Українські елементи включили до списку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО, у нас проводять фестивалі міжнародного рівня. Та й про українську музику, модельєрів і кіно знають не лише в Європі. Про найвизначніші культурні події та явища, якими ми можемо пишатися, 24 Канал розповідає у межах спецпроєкту "33 моменти гордості".

Цікаво Безстрашні голоси: як журналісти в Україні боролися за національну ідентичність та проти цензури

Нам є чим пишатися! Українці десятки років досліджують Антарктиду, вивчають магнітне поле Землі, фіксують кліматичні зміни та роблять багато іншого. Разом з брендом Nemiroff vodka, що зберігає відданість українському корінню, розповідаємо історії, які надихають та підсилюють нашу силу духу.

Nemiroff De Luxe. Визнаний у світі, гордий бути українським! That's my spirit!

Україна відстояла борщ

Традиційно привласнити наш борщ собі захотіла Росія. Суперечки у соцмережах почалися у 2019 році через твіт офіційного акаунту МЗС цієї країни, в якому йшлося: "Вічна класика, борщ – одна з найвідоміших і найулюбленіших російських страв і символ національної кухні".

Представники сусідньої країни намагалися переконати світ у тому, що борщ увійшов у російську кухню ще за часів Сталіна. Мовляв, той доручив своєму комісару з питань продовольства Анастасу Мікояну створити радянську національну кухню та "загальну культурну ідентичність". І в 1939 році вийшла друком "Книга про смачну та здорову їжу", яка стала найпопулярнішим кулінарним виданням в СРСР. У ній і містився рецепт приготування борщу.

борщ Україна їжа страви український борщБорщ – лише український, і це не обговорюється / Фото Getty Images

У травні 2021 року Україна вирішила домогтися того, аби цю національну страву визнали нашою на міжнародному рівні. І майже за рік, 1 липня 2022 року, на позачерговому засіданні міжурядового комітету ЮНЕСКО "культуру приготування українського борщу" було внесено до списку нематеріальної культурної спадщини.

В організації зазначили, що український борщ – "невіддільна частина сімейного та суспільного життя в Україні. Йому присвячені фестивалі та культурні заходи". А нинішні події в нашій країні поставили під загрозу існування цієї страви.

Україна славиться не лише борщем: що ще входить до спадщини ЮНЕСКО

У списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО сьогодні є ще чотири українські елементи. Це Петриківський розпис, козацькі пісні Дніпропетровщини, Косівська кераміка та кримськотатарський орнамент "Орьнек".

Перший – це унікальне за стилем малярство, що зародилося у селі Петриківка. В його основі лежать традиції декоративного розпису внутрішніх приміщень селянських хат.

У Петриківці стіни декорували квітковим орнаментом і рослинними мотивами. Іноді рослинні візерунки поєднують із зображенням людей, птахів і тварин. Петриківський розпис потрапив до списку всесвітньої нематеріальної спадщини ЮНЕСКО у 2013 році та був у ньому першим українським елементом.

Який вигляд має Петриківський розпис: відео

У 2016 році ЮНЕСКО включила до списку нематеріальної культурної спадщини, що потребує термінової охорони, козацькі пісні Дніпропетровщини. Вони містять згадки про ватажків національно-визвольного руху України.

Основні сюжетні мотиви – боротьба з ворогами, проводи козака до війська, розлука з рідними й коханою дівчиною, передбачення подальшої долі, перебування у в'язниці або полоні, військовий побут, туга за рідною домівкою, смерть на чужині. Це, наприклад, такі пісні, як "Ой куди лежить та й шлях-дорога", "Ой гук, мати, гук", "Пісня про Морозенка".

ЮНЕСКО про козацькі пісні Дніпропетровщини: відео

Наступним елементом у спадщині ЮНЕСКО стала Косівська кераміка. Її внесли до переліку у 2019 році. Традиція косівської розписної кераміки, до якої належать посуд, обрядові предмети, іграшки та плитка, виникла у XVII столітті та досягла свого золотого віку в середині XIX століття.

Вироби виготовляються з використанням місцевої сірої глини, а коли вони висихають, їх фарбують, використовуючи техніку дряпання металевою паличкою, щоб сформувати графічний контурний малюнок. Потім ці речі випалюють і фарбують оксидами металів для отримання традиційних зелених і жовтих кольорів. Головною особливістю є образне оформлення орнаменту. Сюжетний мотив відображає історію, побут, фольклор, вірування та звичаї гуцулів, навколишню флору та фауну.

