Історична подія відбулась 19 листопада 1997 року, інформує 24 Канал. З цього дня ім'я Леоніда Каденюка було відоме всьому світу, а сам космонавт став прикладом великого українця, яким і досі захоплюється нація.

До теми Вінстон Черчилль – людина, яка скористалась шансом змінити плин історії

А як Леоніду Каденюку вдалось підкорити космос та втілити свою мрію – розповідаємо у новому спецпроєкті “Шанс на успіх” за підтримки Slots City.

З чого починав свій шлях легендарний українець

Леонід Каденюк був тим видатним українцем, потиснути руку якому вважали честю як політичні й культурні діячі, так і всі громадяни нашої держави. Адже цей чоловік з доброзичливою усмішкою зробив неймовірне: став першим представником нашої держави, що побувала в космосі. І це всього за 6 років після проголошення незалежності України.

Гімн України зазвучав у відкритому космосі завдяки Каденюку / Фото Вікіпедія

Цікаво, що у ранній біографії Леоніда Каденюка не було нічого видатного. Народився він у селі Клішківці, що на Буковині. Обидвоє батьків працювали вчителями. Крім цього, батько першого нашого космонавта був учасником Другої світової війни.

Для свого нащадка вони бажали тільки найкращого і мріяли, що колись він обере інтелігентну професію. Зокрема, мати хотіла, щоб її син став лікарем. Та вони тоді навіть не підозрювали, яка яскрава доля чекає на цього скромного юнака.

І повпливала на це гучна подія у світі – перший політ людей у космос. Тоді, мабуть, усі підлітки захотіли стати космонавтами. І 10-річний Леонід Каденюк не був винятком: він теж захоплено стежив за новинами та прагнув колись побачити Землю з ілюмінатора.

Життя людини повинне починатись із мрії,
– казав Леонід Каденюк.

Та якщо інші діти згодом змінили свої цілі, то цей наполегливий українець вирішив не чекати, а хапати свій шанс.

"Моя мрія народилась 12 квітня 1961 року, коли людина вперше полетіла у космос. І підготовка тривала з цього часу і до самого космічного польоту. Адже коли в мене народилась ця мрія, я знав, що професія космонавта вимагає, у першу чергу, великих знань і міцного здоров'я. Саме тому я займався спортом, вчився добре, школу закінчив зі срібною медаллю", – розповідав в одному з інтерв'ю Леонід Каденюк.

Леонід Каденюк на інтерв'ю у студії 24 Каналу / Фото 24 Канал

У віці 16 років він вирішив зробити перший вагомий крок на зустріч своєї мрії: подав документи на вступ до Чернігівського військового авіаційного училища льотчиків. Не обійшлось і без допомоги матері: оскільки на навчання брали з 17 років, мама Леоніда Каденюка пішла до РАЦСу та змінила рік народження сина. Так він отримав шанс стати льотчиком та не впустив цієї нагоди.

Після успішного завершення училища молодший лейтенант Каденюк залишився у цьому виші та вже почав навчати студентів як інструктор, а також розвиватись у сфері авіації. Тільки уявіть: за свою кар'єру пілота Каденюк здійснив політ на понад 50 типах та моделях літаків різного призначення. Здавалось, він може керувати будь-якою залізною "пташкою".

Від авіації до космонавта: як Леонід Каденюк втілив свою мрію

Навіть досягнувши чималих успіхів в авіації, Леонід Каденюк не відмовився від своєї мрії стати космонавтом. Він побачив шанс це зробити, коли у 1971 році проходив конкурсний відбір до загону космонавтів-випробувачів. Навіть не задумуючись, Леонід Каденюк подав заявку та вхопив свій шанс.

З 1976 року почалась довга та непроста підготовка космонавтів. Каденюк опинився серед 9 щасливців, які пройшли перші тури відбору та потрапили до загону багаторазової космічної системи "Буран".

Я написав рапорт, що хочу бути космонавтом. Медична комісія у складі Зоряного містечка і Центрального науково-дослідного госпіталю їздили по воєнних льотних частинах і відібрали 254 людини із 3 000. Потім нас групами викликали у Москву вже на медичну комісію. І таким чином з 254 відібраних була створена група з 9 осіб, і я потрапив у неї,
– згадував цей час Леонід Каденюк.

Усі щасливці проходили підготовку у Центрі підготовки космонавтів. У програму зокрема входили: теоретична частина, сидіння в барокамері та термокамері, стрибки з парашутом, перебування у центрифузі. Також вони проходили перевірку на психологічну стійкість, адже не кожен може витримати політ у космос.

Крім цього, дослідницька група повинна була не лише фізично та психологічно витримати політ, але й вивчати різноманітні науки, щоб проводити експерименти та надсилати дані на Землю.

Нас почали готувати, щоб не просто полетіти в космос та повернутись живими-здоровими, а як тих, хто повинен виконувати там наукові експерименти. Тому з нас почали робити вчених. Ми вивчали медицину, астрологію, астрофізику, біологію, геологію, екологію,
– згадував Леонід Каденюк.

Такий жорсткий відбір могли витримати не всі. Проте Леонід Каденюк мав значно більше, аніж інші кандидати – дитячу мрію, яка жевріла у його серці.

Кваліфікація космонавта-випробувача, а також інженерні, льотні та наукові знання допомогли йому вибороти місце у космічному кораблі. Зокрема, Каденюк знав, як управляти такими суднами, як "Союз", "Союз-ТМ", "Буран", орбітальною станцією "Салют", частково орбітальним комплексом "Мир" і американським космічним кораблем багаторазового використання Space Shuttle. Тож вже у 1990 році видатний українець мав звання командира корабля “Союз-ТМ”.

Леонід Каденюк – людина-легенда / Фото 24 Каналу

Політ Леоніда Каденюка у космос планувався на 1992 рік. Та за крок до цієї важливої події доля подарувала йому інший шанс.

Леонід Каденюк зробив останній ривок, щоб полетіти в космос

Розпад Радянського Союзу дещо змінив плани Каденюка. Його місію згорнули, а сам космонавт, не уявляючи свого життя не на Батьківщині, у 1991 році повернувся в Україну та був готовий почати все з нуля.

Це був вибір відданого сина нашої держави, що обернувся для нього великим успіхом. Вже за кілька років полковника Леоніда Каденюка зарахували до групи космонавтів Національного космічного агентства. А у 1995 році увесь світ облетіла звістка про склад космічної групи, де був перший українець.

Зазначалось, що перемовини велись на рівні президентів. Адже це був не лише особистий успіх Леоніда Каденюка, але й змога продемонструвати всьому світу: Україна – незалежна і самобутня держава, де є талановиті науковці.

Зрештою Леоніда Каденюка запросили на базу NASA для фінальної підготовки до польоту на американському космічному кораблі "Колумбія". Всі учасники місії були вражені, наскільки українець був зібраним, швидким на рішення та виваженим у критичні моменти.

Леонід Каденюк у складі команди космонавтів / Фото Вікіпедія

"Хто мене чує, доброго дня моїй Україні", – так привітався Леонід Каденюк з борту американського космічного корабля в листопаді 1997 року. Він став першим, хто полетів у космос з українським прапором і виконав завдання нашого уряду – ввімкнув у відкритому космосі гімн України.

Отже, історія Леоніда Каденюка – яскравий приклад того, що немає нічого неможливого.

Якщо таку мрію зміг втілити хлопчик з буковинського села, то так само вона може бути здійснена будь-ким… Мрія допомагає людині переборювати труднощі, спрямовує, дисциплінує і допомагає добиватися своїх цілей,
– наголошував Леонід Каденюк.