Завдяки оцифрованню Google, тепер можна віртуально погуляти бібліотекою конгресу США та побачити на власні очі Сувої Мертвого моря. В перспективі - навіть заглянути під саркофаги єгипетських мумій - завдяки співпраці Британського музею та компанії Samsung.
В Україні оцифрування відбувається повільно
В Україні оцифрування культурної спадщини теж відбувається, хоча й у менших масштабах. Основа причина - це відсутність чіткої політики з боку держави, спрямованої на опрацювання максимальної кількості джерел, а також недостатнє фінансування.
Втім, практично кожна велика бібліотека має власний проект з оцифрування періодики та рідкісних книжок. Крім того, вже запущені і розвиваються окремі програми - як державні, так і приватні. Серед них – Музей-архів преси.
Diasporiana
Унікальний проект із Запоріжжя - Diasporiana. Там зібрано понад 5000 видань української діаспори в Америці, Канаді, Аргентині за понад 100 років. Це - безцінний архів, який існує виключно в інтернеті.
Тимчасом Львівська міська рада спільно з Національним університетом імені Івана Франка запустила ресурс "Львів 100 років тому". Щодня на ньому викладають цифрові копії газет, які вийшли саме в цей день рівно сторіччя тому.
Ще один цікавий проект - "Цифрове перетворення міста".
Зокрема, завдяки цій програмі кожен користувач тепер може здійснити віртуальну прогулянку кількома церквами, львівською ратушею і Музеєм народної архітектури і побуту.
Долучитися до оцифрування міста може кожен охочий
Що радує, це те, що ті всі проекти стали досить простими. Якщо років 5 тому вони вимагали скаженої кількості спеціалістів, потужного програмного забезпечення і самих комп'ютерів, то сьогодні 50-60% всього можна зробити завдяки звичайному смартфону, на якому стоїть "Андроїд" версії 4.3+.
Унікальні історичні карти зібрані на веб-ресурсі Vkraina.com. Проект створений компанією "Київстар" та приватним колекціонером, який власне і надав мапи для оцифрування. Основна мета ресурсу – надати користувачам вільний доступ до карт, які мають надзвичайно важливе значення для вивчення історії України.
Важливо, що всі мапи колекції складені відомими європейськими картографами, такими як Блау, Боплан, Ніколя Сансон. Власне ці документи доводять, що Україна - невід'ємна частина Європи.