Що таке косівська кераміка: відео

Ще один український елемент у списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО – кримськотатарський орнамент "Орьнек". Це система символів, яку використовують у вишивці, ткацтві, гончарній справі, гравіюванні, ювелірних виробах, різьбленні по дереву, розпису по склу та стінах. Знаки розташовують так, щоб виріб мав оповідальну композицію.

Що відомо про кримськотатарський орнамент "Орьнек": відео

Варто знати Малювали для Діснея та The New York Times: художники, якими пишається Україна

Українське кіно відроджується

Початок українському кінематографу, про який говорять у світі, поклав легендарний Олександр Довженко. Проте і сьогодні Україна має режисерів і стрічки світового рівня, якими можна пишатися. Це, зокрема, Наріман Алієв ("Додому"), Антоніо Лукіч ("Мої думки тихі", "Люксембург, Люксембург"), Мирослав Слабошпицький ("Плем'я"), Валентин Васянович ("Атлантида"), Катерина Горностай ("Стоп-Земля"), Дмитро Сухолиткий-Собчук ("Памфір"), Ахтем Сеїтаблаєв "("Кіборги", "Хайтарма").

Цікаво, що більшість сучасних українських режисерів – доволі молоді митці. Наприклад, Нарієману Алієву – 31 рік, Антоніо Лукічу – 32, Катерині Горностай – 35, а Дмитру Сухолиткому-Собчуку в березні 2024 року виповнився 41 рік.

Вже сьогодні українські стрічки входять до програм багатьох світових кінофестивалів. А враховуючи вік наших режисерів, це ще не межа. Українське кіно має гарні перспективи.

Команда "Люксембург, Люксембург" на 79-му Венеційському міжнародному кінофестивалі

"Оскари", які отримала Україна

Ще свіжою у пам'яті світової спільноти є перемога на церемонії вручення "Оскар" фільму "20 днів у Маріуполі". Ця стрічка здобула нагороду Американської кіноакадемії як найкращий повнометражний документальний фільм.

Режисером "20 днів у Маріуполі" виступив Мстислав Чернов. Разом з ним в оточеному місті у 2022 році працювали фотокореспондент Євген Малолєтка та продюсерка Василіса Степаненко. Промову Мстислава на церемонії нагородження вважають чи не найсильнішою за всю історію вручення премії.

Я хотів би мати змогу обміняти "Оскар" на те, щоб Росія ніколи не нападала на Україну, ніколи не окупувала наші міста; щоб росіяни не вбивали десятки тисяч моїх співгромадян України. Я б віддав це, аби вони звільнили всіх заручників, солдатів, які захищали нашу землю, цивільних, які в їхніх тюрмах. Але я не можу змінити історію, не можу змінити минуле… Ми можемо зробити так, щоб історію виправити, щоб правда перемогла. І щоб загиблі люди Маріуполя та ті, хто віддали своє життя, – щоб їх ніколи не забули,
– сказав Чернов.

Кіно Оскар 20 днів у Маріуполі Мстислав Чернов Мстислав Чернов і команда "20 днів у Маріуполі" на церемонії вручення "Оскар"/ Фото Getty Images

Щоправда, Мстислав Чернов – не перший українець, який отримав "Оскар". У 2020 році цю нагороду здобула українська продюсерка Олена Андрейчева за стрічку "Навчитися кататися на скейтборді в зоні бойових дій (якщо ти дівчина)". Кінокартина була визнана найкращим документальним короткометражним фільмом. Стрічка також отримала нагороду на премії BAFTA-2020 у Великій Британії.

Олена Андрейчева на церемонії нагородження "Оскар"

Кінофестиваль світового рівня

У 2010 році в Одесі заснували перший міжнародний кінофестиваль. Церемонію відкриття та закриття провели у знаменитому Одеському оперному театрі. За час фестивалю показали понад 70 фільмів із різних країн світу, зокрема зі США, Франції, Нідерландів, Іспанії, Італії, України, Польщі, Японії, Німеччини, Перу, Великої Британії, та Канади. А спеціальними запрошеними гостями стали голлівудський актор Рутгер Хауер, польський режисер Кшиштоф Зануссі та французький актор Грегуар Колєн.

