Усе життя він успішно розкривав фінансові злочини, боровся з організованою злочинністю та корупцією і тепер допомагає вести таку ж боротьбу в Україні. Журналісти програми "Схеми" (спільний проект Радіо Свобода та телеканалу "UA:Перший") зустрілись із Джовані Кесслером у Києві під час одного з його останніх візитів.

Читайте також: Одіозні очільники двох областей уникнули люстрації завдяки Адміністрації Президента

Спочатку – прокурор проти сицилійської мафії, потім – проти європейської корупції. 6 років Джованні Кесслер очолював Європейське управління боротьби з шахрайством, яке протидіє оборудкам з використанням коштів з бюджету Євросоюзу. Це відомство під його керівництвом було реформоване, що призвело до завершення розслідування по багатьох справах, які тягнулися роками.

Зокрема, розслідування цього управління змусило піти у відставку підозрюваного в корупції єврокомісара Джона Даллі, виявило наявність двох фіктивних помічників у кандидата в президенти Франції Марін Ле Пен та викрило недоплату Великою Британією майже двох мільярдів мита в європейський бюджет.

Три роки тому Джованні Кесслер за парламентською квотою потрапив у конкурсну комісію з відбору голови Національного антикорупційного бюро. Після цього, каже він, процес був безпрецедентно ясним і публічним, що рідко буває навіть в деяких європейських країнах.

Ми висунули двох кандидатів, і я вважаю, що це був гарний вибір. Ми можемо точно сказати, директор НАБУ Артем Ситник зараз не має нікому дякувати за своє призначення – його не призначали ті чи інші зацікавлені сторони, його обрала незалежна комісія, яка на наступний день після цього просто перестала існувати. Не бути вдячним комусь – це перша гарантія незалежності,
– зазначив Джованні Кесслер.

Наразі Джовані Кесслер обіймає престижну посаду очільника італійського Агенства мит та монополій, де керує близько 10 тисячами працівників та несе відповідальність за збір до європейського й італійського бюджетів мільярдів євро щорічно. При цьому Кесслер входить до Міжнародної антикорупційної консультативної ради.

Читайте також: У НАЗК пояснили, чому у них рік працювала засуджена за корупцію чиновниця

Ця рада в листопаді, разом із Карлосом Кастресаною, презентувала звіт щодо покращення ефективності роботи українських антикорупційних органів. В України була можливість залучити його в іншій якості, значно важливішій: як аудитора НАБУ. Це пропонували громадські організації. Однак під час голосування на профільному антикорупційному комітеті забракло голосів.

У звіті рада звернула увагу на напади і загрози, що існують в Україні щодо незалежного, на їхню думку, органу – Національного антикорупційного бюро. У подальшому, за словами Джованні Кесслера, рада буде стежити за тим, як розглядатимуться подібні прецеденти.

"Справа в тому, що ще й прокурори та судді мають бути незалежними. Якщо хоч один орган з трьох не працює, вся система не є незалежною. Отже, в нас є НАБУ, яке займається незалежним розслідуванням, і є Спеціалізована антикорупційна прокуратура, яка працює, є незалежною, але її стан трохи незрозумілий, бо все-таки вона в системі Генеральної прокуратури – не незалежного органу. І цю ситуацію зі статусом генерального прокурора, який є політичною фігурою, вам треба вирішувати", – підсумував Джованні Кесслер.