2,38 млрд гривень (а також "Укргазбанку" — на 520 млн гривень).

За офіційною статистикою НБУ, в 2014 році "Приватбанк" отримав від регулятора рефінансування строком від 30 днів на суму близько 20,8 млрд гривень, причому стабкредити (які надаються мінімум на два роки) з них становили 9,9 млрд гривень.

Також у Нацбанку повідомляють, що НБУ надав банку "Фінанси та кредит" перший транш на 76 млн гривень з раніше анонсованого стабкредиту на 700 млн гривень.

Крім того, за офіційними даними Нацбанку, в понеділок-вівторок він надав банкам рефінансування на 1 млрд гривень, але це були кредити овернайт (залучаються банками в основному для виконання нормативів НБУ), за весь минулий тиждень – на 11,6 млрд гривень (в основному овернайти), що більше, ніж за весь січень (9,88 млрд гривень).

За щомісячними даними НБУ, в січні сальдо (різниця) між обсягами кредитів, наданих ним для банків і ФГВФО, та обсягами повернення раніше наданих їм кредитів становило 1,3 млрд. грн.

Варто також зазначити, що з початку року до 24 лютого портфель облігацій внутрішньої позики (ОВДП) в НБУ збільшився на 20,2 млрд гривень (за аналогічний період 2014 року – на 14,5 млрд гривень).

У січні цей показник становив 9,6 млрд гривень.

Згідно з чинною редакцією держкошторису-2015, Нацбанк має перерахувати до бюджету 65,4 млрд гривень в частині перевищення доходів центробанку над його витратами (що фактично є незабезпеченою емісією), причому до 25% з цієї суми – до 11 травня (у проекті держбюджету, який вніс до парламенту уряд, передбачення зменшення вказаної суми на суму біля 5 млрд гривень).

З огляду на те, що традиційно ситуація з надходженнями до держказни найскладніша в січні-лютому, саме на цей період традиційно припадає основна маса відповідних платежів НБУ (конкретні дані за минулий місяць досі не опубліковані).

Як відомо, Національний банк України у зв'язку з введеними ним обмеженнями на купівлю валюти в середу викупив на ринку 80 мільйонів доларів за офіційним курсом (28,4 грн/дол).