Однак без масштабної системи роздільного збору відходів до переробників замість 2,5 млн тонн надходить лише близько 0,5 млн тонн відходів упаковки (макулатури, скла, ПЕТ-пляшок, полімерів). Щоб підприємства не простоювали, доводиться імпортувати вторсировину з-за кордону.


Змінити цю ситуацію і запустити в Україні дієві механізми для обов'язкової системи роздільного збору відходів повинен законопроєкт "Про управління відходами" №2207-1-д, який вже прийнято за основу в першому читанні. Законопроєкт повинен вирішити ключові перешкоди, які не дають розвиватися ринку переробки відходів у якості вторинної сировини.

Після прийняття законопроєкту №2207-1-д, який встановить основні принципи роботи нової системи, секторальні законопроєкти деталізують функції та напрямки роботи розширеної відповідальності виробника, введуть зобов'язання як для українських виробників, так і для імпортерів, виконувати цільові показники збору та переробки відходів, зокрема упаковки.

Суттєвих інвестицій потребує розвиток системи переробки комбінованої картонної упаковки для напоїв та харчових продуктів, аби технологія виробництва дозволяла успішно відділяти целюлозу від полімеру та алюмінію.

Розуміючи це, компанія Tetra Pak почала сприяти розвитку переробки відходів комбінованої картонної упаковки ще з середини 1980-х років. Як результат – деякі країни ЄС переробляють вже близько половини усієї маси упаковки Tetra Pak. Провідні технології зараз активно впроваджуються і в Україні.

У листопаді 2021 року у Харкові вперше запущено повний цикл переробки всіх компонентів картонної упаковки на одному майданчику – Зміївській паперовій фабриці.

Целюлозна частина перероблялася та отримувала друге життя на Зміївській фабриці ще з 2009 року. Давній партнер фабрики, видавництво "Ранок", для друку своїх книг використовує вторинний папір, вироблений у результаті переробки такої упаковки.

Тепер, в партнерстві з Tetra Pak, підприємство запустило нові потужності, завдяки яким можна переробляти не тільки паперовий компонент, а й поліетиленовий та алюмінієвий компоненти упаковки. Загальні інвестиції в проєкт склали близько 1,7 млн євро.

Завдяки модернізації лінії та встановленню сучасного обладнання європейських виробників PallMann і WIPA, тут же, на Зміївській паперовій фабриці, із суміші поліетилену та алюмінію будуть виробляти вторинну поліалюмінієву гранулу. Ця затребувана сировина широко використовується для виготовлення різних виробів: садових меблів, оздоблювальних панелей, труб, предметів домашнього вжитку, а також як домішка при виробництві полімерпіщаних виробів (тротуарної плитки, інженерних люків, зливостоків) і дорожніх покриттів, що значно покращують їх властивості. Чистота матеріалу досягає 98% завдяки багатоступеневій системі очищення, а невисока ціна полімеру робить виготовлення виробів з нього економічно вигідним. Вироби з вторинної поліалюмінієвої гранули можуть бути перероблені повторно.

Проєкт сприяє розвитку інфраструктури для переробки відходів упаковки та демонструє готовність відповідальних виробників до виконання зобов'язань, передбачених європейськими засадами РВВ. Участь виробників у вирішенні проблеми управління відходами – це єдине ефективне рішення, аби досягнути цілей Національної стратегії управління відходами – переробляти до 65% упаковки до 2030 року.

Країни ЄС ще у 1994 році імплементували Директиву 94/62/ЄС, яка зобов'язувала досягнути показника переробки відходів на рівні 70% за 35 років. Відповідно, перед владою, виробниками товарів і бізнесом з поводження з відходами постає завдання до 2030 року досягнути майже тих самих результатів, що й в країнах ЄС, за втричі коротший термін.

Сприяння розвитку інфраструктури для збирання й переробки комбінованої картонної упаковки для напоїв та продуктів харчування Tetra Pak та її аналогів у всьому світі є важливою частиною стратегії сталого розвитку компанії. Спільні інвестиції в модернізацію лінії в Україні – частина глобальної стратегії компанії з розвитку переробних потужностей. Ми також підтримуємо впровадження принципу Розширеної відповідальності виробника в Україні та освітні проєкти, які популяризують роздільний збір відходів та показують важливість сталого розвитку й циркулярної економіки для нашої планети,
– повідомив Ігор Череватов, генеральний директор Tetra Pak в Україні.