Одеський кінофестиваль проводять щороку. Щоправда, через повномасштабне вторгнення у 2022-му захід не проводився. Наступного року фестиваль переїхав до Чернівців, а у 2024-му його провели в Києві. Хоча всі попередні рази незмінним місцем проведення була саме Одеса.

Протягом останніх років конкурсна програма фестивалю складається з трьох розділів: міжнародне кіно, національне і конкурс європейських документальних фільмів. Головним призом фестивалю є статуетка "Золотий Дюк".

Церемонія відриття 15-го Одеського міжнародного кінофестивалю

HBO, Netflix і Spotify співпрацюють з Україною

До Чорнобильської трагедії завжди небайдуже ставилися у світі. Однак іноземні компанії здебільшого випускали документальні фільми. Наприкінці "десятих" історією катастрофи зацікавився HBO, відомий створенням багатьох популярних серіалів, зокрема "Гри престолів". Американський телегігант разом з британською компанією Sky Atlantic створили п'ятисерійний мінісеріал про події після вибуху реактора на атомній станції. У 2019 році "Чорнобиль" від HBO вийшов на екрани.

Зйомки стрічки проходили, зокрема, в Україні. У серіалі можна побачити багато чинних будівель, які "грають роль" або себе, або інших об'єктів. Крім того, за основу сюжету взяли спогади жителів Прип'яті, які у свою книгу "Чорнобильська молитва" внесла лауреатка Нобелівської премії Світлана Алексієвич.

"Чорнобиль" від HBO дуже схвально зустріли не лише кінокритики, а й історики, які відзначили, наскільки правдиво знімальна команда зобразила тогочасні події. Як наслідок, серіал отримав два "Золоті глобуси" у номінаціях "Найкращий мінісеріал або телефільм" та "Найкраща чоловіча роль другого плану серіалу, мінісеріалу або телефільму" (Стеллан Скашгорд).

Серіал "Чорнобиль" від HBO: трейлер

У 2020 році Netflix заговорив українською. Стримінговий сервіс уклав угоду з двома студіями дубляжу в Україні – Postmodern Postproduction і "Так Треба Продакшн". Першим повнометражним фільмом з українською озвучкою та субтитрами став бойовик Outside the Wire ("Поза дротом"), прем'єра якого відбулась 15 січня 2021 року. Варто додати, що українські субтитри до певних серіалів або фільмів Netflix глядачі могли бачити ще з 2016 року.

Сьогодні на Netflix можна подивитися не лише дубльовані українською іноземні фільми, серіали та документальні стрічки (станом на 2024 рік їх налічується понад 300), а й оригінальні українські фільми, зокрема "Дике поле" Ярослава Лодигіна, "Носоріг" Олега Сенцова, "Я і Фелікс" Ірини Цілик і український повнометражний мультфільм "Мавка" від Animagrad і FILM.UA. Загалом на платформі доступно понад 50 фільмів і серіалів українського виробництва.


Українські фільми та серіали на Netflix / Скриншот 24 Каналу

У 2021 році Міністерство закордонних справ України, Український інститут і онлайн-медіа СЛУХ створили офіційну сторінку України на Spotify. Там доступні плейлисти, кожен з яких відповідає певному емоційному стану: натхнення, радість, смуток, вмотивованість, сміливість, любов тощо. Також окрема підбірка присвячена Різдву та "Щедрику" (Carol of the Bells). До плейлистів входять пісні наших виконавців як українською, так і англійською мовами.

Сторінка України на Spotify плейлисти
Плейлисти українського акаунту на Spotify / Скриншот 24 Каналу

Три перемоги та інші успіхи України на "Євробаченні"

Вперше Україна взяла участь у цьому пісенному конкурсі у 2003 році – на "Євробаченні" виступив Олександр Пономарьов з піснею Hasta la vista. А вже за рік, у 2004-му, Руслана з "Дикими танцями" здобула першу для України перемогу, завдяки чому наступний конкурс відбувся у Києві.

У 2005 році "Євробачення" стало ювілейним – 50-м в історії конкурсу. Провели його у столичному Палаці спорту. Ведучими були Павло Шилько (DJ Паша) та Марія Єфросініна. Гасло першого українського "Євробачення" – Awakening (Пробудження). А на логотипі була квітка папороті, Дніпро та вогні вечірнього Києва.

