Про доцільність заборони комуністичної партії
Активіст соціалістичного об'єднання "Ліва позиція" впевнений, що прийняття цього закону є недоцільним саме сьогодні. 24 роки тому, можливо, цей законопроект мав би потребу. Але зараз, найголовніші проблеми, з якими стикнулася Україна, – це оліграхи та агресія Росія. Цей закон не ліквідує ці проблеми, а навіть навпаки.
"Путіну цей закон буде на руку. Тому що на його бік може стати значна кількість населення, які ностальгують за Радянським Союзом. Тим паче, що цей закон плутає поняття між "комуністичною партією" та "тоталітарним режимом". Він до всього ще й стає на перешкоді процесу деолігархізації, бо ідеї радикальної боротьби з олігархами фактично стали заборонені цим законом", – пояснив він.
Сергій Громенко впевнений, що закон лише закріплює здобуте Революцією Гідності. Тобто це дасть можливість подолати бюрократичні перепони для знесення пам'ятників та перейменування вулиць, які носять імена радянських діячів.
Читайте також: Декомунізаційний пакет: як Росія відреагувала на заборону тоталітаризму
Майбутнє комуністів в українському уряді
Віталій Дудін переконаний, що цей закон дасть привід колишнім комуністам піаритись і тільки посилювати свій вплив. Бо партія лівих сил в Україні відстуня, крім того в законодавсті є низка перешкод для її створення. Тому, за його словами, зараз не найкращий шлях аби приймати такі закони. Тим паче, Україна ще не зовсім оправилася після закону про люстрацію, який фактично дозволив посадовцям відновлюватись на посаді.
Також він припускає, що комуністи можуть перейти до "Опозийного блоку".
Про методи боротьби з радянським минулим
Історик наголошує на тому, що більшість людей навіть не читали тексту закону. А він забороняє лише публічну демонстрацію серпа і молота, а також свастики, як символу нацизму в Німеччині.
З велим жалем констатую, що Радянський Союз живе в наших головах. Ми боремося з ним його ж жорсткими методами. Тим паче, дискусії навколо закону знову розділять Україну на Схід і Захід. Свого часу це не дало стати Майдану явищем всеукараїнським,
– відзначив на противагу адвокат.
Про відкриття архівів КДБ
Громенко зазначає, що архіви КДБ містять в собі інформації, яка більш-менш відповідає тій дійсності, яка мала місце в історії. Історик нагалошує, що українці вперше зможуть побачити справжнє обличчя Радянського Союзу, а картина може виявитись куди гіршою ніж ми собі уявляємо. Його опонент Віталій Дудін погодився з цим фактом.