Вже сьогодні на кожного мешканця України припадає 800 євро із загального обсягу споживчих кредитів або 3,5 середні зарплати. Більше боргів тільки у жителів Греції, йдеться в дослідженні, проведеному групою компаній EOS, що спеціалізується, зокрема, на колекторських послугах.
Втім, вітчизняних кредиторів це не зупиняє: банки, кредитні спілки, ломбарди пропонують усе дешевші і доступніші позики мало не під ″чесне слово″. Кредитний бум став порятунком для банкірів, які несуть значні збитки через відсутність іпотеки. На сьогодні, за словами фахівців, найбільш активно банки займаються експрес-кредитуванням або наданням позик готівкою та автокредитуванням.
″Що стосується кількості гравців, то ми з свого боку оцінюємо як реальні, такі, що впливають на ринок 9-10 банків. І характерною межею є те, що в цей сегмент почали виходити ті, хто раніше ніколи в ньому не працював. Це як достатні професійні банки, які з тих або інших причин не вважали за доцільне спрацювати. Так і власне і гравці без компетенції, які хочуть спробувати″, - каже генеральний директор "Кредит Маркет" Ігор Дурицький.
Проте не варто забувати кредит - не подарунок. Його надання передбачає погашення. Як відомо, у 2008 році набуло значного поширення кредитування без довідок про доходи. Результат - масові невиплати через зростання безробіття і скороченні зарплат, і криза у банківській системі. Сьогодні фахівці відверто висловлюють побоювання, що країна знову наступить на ті самі граблі.
″Це видача кредитів з нульовим внеском, це скажімо, видача кредитів за паспортом і кодом. Я хотів би тут наголосити, що така видача вона є не тільки економічно необґрунтована. Вона в певній мірі і соціально не дуже коректна″, - каже Андрій Камінський з Міжнародного бюро кредитних історій.
″Стимулювати, я думаю, тут не потрібно. Навпаки, потрібно прагнути обмежити тільки тими позичальниками, які є дійсно кредитоспроможними″, - каже головний економіст Dragon Capital Олена Білан.
У свою чергу, Національний банк також занепокоєний активністю на ринку кредитування, особливо у контексті невтішних макроекономічних прогнозів. Регулятор розглядає можливість запровадження більш суворих вимог до резервування для банків.
″Ми бачимо загрозу в цьому процесі. І ми вже над цим працюємо. Вже найближчим часом будуть певні кроки нами зроблені: збільшення резервування або посилювання нормативів під споживче кредитування″, - каже перший заступник голови НБУ Юрій Колобов.
Зауважимо, на сьогоднішній день, за офіційною статистикою НБУ, приблизно 11% кредитів є проблемними. Найбільш проблемним, як показала практика, виявилися валютні позики. Насамперед, це іпотека та автокредити. Як відомо, днями Верховна Рада ухвалила закон, який забороняє видачу і отримання споживчих кредитів в іноземній валюті на території України.