І легендарній співачці це вдалось! Саме Квітка Цісик відкрила для американців українську пісню, інформує 24 Канал. Її шлях на велику сцену не був легким, але щоразу талановита вокалістка уміло бачила серед усіх можливостей шанс і не упускала його.

Читайте також Леонід Каденюк – видатний українець, який не проґавив свого шансу полетіти у космос

Як Квітці Цісик вдалось отримати шанс стати видатною співачкою й прославляти українську пісню у США – розповідаємо у новому випуску спецпроєкту "Шанс на успіх".

Усе починалось із любові до музики

Родина Цісик ще на початку ХХ століття була добре відома у колах інтелігенції, адже батько легендарної співачки – скрипаль-віртуоз, а ще концертмейстер Львівської опери та учасник першого струнного квартету у Львові. Очевидно, що ім'я Володимира Цісика свого часу знали всі пошановувачі музики.

Та від своєї блискавичної кар'єри в Україні музикант змушений був відмовитись. У 1944 році, як і сотні інших представників інтелігенції, чоловік разом із рідними покинув домівку у Львові та вирушив за кордон. Втікаючи від окупації та можливих переслідувань, Цісики потрапили до Німеччини, а звідти наприкінці 1940-их емігрували за океан – до США.

Вони не планували залишатись у цій країні надовго, а чекали шансу повернутись назад в Україну. Втім, доля розпорядилась інакше.

Вже тут, у Нью-Йорку, у подружжя народилась друга донька, яку вони назвали Квітославою або скорочено Квіткою. Батьки тоді й уявити не могли, що саме ця крихітна дівчинка виборе собі шанс прославитись не лише в Америці, але й у рідній Україні.

Квітка Цісик стала відомою не лише в США / Фото Flickr

Шлях на сцену Квітки Цісик починався не з вокалу. З дитинства батько навчав доньок гри на музичних інструментах, можливо, навіть не підозрюючи, наскільки талановитими ті будуть кожна у своїй сфері. Так, Квітка вже у 4 роки добре грала на скрипці, а її сестра Марія – на фортепіано.

Велику увагу батьки приділяли й вихованню дівчаток. Вдома всі Цісики говорили виключно українською, а вже у шкільні роки Квітка й Марія їздили у табори "Пласту", вивчали народні пісні, звичаї і традиції нашої держави. Тож хоч діти і народились за кордоном, вони зростали, знаючи і поважаючи своє коріння.

Любов до народної пісні допомогла Квітці Цісик вибороти шанс стати артисткою, яка має не лише неймовірний голос, але й особливий стиль, який і досі хочуть наслідувати.

Перші кроки до слави Квітки Цісик

Підкорювати світ шоубізнесу Квітка Цісик почала вже у студентські роки. Навчаючись у Гарпер-коледжі, вона взяла участь у записі святкової програми "Думки про Україну". Цікаво, що вже на той час Квітка Цісик записала і свої перші авторські пісні. Проте торувати собі шлях на велику сцену вона не квапилась.

У 1971 році талановита артистка скористалась шансом повчитись у знаменитих оперних співаків, як-от Вільяма Льюїса, Марії Дорньє та Мерилін Горн. Квітка завдяки грантовій програмі у Бельгії студіювала їхній спів та черпала досвід вокалістів.

Я думала, що буду колись оперною співачкою і над цим працювала тривалий час,
– розповідала в єдиному відеоінтерв'ю Квітка Цісик.

Повернувшись до США, українка дала останній шанс своїй кар'єрі скрипальки: вона вступила до Школи музики Маннеса, але вже за рік перейшла на академічний вокал. Любов до співу переважила, і Квітка Цісик остаточно вирішила стати артисткою.

Довгий час я думала, що буду скрипалькою. Але завжди любила співати, змалку співала у Пласті, школі, церковному хорі… У середній школі я спробувала різні стилі – кантрі, рок, джаз – і побачила, що досить легко можу змінювати голос. Мені це дуже сподобалось,
– згадувала Квітка Цісик.

Квітка Цісик обрала вокальну кар'єру / Фото Brent Ramsey

Смерть батька змусила Квітку Цісик шукати додатковий дохід. Тоді співачка виступала у клубах Нью-Йорка і розсилала свої записи багатьом лейблам. Вже невдовзі артистка, яка мала унікальне колоратурне сопрано з дзвінковим обертоном та скрипковими тонами, підкорила продюсерів. І таким чином Квітка Цісик вхопила шанс стати зіркою джинглів до рекламних роликів.

Брати участь у записах вона вирішила під псевдонімом Кейсі. Ім'я для кар'єри Квітка Цісик обрала не випадкове, адже це перші літери її справжнього імені та прізвища. Так "народилась" одна з найуспішніших та найдорожчих виконавиць джинглів у США.

