1 червня Леонід Черновецький написав заяву про відставку з посади Київського міського голови. Її текст оприлюднили на персональному сайті політика.
«Це рішення повністю зважене. Воно було прийнято мною для того, щоб уникнути будь-яких політичних інсинуацій і використання різними політичними силами ситуації з призначенням наступних виборів Київського міського голови і трактування терміну моїх повноважень».
— Леонід Черновецький
На роботі тільки 2 роки
З чотирьох відведених меру у другий термін років фактично столицею Леонід Черновецький керував лише два. З 2010-го Президент відібрав у міського голови посаду голови КМДА і призначив керувати містом Олександра Попова. Згодом той заявив, що за роки Черновецького у Києва вкрали 70 мільярдів гривень.
"Команда "Динамо" Київ програє футбольний матч — це ж не значить, що команда вся погана. Я можу сказати, що просто штучно створене ось це формулювання “команда Черновецького" — до будь-якої команди входять різні люди", — каже колишня співголова Блоку Черновецького у Київраді Алла Шлапак
Різні люди розійшлись різними шляхами. Навесні 2011-го у Київраді перестала існувати колись потужна фракція Блоку Черновецького. Зять міського голови поїхав займатися бізнесом у Барселону, а гучних арештів після заяв Попова про зловживання молодої команди не відбулося.
Поява мера на робочому місці, якого зустрічали чи то в Грузії, чи то в Ізраїлі, впродовж довгого часу була рідкістю.
60 днів на роздуми
Сьогодні, згідно з законодавством, Верховна Рада не пізніше, ніж через 60 днів після заяви Черновецького має призначити дату волевиявлення киян. Якщо депутати цього не зроблять, повноваження перейдуть до секретаря Київради Галини Гереги. У комітеті виборців вважають, що голосування варто призначити на серпень чи вересень.
«Будь-яке затягування з цією датою безперечно незаконно продовжує де-юре повноваження міського голови Черновецького, хоча де-факто він давно вже їх не виконує, тому чим швидше будуть призначені вибори в Києві, тим менше буде порушуватись Конституція».
— голова Комітету виборців України Олександр Черненко
Менше чи більше, але порушуватись Конституція буде у будь-якому разі, переконані у профільному комітеті Верховної Ради.
За словами депутата Юрія Ключковського, чергові вибори мера Києва та Київради необхідно було провести у 2010 році — разом з усіма місцевими виборами. Нині ж варто призначати позачергове голосування.
Два головних кандидати
Головних претендентів на крісло столичного міського голови, згідно з даними соціологів, два. Інститут соціальних досліджень дає перевагу Віталію Кличку над Олександром Поповом у понад 3%.
«Представник від влади немає рейтингу для того, щоб перемогти представника від опозиції, тобто Віталія Кличка, і тільки в цьому причина того, що вибори не відбуваються».
— лідер партії «УДАР» Віталій Кличко
"Вибори мера Києва повинні відбутися в час, коли Верховна Рада визначить, що в цей день будуть вибори мера. Скажуть завтра — буду готовий завтра, післязавтра, через рік, через три — мені все одно", — голова КМДА Олександр Попов
Політолог Володимир Фесенко вважає, що Віталій Кличко ще вагається між депутатським мандатом і посвідченням мера, і його рішення, зокрема, залежатиме від дати виборів.
«Інтерес опозиції полягає в тому, щоб якомога скоріше визначити мера Києва, можливо, поставити Партію регіонів перед фактом поразки в столиці перед парламентськими виборами і головне - загнати Кличка в «київську пастку». А от Партії регіонів Кличко потрібен на парламентських виборах. Хай він відбирає голоси у об’єднаної опозиції».
— керівник Центру політичного аналізу «Пента» Володимир Фесенко
На думку політолога, скоріш за все, вибори київського голови відбудуться або разом з парламентськими, або - вже навесні наступного року.