Фінал "Євробачення-2005" у Києві: відео

"Євробачення" повернулося до України у 2017 році після перемоги Джамали у Стокгольмі з піснею "1944". Місто проведення залишилося тим самим – Київ. Щоправда, змінили саму локацію – конкурс пройшов у одному з павільйонів МВЦ на Лівому березі. Також зміни відбулися й серед ведучих – тепер їх стало троє: Володимир Остапчук, Олександр Скічко та Тімур Мірошниченко. Гасло "Євробачення-2017" – Celebrate Diversity (Святкуймо розмаїття). А в основу логотипа було закладено елемент традиційної української культури – намисто.

Джамала Євробачення 2016 перемогаПереможний виступ Джамали на "Євробаченні-2016" / Фото Getty Images

На жаль, втретє, у 2022 році, після перемоги Kalush Orchestra у Турині з піснею "Стефанія" конкурс до України не доїхав через повномасштабне вторгнення. Того року "Євробачення" провели у британському Ліверпулі.

Однак наша країна без уваги не лишилася – співорганізатором події була Національна суспільна телерадіокомпанія України, а однією з ведучих – виконавиця Юлія Саніна. Крім того, на логотипі з'явилися серця у національних кольорах України та Великої Британії.

Зауважимо, що Україна завжди є одним із фаворитів "Євробачення" та дуже часто займає місця у верхній частині рейтингу переможців. Так, двічі ми були другими, двічі – третіми та по одному разу посіли 4 і 5 місця. А наша Вєрка Сердючка стала ледь не символом "Євробачення", хоча у 2007 році посіла друге місце. Зірку постійно запрошують виступити на різних заходах у межах конкурсу. А у 2016 році вона виголошувала бали від України.

Україна має і свій фестиваль міжнародного рівня

В Україні вміють веселитися та влаштовувати заходи, де можна відірватися на повну. У нас проводять успішні фестивалі, про які знають у різних куточках світу. Ці події відвідують не лише українці, а й багато іноземців.

Одними з найвизначніших є, звісно, "Бандерштат", "ЗахідФест" і "Файне місто". Щоправда, ці фестивалі вважають більш локальними та запрошують на них здебільшого українських виконавців або наших сусідів. Втім, гості з Заходу також є. Крім того, до 2013 року в Україні проводили й світові франшизи Godskitchen і Global Gathering, куди приїжджали зірки електронної музики.

Однак справжній фестиваль міжнародного зразка з топовими виконавцями та гуртами з'явився в Україні лише у 2015-му. Тоді на території артзаводу "Платформа" у Києві провели перший Atlas Weekend. Відтоді фестиваль проходить щороку з маленькою перервою через події в Україні у 2022 та 2023 роках. Як і на всіх схожих заходах, на Atlas Weekend працюють різні тематичні сцени, де виступають як українські, так і закордонні зірки.

Зокрема, фестиваль у різні роки встигли відвідати The Subways, Apocalyptica, The Prodigy, Kasabian, Three Days Grace, Röyksopp, John Newman, Martin Garrix, The Chemical Brothers, Skillet, Epica, Placebo та багато інших. А у 2024 році, вже під час повномасштабного вторгнення, на Atlas United побувала Шарон ден Адель з гурту Within Temptation.

Третій день Atlas United-2024: відео

До теми Феномен української моди: як розвивалася fashion-індустрія часів незалежності

Українська мода завойовує світ

Сьгодні вже не рідкість і не дивина побачити світових зірок в українському вбранні. Зокрема, селебритіс полюбляють одяг від брендів Frolov, GASANOVA, Ruslan Baginskiy, Marianna Senchina, KULAKOVSKY, BAZHANE та інших.

Особливо варто відзначити Руслана Багінського. Львівський стиліст вирішив взяти за основу класичні форми українських головних уборів XX століття та модернізувати їх. Таке рішення сподобалось багатьом знаменитостям, і сьогодні його капелюшкам та кепі віддають перевагу такі зірки, як Джіджі Хадід, Розі Гантінгтон-Вайтлі, Мадонна, Тейлор Свіфт, Аліша Кіз, Doja Cat та багато інших.

Капелюшки Руслана Багінського

Наша культура продовжує розвиватися і те, що зараз відбувається в Україні, стало ще одним каталізатором цього процесу. З впевненістю можна сказати, що у майбутньому ми ще не раз вразимо світ унікальними подіями, продуктами та досягненнями.