Coca-Cola, Pepsi, American Airlines, McDonald's, ABC, Burger King – бренди, відомі на весь світ, ледь не шикувались у чергу, щоб запросити Кейсі до співпраці. Лише уявіть: Квітка Цісик була голосом автомобільної компанії Ford упродовж 16 років, а її рекламу прослухали понад 22 мільярди разів!

Реклама із записом Квітки Цісик: дивіться відео

Свою кар'єру Квітка Цісик мала шанс розпочати з Оскара

Цікаво, що свою вокальну кар'єру Квітка Цісик могла розпочати зі статуетки Оскар. Ще не будучи успішною у записах джинглів, артистка взяла участь у зйомках мелодрами "Ти світло мого життя". Вона зіграла роль подружки головної героїні та з'явилась у кадрі на кілька секунд. Проте саме голос Квітки Цісик можна почути у піснях упродовж всієї стрічки.

Після виходу у прокат у 1978 році мелодрама отримала шалену популярність. Втім, через конфлікт із режисером Джозефом Бруксом ім'я Квітки Цісик не з'явилось навіть у титрах. А коли фільм "Ти сяйво мого життя" виборов Оскар і Золотий глобус, а також номінувався на Греммі, престижні статуетки дістались не Кейсі, а співачці Деббі Бун.

Батько артистки дружив із Джозефом Бруксом. Режисер знав, що Деббі Бун потрібен був хіт для старту кар'єри, тож віддав оскароносну пісню та вказав у титрах її ім’я. Для цього дівчина максимально наслідувала манеру співу Квітки Цісик та таким чином забрала всі лаври собі.

"Ти сяйво мого життя": дивіться відео

Проте, на відміну від Кейсі, Деббі Бун так і залишилась з єдиним, і те запозиченим, великим хітом у своїй творчості.

Квітка Цісик та українські пісні

Неприємна ситуація з крадіжкою слави не похитнула Квітку Цісик. Артистка почала записувати саундтреки до інших стрічок та шукати шанс пробитись на велику сцену. Так, талановита Кейсі була бек-вокалісткою зірок шоубізнесу, як-от Вітні Г'юстон, Карли Саймон, Майкла Джексона, Девіда Сенборна та ін.

Неймовірний голос Квітки Цісик звучав як на радіо, так і на телебаченні. Тоді артистка захотіла підкорити Америку по-іншому – красою української пісні. Вона змалку вивчала наш фольклор і знала, що ці композиції будуть екзотикою на американському музичному ринку.

Я всім завжди говорила, що українська музика – дуже гарна, і народ наш співучий. У відповідь мене просили: "Ну заграй тоді щось, покажи щось". Я тоді відчула, що не було нічого такого на високому технічному рівні. Бо це було дорого. Я подумала, що хочу щось зробити для українців… То був мій такий подарунок, але я мріяла, щоб хтось в Україні це теж почув,
– сказала Квітка Цісик.

І хоч справа була досить ризикованою з точки погляду бізнесу, Квітка Цісик вирішила використати цей шанс та записати альбоми українських пісень із голлівудським розмахом. Професійна студія звукозапису, найкращі музиканти, зокрема, сестра Марія Цісик, яка є знаменитою піаністкою – у такій якості композиції зазвучали вперше!

Квітка Цісик "Два кольори": відео

У 1990 році Кейсі навіть висунула свої альбоми "Квітка" і "Два кольори" на Греммі і потрапила у номінацію “Сучасний фольк”. Проте вибороти бажану нагороду їй не вдалось.

Та, як виявилось, номінація на Греммі не була найбільшим досягненням артистки. Випадково разом із музичною контрабандою платівки Квітки Цісик потрапили до України. Тоді радянська влада забороняла таку музику, тож люди робили дублікати касет і потай слухали такі знайомі всім пісні у неймовірному виконанні американки українського походження.

Відтак ім'я Квітки Цісик набуло популярності не лише за океаном, але й у рідній Україні. Артистка показала землякам, наскільки якісною, красивою і багатою є українська культура. Спів Квітки Цісик заворожував із перших же нот, бо вона це робила не лише голосом, а й душею. До того ж співачка виконувала пісні так званим “білим голосом”, як у карпатських селах. Тому українці сприймали Квітку Цісик неймовірно талановитою землячкою, хоч і з американським паспортом.

Квітка Цісик номінувалась на премію Греммі / Фото Flickr

Так Квітка Цісик стала справді легендарною артисткою, яку залюбки слухали і продовжують слухати мільйони людей. Для американців вона – Кейсі, зірка джинглів, а для українців – голос цілого народу. Тендітна та водночас сильна духом жінка несла у світ культуру України та своєю творчістю гордо заявляла: український фольклор – самобутній, унікальний і прекрасний. Як і вся нація.